Dela nyhet
Domaravslutning med exklusivt besök i SSL
26 mar, 08:00

I klubben har vi under 2024 haft 9 aktiva föreningsdomare som matchlett våra lags hemmamatcher på grön, blå och röd nivå. Stort tack för era insatser Axel, Leon, Max, Atakan, Ted, Arthur, Isak, Viggo och Edvin!
Som avslutning på säsongen besökte vi tillsammans gårdagens SSL-match i Mölnlycke som en rolig aktivitet och för att få inspiration för fortsatt dömande.
I Wallenstam arena fick våra domare fick träffa elitdomarna Glenn och Håkan, Sveriges mest erfarna domarpar som senast 2024 utsågs till årets domare, samt SSL domarcoach Ola och förbundets domarcoach för ungdomsdomarna Joakim.
Vi fick före matchen träffa domarna och höra hur de på elitnivå förbereder sig för match och även efter matchen en kort utvärdering av deras insatser - en exklusiv inblick i elitdomarnas vardag. Ett stort tack till Håkan, Glenn, Ola och Joakim som engagerat förklarade och diskuterade situationer, bedömningar och domslut samt till våra killar som modigt tog chansen att ställa frågor och ge feedback!
Är du över 15 år och intresserad av att prova på att döma?
Hör gärna av dig med ett mejl till kansli@fibk.se! För att få börja döma behöver du gå en utbildning i september före säsongen drar igång (klubben står för kostnaden).
På fredag spelas klubbens sista hemmamatch, därefter laddar vi batterierna inför nästa säsong. Ledare - hör av er om ni behöver domare till träningsmatcher innan dess!
/Erik
Föreningsdomaransvarig säsongen 24/25