Dela nyhet
Inför Amo: ”Insikten att slutspelet har börjat”
4 mar, 11:30

Tre matcher kvar i en serie där varje poäng gör stor skillnad.
Kevin Johansson Eggan har mentalt klivit en vinna eller försvinna-zon.
– Jag vill se ett Hammarby som tror på oss själva med insikten att slutspelet har börjat, säger han inför onsdagens bortafajt mot Amo.
KÖP BILJETT TILL AVICII ARENA LÖ 8/3 HÄR!
Dramatiskt tiden ut, men där Hammarby drog kortaste strået. I lördags åkte grönvitt på andra raka förlusten när Alingsås åkte hem med båda poängen efter 39-37.
– En match som resultatmässigt inte börjar så som vi önskar med underläge med några bollar. Detta präglar hela matchen och vi måste konstant jaga för att komma ikapp. Vi släpper in 39 mål vilket gör det svårt att vinna matchen, summerar Kevin Johansson Eggan.
Först två matcher med igenbommat försvar, sedan två matcher där det läcker rejält bakåt. Varför ser det ut så, tror du?
– Det är ofta väldigt små marginaler som är skillnaden mellan ett fantastiskt försvarsspel och ett försvarsspel som läcker. Vi får försöka analysera vilka detaljer vi kan slipa på så att det är tätare till kommande matcher.
Hur går snacket i laget kring försvarsspelet och vad som bör göras?
– Det kommer inte handla om att ändra massa saker, utan vi vet alla i laget hur bra vi kan spela försvarsspel och vilken fin högstanivå vi besitter. Det är upp till oss nu att göra de saker vi kommit överens om med hjärta och själ.
På onsdagskvällen väntar tolvan Amo, som senast bortabesegrade jumbon Skånela och därmed bröt en fyra matcher lång förlustsvit. Johansson Eggan tar inte lätt på motståndet – och pekar ut en kollega på mittsex som potentiellt hot:
– Amo är ett lag med hög individuell kvalitet hos många spelare, men måste jag säga någon som jag ska hålla extra koll på så är det Erik Östling på linjen som gjort en fin säsong.
Även om Johansson Eggan ser allvarligt på kommande uppgift vill han också se ett Hammarby som vågar spela ut:
– Det är ett roligt och spännande skede av säsongen när det endast återstår tre matcher i grundserien, så jag vill också se ett lag som njuter av situationen och har roligt på planen.
Vilka pusselbitar blir viktigast för en grönvit vinst?
– Att vi får träff i alla delar av spelet och är påkopplade under hela matchen.
Redan på lördag väntar rivalerna i Eskilstuna Guif på Avicii Arena, över 4400 biljetter är sålda. 31-åringen lägger fokus på att snabbt ladda om för att orka med det hektiska schemat senaste veckorna:
– När det är täta matcher är det extra viktigt att återhämta sig mellan passen. Jag försöker äta lite mer än vanligt och se till att jag sover ordentligt.
Hammarby är i skrivande stund sjua. Fyra poäng skiljer till topp fyra, blott två till lagen utanför slutspel. Mittsexan ser saker som talar för grönvit kvartsfinal i vår:
– Att vi vet vilket bra handbollslag vi är. Jag vet också att vi är en stark grupp som kommer göra allt vi kan för att ta så många poäng som möjligt i de återstående matcherna.
On 5/3 19.00 Amo-Hammarby, Craft Arena
Biljetter: Grönvita hänvisas på plats till bortasektion. Biljetter köper du HÄR.
Sändning: Handbollsligan Live. Matchen ser du HÄR!
Du kan välja mellan flera abonnemang, samtliga dam- och herrmatcher ingår samt slutspel. Möjlighet till månadsvis eller årlig betalning. Du kan också köpa enstaka matcher.