Div 2 Södra Götaland, herr 2025 2025
Lag | M | P |
---|---|---|
|
4 | 10 |
|
4 | 9 |
|
4 | 8 |
|
4 | 7 |
|
4 | 7 |
|
4 | 7 |
|
4 | 6 |
|
4 | 6 |
|
4 | 6 |
|
4 | 4 |
|
4 | 3 |
|
4 | 2 |
|
4 | 2 |
|
4 | 1 |
Div 2 Södra Götaland, herr 2024 2024
Lag | M | P |
---|---|---|
|
26 | 61 |
|
26 | 54 |
|
26 | 45 |
|
26 | 42 |
|
26 | 40 |
|
26 | 37 |
|
26 | 37 |
|
26 | 35 |
|
26 | 32 |
|
26 | 29 |
|
26 | 26 |
|
26 | 26 |
|
26 | 24 |
|
26 | 24 |
Wellness Studio Cup Herr - Slutspel grupp 4 2025
Lag | M | P |
---|---|---|
|
2 | 6 |
|
2 | 3 |
|
2 | 0 |
Nyheter från föreningen
Medlemserbjudande: biltvätt på Ahlberg Bil (50%)
4 apr
Nyhet! Nya grupper för barn födda 2020!
1 apr
En inspirerande workshop med Johannes Jönsson
25 mar
Rapport från årsmötet 2025
20 mar
Årsmöte 2025
3 mar
Andersson festfixare i derbyt
19 apr, 11:46 0 kommentarer
Årets första Blekingederby spelades under långfredagen mellan FK Karlskrona och IFK Karlshamn i ett härligt påskväder som ramade in Västra Mark.
Inför matchen tackades Philip Olsson, Kevin Carlsson, Hugo Lundqvist samt Simon Hansson av för mångåriga insatser i hemmalagets färger - vilket är en fjäder i hatten numera!
Matchen i sig inleds avvaktande från båda lagen - precis som ett derby bör. I den första av chanser slår Hampus Holgersson in en frispark som Martin Andersson ostört får nicka in bakom ”IFKs” Hampus Strömgren och en drömstart för Karlskrona efter endast åtta minuter av matchen.
Karlskrona stärkta av målet spelar en fin fotboll och har momentum av målet, Martin Andersson skapar en chans av ingenting men denna gången står Strömgren i vägen och kort därpå är det återigen nära då Jacob Gilléns avslut efter hörna smiter utanför.
Symboliskt för matchen kom även 2-0, Shahin Feizi smugglade in bollen (passande nog i en handbollstokig stad) till en fristående Martin Andersson som förpassade kulan i Strömgrens nät till 2-0.
Gästerna hade svårt att skapa lägen och de få som tillkom hade försvaret och debuterande Casper Andersson bra koll på.
I ärlighetens namn var det ”FKK” för hela slanten och med lite skärpa i avsluten hade fler mål kunnas göra bakom Strömgren.
Efter pausvilan flyttade de blåvita upp positionerna och skapade ett visst tryck på Karlskronas planhalva, främst genom hörnor där en nick från John Håkansson var nära att smita in, bästa chansen till en tidig reducering fick speedkulan Lukas Jönsson men Casper Andersson plockade enkelt avslutet.
Med tjugofem minuter kvar av matchen så fick återigen IFK Karlshamn en hörna, efter flipperspel i målområdet lyckades gästerna få in bollen och skapade nerv hos de närmare trehundra i publiken.
Även om resterande del av matchen innehöll mer kamp än skönspel lyckades hemmalaget kontrollera matchbilden och hade de bästa chanserna till ett avgörande, Moltas Bodin snurrade upp både en och två spelare innan bortalaget fick undan bollen precis framför mållinjen - Martin Andersson fick i slutminuterna chansen till sitt och Karlskronas tredje på ett friläge där Strömgren vann den kampen.
Men det skulle falla ett mål till på Västra Mark, ett mönsteranfall där bollen gick som ett snöre via Feizi - Adam Larsson och tillslut kunde Hampus Holgersson biljardstöta in 3-1, ett vackert mål och vild glädje i hemmalaget.
Matchen slutar 3-1 till ”FKK” som tar en härlig seger i Blekingederbyt och får fira påsk som derbyvinnare.
Nästa match för Karlskrona är lördagen den 26/4 klockan 13.00 borta mot Växjö Norra IF.
Motståndarkollen: IFK Karlshamn
18 apr, 08:25 0 kommentarer
Påsken inleds med säsongens första derby när kamratföreningen från Karlshamn tar E22an till Karlskrona och Västra Mark för att möta hemmalaget FK Karlskrona.
