Från och med säsongen 2025 har Floby-Grolanda även ett C-lag.
Från och med säsongen 2025 har Floby-Grolanda även ett C-lag.
6 maj, 22:12 0 kommentarer
Inför säsongen 2025 ombildades Floby-Grolandas P35-gäng till ett C-lag. Under vintern och våren har truppen fyllts på rejält med främst yngre killar. Spelarna har tränat på, först inomhus och sedan en tid tillbaka utomhus.
Onsdag 7 maj spelar laget sin första match någonsin. Avspark sker kl 19.00 på Björkåsen i Grolanda, och för motståndet står Falköpings FK C.
Truppen: Jonas Larsson, Jesper Englin, Martin Lindberg, Amandus Andersson, Johnny Larsson, Jörgen Lager, Gabriel Fredriksson, Emil Folkesson, Kalle Karlsson, Michael Johansson, Kacper Skowronski, Magnus Gradén, Mattias Johansson, Andreas Henriksson, Johan Thordson, Marcus Erixon, Victor Mossby, Wilhelm Ljus
7 apr, 10:29 1 kommentar
De mörka månaderna är förbi. Nu ska sambaliret från Floby sporthall flytta ut till sitt naturliga habitat - gräs. Vi har haft bra fart på träningarna inomhus och med bra uppslutning. Men om det finns fler som är nyfikna är det bara att dyka upp - gammal som ung!
De första grästräningarna i april hålls på Volvoplan i Floby (framför AC Floby). Men eftersom vädret kan vara lite nyckfullt i början av en säsong vet vi ännu inte när vi kan byta till Björkåsens eller Ekvallens gräsmatta, det informerar vi i god tid innan. Vårens fem matcher ligger också i kalendern, så gör gärna plats för dessa i er planering.
Nu kör vi!
Träningar april:
10 - Volvoplan, 18.00-19.30
15 - Volvoplan, 18.00-19.30
24 - Volvoplan, 18.00-19.30
18 feb, 11:00 0 kommentarer
Under vintern har Floby-Grolandas nystartade C-lag tränat inomhus ett antal söndagar i Floby sporthall. Detta kommer laget fortsätta med mars månad ut. De datum som gäller är 2, 16 och 30 mars kl 19.00-20.30.
Fokus på dessa träningar är spel, efter en ordentlig uppvärmning.
Tycker du att det låter kul är du välkommen att dyka upp!
Om vädret tillåter är förhoppningen att kunna gå över till gräs från och med april månad, med en träning i veckan.
Har du övriga frågor eller funderingar är du välkommen att kontakta Jonas Larsson, 0730-348 684.
12 nov 2024 0 kommentarer
På söndag 1 december kl 19.00-20.30 tar C-laget sina första steg i Sporthallen i Floby. Vi välkomnar alla som vill till en öppen träning där fokus blir på fotbollstennis och matchspel. Medtag inomhusskor, benskydd, vattenflaska och ett glatt humör!
Kommande träningstillfällen och aktiviteter kommer läggas in i kalendern, så vill du ha full koll rekommenderar vi att redan nu börja prenumerera på lagets kalender.