Nyheter från föreningen
Bättre stadsdel
2 maj
Om något lag vill vara med
23 apr
Uppdaterat cafe cschema 2025
16 apr
Viktig info om städuppdrag
2 maj, 19:58 4 kommentarer
Hej alla härliga spelare och lagföräldrar!
Nästa helg är det dags för vårt uppdrag för lagkassan genom Städa Sverige och Ica!
Nu behöver vi alla hjälpas åt för att göra detta till några roliga timmar tillsammans. Nu kommer mycket information. Hoppas ni kan ta er tid och läsa och genomföra det som behövs.
Städa Sverige är ett av de största och mest etablerade uppdraget ett idrottslag kan få. Vi har ansökt om detta i 2 år genom att skriva personliga brev. Och i år var det äntligen vår tur.
Helgen den 10-11 maj kommer en massa lag runt om i Sverige hjälpa till att få miljön runt omkring oss att bli finare. Samtidigt vill Städa Sverige att barn och ungdomar ska lära sig mer om skräp och dess påverkan på miljön och hur man sorterar. Som tack ger de ett bidrag på 6000:-
FÖRRA HELGEN
Genomförde vi ett städuppdrag via Stadsdelsförvaltningen som blev ett bra test iför den stora städhelgen. Området var stort och vi fick en dålig karta men tack vare de föräldrar som närvarade kunde vi dela upp oss på lag och beta av kartan snabbt.
Stort varmt tack till er. Utan er hjälp hade vi inte löst detta på ett bra sätt.
Det var jobbigt men trots det så hade killarna det nog lite roligt ihop och berättade glatt vilka konstiga saker de hittat. Och inte tal om vilka fina ord man fick från de som gick förbi. Mycket uppskattat. Härligt sätt att tjäna pengar.
ATT GÖRA INNAN 11 MAJ
Denna uppdragsgivare ställer krav.
- Titta på en denna peppade film och gå igenom manualen hemma tillsammans. LÄNK till sidan.
Den handlar om hur man tar hand om skräp på bästa sätt och att vi tillsammans kan göra nytta. Här hittar ni mer info.
- In och kryssa i er på excelen här. Vi behöver den mesta delen av styrkan kl.9.
UPPLÄGGET 11 MAJ
- Uppdrag: Städa och sortera allt vi hittar på det angivna området. Från liten fimp till kylskåp. Efter avslutad städning ska vi fylla i en digital skräpanalys.
- Område: Runt Trekanten och upp mot Gröndal. Se KARTA
- Tid: Vi samlas kl. 9 på badplatsen vid Trekanten.
- Antal barn: Vi behöver vara minst 15 stycken kl. 9 Men såklart kul om vi är fler.
- Antal vuxna: Jag och Annie kommer finnas på plats men vi är i behov av 2-3 vuxna till som kan vara ledare i varje liten grupp som vi bildar.
- Paus: Kl.11 tar vi paus och grillar korv. Vi lärde oss att vi behöver fylla på med energi för att vi ska hålla hela tiden ut. En boll kan också vara bra så vi kan lattja lite mellan jobbpassen.
- Klädsel: Det kommer finnas 20 stycken T-shirts och 20 stycken handskar som vi fått från Städa Städa Sverige. Även påsar där vi ska sortera allt vi hittar på rätt sätt. Om någon har egna trädgårdshandskar eller liknande kan man ta med sig det. Jag tar med några extra hemifrån. Efter avslutad städning samlar jag in T-shirtar och handskar som ska tvättas för att sedan återlämnas till Ica Kvantum.
Chans för 10.000 extra klirr i kassan om vi tar en rolig lagbild och lägger upp på instagram med rätt hashtag. Så det ska vi såklart göra.
Nu hjälps vi åt och peppar igång varandra och passar på att göra samhällsnytta samtidigt som vi har en rolig stund ihop.
Ryktas om att vissa är sugna på ett roligt träningsläger… så då får vi kämpa på med våra små uppdrag.
Önskar er alla en superfin helg! Och lycka till med alla matcher!
