Dela nyhet
Slutspurten.
18 mar, 08:53 0 kommentarer

EN månad kvar på tävlings-säsongen 2024-2025!
En seriematch och en cup kvar, sen stänger vi tävlingssäsongen för denna gång. En varierande säsong med en hel del skador och sjukdomar. Men också stor utveckling och några vinster. Två nya spelare har kommit till laget, vilket vi uppskattar! Vi ledare är också väldigt stolta över hur dessa mottagits och välkomnats in i gruppen av alla spelare!
De kommande veckorna kommer innehålla mycket förberedelser för Örebrocupen och en stenhård match mot våra vänner i Berg. Ett lag vi mött många många gånger.
Vi vill jag passa på att slå ett slag för träningarna med Östgöta-laget som snart drar igång. (Nytt för i år är att bara tjejer födda -09 får delta, har varit mixade grupper tidigare) Vi ledare försöker hålla koll på när och kommer informera laget om vad det finns för möjligheter för att träna med dem som gillar innebandy allra mest i hela länet. Superkul och jag hoppas så många som möjligt tar chansen att vara med även om man inte siktar på att bli en av de som får representera Östergötland i distriktslags-SM.
Planering och diskussioner inför nästa säsong är redan igång och vi har gjort en liten inventering i hur laget känner inför nästa säsong. Vi återkommer löpande med info.
Se även till att ni föräldrar planerar in en helg i Örebro 11-13 April!
Ses i hallen!
Kommentarer