Dela nyhet
Klubbmärke
15 mar 2021 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/d841ba77-9cfd-4985-9042-452f7e79a46e/Sk%C3%A4rmklipp.jpg?3)
Vi saknade en rejäl klubbsymbol i klubbstugan. Det som finns är klubbmärken i pappersformat men det vore ju trevligt
med något mer beständigt, gärna i metall. Det lät ju lite för avancerat för att fila till hemma i garaget men lösningen fanns på nära håll.
Vi kontaktade Wipab ( plåtbearbetningsföretag ) som har sina lokaler här i Grums och fick tala med Peter Magnusson som tog del av vår plan
inkl. klubbärket i form av en pdf. fil. Peter gillade idén och såg direkt möjligheterna att tillverka märket i rostfritt stål i en av deras laserskärmaskiner och åtog sig också att utföra uppdraget. Förutsättningen var att vi att fixade en autocadfil från pdf.filen. När det var gjort högg Peter in på projektet och startade finliret.
Det resulterade sedemera i två st. vackra klubbmärken i rostfritt stå,l vilka ni nu kan se på bilderna här från klubbstugan. Det ena märket skall givetvis husera i stugan. Placeringen av det andra är ännu inte bestämt.
Wipab och Peter visade stor generositet genom att skänka bägge klenoderna till oss vilket vi är oerhört tacksamma och glada över.
Således två mycket stora tack till: Andreas Olsson Eltel som konverterade pdf.filen till en autocadfil och Peter Magnusson som materialiserade projektet.
Kommentarer