Hälsningar Mathilda & Annie
Lagfoto KL: 19.00 idag (Tisdag)
22 apr, 16:42 1 kommentar
Hej alla!
För att inte matchtröjan ska bli genomsur och smutsig innan fotograferingen vore det bra att ta med den i en påse och byta om till den efter träningen.
Ny matchtröja! Ta med gammal matchtröja
7 apr, 17:55 0 kommentarer
Hej allihopa!
Matchtröjorna har kommit och på Tisdag ska vi dela ut dom efter träningen hade vi tänkt.
Yngre lag ska ärva våra nuvarande matchtröjor. Man får ingen ny matchtröja förens man har lämnat tillbaka sin gamla matchtröja tvättad ska den såklart vara.
Dom nya tröjorna är riktigt snygga!
Ses på gräset
Kaféveckan och övriga lagaktiviteter
5 apr, 15:12 3 kommentarer
Hej alla!
Här kommer schemat för vår Kafévecka. I år blev vi tilldelade v. 22 som också är Kristi himmelfärds veckan vilket innebär att vi tillsammans får göra en extra effort och hjälpas åt att få ihop helgen då många kan vara bortresta. Denna gång lägger jag schemat blankt (i länken nedan) och man fyller själv i det pass man önskar. Först till kvarn alltså! Kaféveckan är obligatorisk för alla i laget, och de som inte medverkar den här omgången kommer behöva vara med och fylla passen nästa omgång.
STÄD UPPDRAG
Vill även påminna om städ-dagarna den 27 april och 11 maj och att gå in i tidigare inlägg och signa up sig på någon av dagarna. Vill man vara med på båda är man självklart välkommen. Även detta är en obligatorisk Lagaktivitet och ersättningen går till lagkassan.
I första hand är det killarna som ska utföra uppdraget men föräldrar och syskon är såklart välkomna, ju fler vi blir ju snabbare kommer det gå. Jag och Mathilda kommer vara med på bådadagarna och den 11 maj kommer vi samtidigt som städet sälja lite fika i Liljeholmen.
LAGSHOPEN
För er som deltagit i försäljningen av påskgodis kommer utlämning av varor ske i samband med torsdagens träning den 10/4 hos mig på Gröndalsvägen 109 (Huset bredvid fotbollsplanen). Jag uppskattar som vanligt om man hämtar sina varor vid detta tillfälle eller att man annars hör av sig så kan vi komma överens om annan dag. Jag är okej med att barnen hämtar ut varorna om ni föräldrar är det, men tänk på att det kan vara tungt om ni sålt mycket.
Info till föräldrar inför Sanktan
2 apr, 18:50 0 kommentarer
Till helgen startar äntligen Sanktan igen! Här kommer lite info inför säsongen.
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Tis 6/5
17:30-19:00 |
Träning Dalbo (Gröndals BP)
Gröndals BP (Dalbo) |
Ons 7/5
17:00-17:45 |
FYS träning
Gröndals BP vid lekpark/trapporna |
Tor 8/5
19:00-20:30 |
Träning Dalbo (Gröndals BP)
Gröndals BP (Dalbo) |
Lör 10/5
09:00-11:00 |
Match mot Karlbergs BK 31
Stadshagens IP 2 |
Tis 13/5
17:30-19:00 |
Träning Dalbo (Gröndals BP)
Gröndals BP (Dalbo) |
Ons 14/5
17:00-17:45 |
FYS träning
Gröndals BP vid lekpark/trapporna |
Tor 15/5
19:00-20:30 |
Träning Dalbo (Gröndals BP)
Gröndals BP (Dalbo) |
Lör 17/5
15:30-17:30 |
Match mot IFK Aspudden-Tellus Röd 2
Gröndals BP 1 |
Tis 20/5
17:30-19:00 |
Träning Dalbo (Gröndals BP)
Gröndals BP (Dalbo) |
Ons 21/5
17:00-17:45 |
FYS träning
Gröndals BP vid lekpark/trapporna |