Dela nyhet
In i dimman! VSS i Kungsbacka i förkylningens tecken...
19 nov 2023 0 kommentarer
Vår lagkapten (och för dagen coach, taktisk general, domare och mycket annat) Johanna rapporterar:
"Det blev verkligen en intressant dag under helgens VSS-turnering i Skårbyhallen: Vår coach blev sjuk bara någon dag före turneringen och tre lagkamrater lämnade återbud på morgonen/förmiddagen pga. sjukdom så vi var bara fem stycken från laget under förmiddagen och sex stycken på eftermiddagen.
Arrangörerna för Westan var väldigt förstående och hjälpsamma så vi fick låna en center från andra lag och trots viss förvirring då mer än hälften av vårt lag spelade på positioner man var ovan på och vår passare inte spelat offentliga matcher innan och bara spelat i ca två månader så lyckades vi ändå med några segrar.
Vi vann första set mot Majornas ena lag och i andra set förlorade vi med 23 mot 25, så det var jättejämnt och slutade med 1-1. Sen kom Jhorgelis från jobbet på eftermiddagen och hon både spelade center för allra första gången, spelade offentlig match för första gången och har bara spelat med oss ca två månader och gjorde jättebra ifrån sig.
Denna nya sexa vann dagens sista match med 2-0 mot Majornas andra lag. Vi funkade jättebra ihop som nytt lag, det blev superbra spel, många fantastiska räddningar och serve ess, sååå mycket energi och pepp och alla hade jättekul.
I slutändan kom vi på plats 7 av 8 lag i turneringen och det var vi så nöjda med så det kändes som en verklig seger under våra förutsättningar!"
Kommentarer