Dela nyhet
Laget redo för ett spännande år 2025
2 mar, 22:32 0 kommentarer

Ett nytt år innebär nya möjligheter, och vårt senaste lag står redo att ta sig an utmaningarna som väntar under 2025. Med en något mindre spelartrupp kommer varje spelare att få mycket speltid – något som alla fotbollsspelare drömmer om.
Seriespelet kommer att sträcka sig över både vår- och höstsäsongen, och i maj väntar även en spännande cup där laget får mäta sig mot andra duktiga lag. Träningarna sker två gånger i veckan (3 timmar), där fokus ligger på att bygga en stabil grund inom fotbollen. Spelarna kommer att få lära sig positioner, grundläggande tekniker, passningsspel och avslut, både genom praktisk träning och teoretiska genomgångar.
En viktig del av utvecklingen är också att analysera spelet. Därför kommer laget att ha fotbollslektioner och få möjligheten att se sina egna inspelade matcher. Genom detta hoppas vi att spelarna kan få en djupare förståelse för spelet och utvecklas ännu snabbare.
Målet – internationella cuper
De närmaste två åren handlar om att bygga upp spelarnas kunskap och färdigheter inför framtida utmaningar. När laget övergår till 7-mannafotboll kommer de att få chansen att delta i internationella cuper, precis som de två äldre lagen i klubben.
Våra P10-spelare ser fram emot att resa till Danmark för en stor turnering, medan P12-laget har siktet inställt på en cup i Spanien. Samma möjligheter väntar vårt nyaste lag – och vi ser fram emot att se dem utvecklas och ta sina första steg mot den internationella fotbollsscenen.
Vill du vara med?
Är du intresserad av att bli en del av laget? Vi välkomnar fler spelare som vill utvecklas, ha kul och få möjligheten att spela på en internationella scenen. Kontakta Patrik för mer information – vi ser fram emot att välkomna nya spelare till laget!