Nästa match
Hockeyettan Västra 24/25
Lag | M | P |
---|---|---|
|
18 | 40 |
|
18 | 36 |
|
18 | 35 |
|
18 | 34 |
|
18 | 34 |
|
18 | 31 |
|
18 | 20 |
|
18 | 19 |
|
18 | 14 |
|
18 | 7 |
Nyheter från föreningen
Victor Erixon anställd som ny kanslist
Igår, 17:50
Borlänge HF söker kanslist
3 feb
Oliver Norman slutar som klubbchef
3 feb
Inställd Mv-träning 18/1
10 jan
Uppdatering angående tvist
10 jan
MV-träning måndag 20/1 istället för 25/1
7 jan
Juluppehåll MV-träning
18 dec 2024
Grupp 2014 och 2015 fulltecknade
16 dec 2024
Emil Ranehamn lämnar BHF
15 feb, 12:30
Det står nu klart att målvakten Emil Ranehamn lämnar Borlänge Hockey för en klubb i HockeyAllsvenskan.
Emil som kom till föreningen inför säsongen 2022/2023 har haft en fin utveckling i Borlänge Hockey och under målvaktstränare Kjell Snibb. Vi är väldigt glada för Emils skull att han får den här chansen och samtidigt stolta över arbetet som vi gör i föreningen att vi skickar ännu en spelare uppåt i seriesystemet.
Vi tackar Emil för hans insatser i föreningen och önskar honom ett stort lycka till i HockeyAllsvenskan!
Marcus Runnkvist stannar i BHF
9 feb, 19:17
Vi kan idag med glädje meddela att centern Marcus Runnkvist har valt att förlänga sitt avtal med Borlänge Hockey över säsongen 25/26.
Marcus, 27, kommer ursprungligen från Ludvika och anslöt till Borlänge Hockey inför den här säsongen från Kiruna IF. Nu står det klart att den rutinerade forwarden stannar i BHF.
- Marcus är en spelare som vi ville knyta upp tidigt. Han är rutinerad och respekterad i ligan och spelat över 300 matcher. En klok center, som även kan bära andra roller, en spelare med ”rätt” temperament. Dessutom har han en hundraprocentig inställning till sporten. Vi tror att han är en av dem som kan förmedla i handling, det hårda jobb som krävs för att vi ska bli ett lag att räkna med. Vi tror därmed att Marcus också kommer vara en mycket värdefull tillgång i vår strävan att vara en klubb som utvecklar unga spelare på sin resa mot högre nivåer. Vi är väldigt nöjda över att Marcus blir kvar i Borlänge, säger Ola Ericsson från sportkommittén.
Även Marcus är glad och nöjd över att stanna i Borlänge Hockey kommande säsong och förklarar sitt val.
Varför väljer du att förlänga kontraktet?
- Det är väl en helhetsbild egentligen, allt ifrån jobb, bostad och närheten till familjen. Samt att jag från dag ett har känt mig väldigt välkommen av föreningen och alla lagkamrater.
Vad är dina tankar inför kommande säsong?
- Tankarna är att vi ska få ihop ett bra lag och försöka vinna så många matcher som möjligt! Man känner en enorm revanschlust från denna säsong och hoppas vi får ut mer nästa år och det tror jag stenhårt på, säger Marcus.
Eric Hultgren förlänger kontraktet
31 jan, 19:42
Vi kan idag med stor glädje meddela att centern Eric Hultgren har valt att förlänga sitt avtal med Borlänge Hockey över säsongen 2025/2026.
Eric, 20, som anslöt till Borlänge Hockey från Borås HC i november månad har nu valt att förlänga sitt kontrakt över nästkommande säsong.
- Eric är välscoutad och vi ser en stor utvecklingspotential i honom med sin skicklighet. Vi är enormt glada att Eric Hultgren har valt att spela vidare med oss. En spelare som vi tror i framtiden kommer att ta stora kliv inom elithockeyn, i rätt utvecklingsmiljö. Vi är jätteglada att Eric ser den miljön hos oss, säger Ola Ericsson från sportkommittén.”
- Vi är väldigt glada över att Eric har valt att fortsätta sin satsning här hos oss. Eric är en otroligt skicklig spelare och kommer att vara en stor nyckel i vår offensiv kommande säsong, säger huvudtränare Liam Wallström.
Eric Hultgren klar för Borlänge HF
3 nov 2024
Vi kan idag med stor glädje meddela att centern Eric Hultgren är klar för spel i Borlänge Hockey.
Eric, 20, är född och uppvuxen i Leksand med Leksands IF som moderklubb. Inför säsongen 23/24 valde Eric att lämna Leksand för att skriva på för Brynäs J20 lag där han gjorde 42 poäng på 44 grundseriematcher i J20 Nationell och fick samma säsong prova på spel i HockeyAllsvenskan för Brynäs A-lag.
Eric kommer närmast från spel för seriekonkurrenten Borås HC och är spelklar idag för mötet mot Mjölby HC och gör därmed sin debut för Borlänge HF.
- Eric är en skicklig spelare med bra fart som har sin uppsida i offensiven. Han kommer att bli en stor tillgång för vårt lag och vi är glada att Eric har valt att fortsätta sin utveckling hos oss, säger huvudtränare Liam Wallström.
Varmt välkommen till Borlänge Hockey, Eric!
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade |