Laguppställning
Ledare
Referat
Förlust i seriepremiären
9 apr 2016

Jag hatar verkligen att förlora. Speciellt om det är en seriepremiär. Ännu mer när man dessutom känner att resultatet blev alldeles för stort.
Vi skall direkt påpeka att BK Skottfint var bättre och att segern som sådan inte var orättvis. Det känns dock surt att alla målen var rena bjudningar från våra sida. Om Skottfint gjort mål på fantastiska egna prestationer så är det en sak, men 3 av målen är helt ohotade bolltapp.
Nog gnällt.
Tittar vi som helthet på matchen så är vi faktiskt inte så himla långt borta. Det är som Sippan sade i sin "inför-intervju". Februari var en förlorad månad och det syns att vi inte har spelat ihop oss ordentligt ännu. Jag är helt övertygad om att de flesta av de misstag vi gjorde inte hade hänt om vi kännt varandra lite bättre. När konkurrensen nu ökar så innebär det att vi får ta i ännu hårdare och då kommer resultaten att komma.
Matchen som sådan var annars rätt typisk för de vi spelat i år. En något sämre första än andra halvlek och de lag vi möter spelar nästan uteslutande lång bollar på snabba forwards. Det är ett spel som våra unga killar ännu inte är vana vid då de tidigare mött otroligt välspelande lag (Blåvitt, ÖIS, Häcken m.f.l) som aldrig ens funderade på att slå långt.
Det kommer att ta ett tag att lära sig hur vi skall möta denna typ av motståndare, men med bra träningsnärvaro så löser vi det snart.
Känslan som vi skall ta med oss från denna match att det är härligt att säsongen äntligen är igång och att vi har framtiden för oss.
Matchens stjärnor blev denna gång Patrik O, Eric G och Pontus
Seriepremiär imorgon för juniorlaget mot Warta. Vi syns då !