Karlskrona som har inlett seriespelet med två vinster (4-0 mot FBK Balkan och 4-2 mot IFK Hässleholm) samt krysset senast mot Högaborg BK.
Gästerna har samlat ihop fyra poäng på tre inspelade matcher och har resultatraden 1-1-1.
De blårandiga från mejeristaden bildades redan 1906 och kommer med en diger historia som få föreningar i länet kan stoltsera med, ”i med och motgång” lyder sloganen som får symbolisera den stolta historian som kamraterna bär med sig.
I närtid har ”IFK” turats om med stadsrivalen Asarum IF/FK att vara storebror i stan, där dusterna på planen samt medialt har varit stora snackisar.
Karlshamn gör sin andra raka säsong efter seriesegern i Division 3 Sydöstra Götaland 2023 och hamnade förra året på en minst sagt imponerande femteplats i serien efter just Karlskrona.
Inför årets säsong har en rad profiler lämnat laget, Karl Lindqvist la skorna på hyllan, Mattias Håkansson valde att ta ”andra sidan av rondellen” och krita på för Asarum, samt att Mahmoud Ajaji och Hussein Fayadh numera hittas i ”FKK”.
Istället har man satsat yngre, addera till detta unga lag energiknippet William Ohnysson och numera erfarna Lukas Jönsson så är det hungrigt Karlshamn som ställer upp i årets seriespel.
Matcherna mellan de båda lagen brukar bli känslofyllda och så även idag, så räkna med en intensiv start på påsken.
FK Karlskronas trupp inför matchen mot IFK Karlshamn
#2 Noah Lundin
#4 Mahmoud Ajaji
#5 Jacob Gillén
#6 Oliwer Waltersson
#7 William Hallgren
#9 Martin Andersson
#10 Hampus Holgersson
#11 Shahin Feizi
#12 Jacob Andersson
#14 Emil Vaughan
#17 Adam Larsson
#21 Neo Johansson
#22 Simon Ekblad
#23 Hussein Fayadh
#30 Casper Andersson
#35 Eddie Ivansson
#64 Pontus Jonsson
#77 Nour Aldin Alkatah
Stark defensiv insats gav ”FKK” en poäng
13 apr, 10:27 0 kommentarer
På Harlyckans IP i Helsingborg spelade Karlskrona oavgjort mot hemmalaget Högaborg BK under lördagen, matchen som olyckligt nog spelades på konstgräset då planerna var dubbelbokade. Men vi tar det från start.
Hemmalaget stod inför matchen på noll inspelade poäng efter två omgångar - Karlskrona hade däremot tagit full pott i samma kolumn.
Men för den insatta vet så finns det inga lätta matcher i denna serie.
Högaborg inleder matchen klart starkast med hög press och en stor vilja att bryta förlusttrenden man innehav.
Karlskrona fick mest slå ifrån under första halvan av halvlek ett men gjorde det med bravur, ständigt farliga Adam Touray i hemmalaget blev neutraliserad av Jacob Gillén som var åter i ”FKKs” startelva.
Farligaste chansen kom efter en kvart då Noor Jassem i Högaborg BK bröt in och testade ett skott som gick i Eddie Ivanssons stolpe.
Karlskrona växte in i halvleken men hade dock svårt att skapa tryck mot hemmalaget. Några frisparkar och hörnor skapades utan något resultat som följd.
Den kanske bästa chansen var när Jacob Andersson friställde Martin Andersson och Hampus Holgersson men tyvärr för alla orangea så hann domaren blåsa frispark i momentet före. 0-0 och pausvila på Harlyckan IP.
Ett piggare Karlskrona hade spelat in sig på konstgräsmattan efter paus och det märktes, man uppträdde mer förtroendeingivande och fantasifullt i inledningen av akt två.
Målet kom också enbart efter minuter in i samma halvlek och det var fotbollsgodis Karlskrona bjöd på - efter fint spel mellan Martin Andersson och Hampus Holgersson på mittplan hamnade bollen tillslut hos Jacob Andersson som vände bort både en och två försvarare innan han osjälviskt nog serverade Simon Ekblad öppet mål och 0-1 var ett faktum.
Karlskrona fick momentum och hade några fina anfall som tyvärr inte överlistade Fredrik Lindgren i hemmalagets mål.
Sista kvarten flyttade Högaborg BK fram sina spelpjäser om man får referera till schack och efter en oturlig situation fick hemmalaget en indirektfrispark någon meter framför Karlskronas målbur.
