Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Seriepremiären med B-laget mot Hånger är nu avklarad
1 kommentarer
Det blev aldrig någon 9 mannafotboll mot Hånger som förannonserats utan vi fick spela 11 mannafotboll som det ska vara i B-lags serien.
Slutresultatet blev 4-4 efter en riktig kämpainsatts av alla spelarna. I halvtid låg vi under med 1-3 efter en bedrövlig 10 minuters period i slutet på första halvlek. Men vi tog oss i kragen efter snack i halvtids vilan och i andra halvlek var åter taggade och visade FC Pekings nya ledord för denna säsongen, ligger vi under så ska vi fan kämpa om inte spelat funkar till 100%, men kämpa kan vi och vi alla hatar att förlora! Efter lite trög inledning så tog vi ledningen med 1-0 i 10 min genom Nicklas Johansson sen svängde spelet fram o tillbaka till vi fick vår rejäla svacka i matchen och det var de sista tio minuterna på första halvlek och då kvitterade Hånger i 42 min och tog ledningen i 44 min och lyckades även öka sin ledning i 45 min. Sen i andra halvlek i 55 min fick vi en frispark efter Honda blivit fälld precis vid hörnflaggan, Flack slog den rakt in i gröten av spelare och där dök Emil Arvidsson upp, som knoppade upp bollen i nättaket, reducering till 2-3. Se krånglade vi till det vid ett uppspel i 62 min som tyvärr Nico Cosic slog in bollen i eget mål, 2-4 det är ju sånt som händer ibland, nu kändes det tungt men ändå inte, för det var ju ändå 29 min kvar att spela så vi körde på och i 65 min blev Honda fälld innanför straffområdet och fram stegade Kenny Berndtsson fram till straff punkten och satte den säkert i mål, nu skulle vi bara kvittera för så kändes det på planen och mycket riktigt blev det så också i 80 min blev Mohammed Ahmed nedriven strax utanför till vänster om Hångers mål och åter stegande Kenny Berndtsson fram och gjorde en magisk frispark som skruvades in i Hånger målvakten bottre kryss! Vi hade lyckats komma ikapp efter flera underlägen i matchen och slutresultatet kunde faktiskt blivit med vinst inför de sista minuterna av matchen men så blev det inte, tyvärr!
Man kan säkert lyfta fram enstaka spelare med beröm, men idag vill jag ge alla i laget som kämpade till slutsignalen ETT STORT BERÖM !!!!!
Vid pennan Kenny.B
Kommentarer
-
Jan-Olof Johansson 4 maj 2012
skulle vilja säga att han har en magisk penna oxå :)
Kommentarer
Nikica 27 apr 2012
Tagga Grabbar!