Frisparken ledde till ett flipperspel av sällan skådat slag men Pontus Jonsson fick agera räddande ängel på mållinjen och alltjämnt hålla Karlskronas ledning intakt ett tag.
För hemmalagets kvittering kom, ett långt anfall där ”FKK” blockerade flertalet skott framför Ivansson så letade bollen sig tillslut i mål av Yonathan Getachew.
Slutet av matchen blev händelserik och svårdömt för de tre domarna. Först tilldelades Karlskrona en straffspark då Martin Anderssons avslut räddades med handen på mållinjen, straffen som Andersson själv slog räddades av Lindgren i målet. I anfallet efter fick återigen Pontus Jonsson rädda ett mål när han sträckte ut och täckte ett skott som hade belönats med en uttagning i Tre Kronor.
Som det inte vore nog fick Karlskrona återigen avsluta en match med tio man då Andreas Blomqvist fick sitt andra gula kort.
1-1 var ett rättvist resultat och Karlskrona tar sikte mot långfredagens Blekingederby då IFK Karlshamn gästar på Västra Mark klockan 14:00.
Motståndarkollen: Högaborg BK
12 apr, 08:09 0 kommentarer
Idag lördag spelas merparten av den tredje omgången av seriespel gästar Karlskrona ”sundets pärla” för ett möte mot klassikerklubben Högaborgs BK.
De grönsvarta hemmahörande i Helsingborg bildades så sent som 1927 och är en anrik förening om inte den mest anrika i Division 2 Södra Götaland.
Den lilla kvartersklubben har fostrat många spelare genom åren som har spelat både utomlands i större klubbar samt spelare i landets två högsta serie - en riktig plantskola med andra ord, för vad sägs om bland annat, Henrik Larsson, Jordan Larsson, Mats Magnusson, Imad Khalili samt Abbe Khalili.
Det finns även profiler i årets lag, Fredrik Liverstam som hämtades in från grannklubben Eskilsminne IF men en diger meritlista med spel i Halmstad BK samt Helsingborgs IF och addera Junes Barny med spel på Cypern, IFK Göteborg, Halmstad BK och Hammarby IF som främsta meriter, så profiler och sevärdighet finns det gott om.
Fjolårets avslutades starkt med en sjundeplats som nykomlingar i serien efter att ”äntligen”
ha vunnit serien under året därpå. Matcherna mot Karlskrona slutade med vinst 3-1 vinst för ”FKK” på Västra Mark samt en 1-2 förlust i omgång 26 på Harlyckan.
Årets seriespel har varit det motsatta för de grönsvarta om man tittar på Karlskrona, efter en inledande 3-2 förlust borta mot nykomlingen Sölvesborg GIF förlorade man förra helgen hemma mot det förväntade topplaget Torn IF med 0-2. Räkna med ett revanschsuget Högaborg BK för Karlskrona idag.
FK Karlskronas trupp inför matchen mot Högaborg BK.
#2 Noah Lundin
#4 Mahmoud Ajaji
#5 Jacob Gillén
#6 Oliwer Waltersson
#7 William Hallgren
#8 Andreas Blomqvist
#9 Martin Andersson
#10 Hampus Holgersson
#11 Shahin Feizi
#12 Jacob Andersson
#17 Adam Larsson
#21 Neo Johansson
#22 Simon Ekblad
#23 Hussein Fayadh
#30 Casper Andersson (lån från Kalmar FF)
#35 Eddie Ivansson
#64 Pontus Jonsson
#77 Nour Aldin Alkatah
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Fre 25/4
16:50-18:30 |
Matchplan + Fotbollsträning
Västra Mark IP |
Lör 26/4
13:00-14:30 |
Match mot Växjö Norra IF
Åbo Idrottsplats 1, Växjö |
Mån 28/4
16:50-18:30 |
Matchreflektion + Fotbollsträning + Gym
Västra Mark IP |
Tis 29/4
17:00-18:30 |
Fotbollsträning
Västra Mark IP |
Tor 1/5
10:30-12:00 |
Fotbollsträning
Västra Mark IP |
Fre 2/5
16:50-18:30 |
Matchplan + Fotbollsträning
Västra Mark IP |
Lör 3/5
14:00-15:30 |
Match mot Linero IF
Karlskrona IP 1, A-plan |
Mån 5/5
16:50-18:30 |
Matchreflektion + Fotbollsträning + Gym
Västra Mark IP |
Tis 6/5
19:00-21:00 |
Match mot Sölvesborgs GIF
Karlskrona IP 1, A-plan |
Tor 8/5
17:00-18:30 |
Fotbollsträning
Västra Mark IP |