Dela nyhet
Uppdaterade rutiner kring serveringen
3 feb, 18:33 0 kommentarer
Hej på er,
Jag har fått till mig uppdaterad information kring serveringen som jag tänkte dela med mig av. Denna information går ut till samtliga lag.
Har ni frågor, funderingar eller tips på förbättringar, bara hör av er så tar jag det vidare.
- Kioskrutinerna (pärmen i kiosken) är uppdaterade. Läs gärna igenom den på ert nästa kioskpass. Det som bland annat är nytt är att vi alltid ska torka golven på dagens sista kioskpass.
- Gällande städning så finns det en städhink med tillbehör som avser toalett och en separat för köket. Kolla så att ni tar rätt.
- Dörren till Hyllan ska fortfarande vara stängd/låst. Detta pga nedskräpning.
- Vi ska alltid erbjuda/sälja det som står på tavlan. Man kan alltså inte stryka över t.ex. korv för att man inte vill starta igång stekbordet. Skulle något ta slut är det självklart ok. Då är det dock viktigt att skriva upp vad som är slut i blocket som finns i kassan. Skriv även upp om det är något som börjar ta slut så hinner kansliet beställa hem varorna i god tid.
- Vi säljer inte längre kokt korv då den hela tiden sprack och gick därför inte att sälja. Numera finns det smala och tjocka grill/stek-korvar. Observera att det är olika priser på korvarna.
- Om det är en kiosk nere, t.ex. vid A-lags matcherna. Glöm inte slå in det ni sålt i iPaden. Detta för att kansliet behöver följa upp hur mycket vi säljer och vad som behöver köpas in. Samt att redovisningen ska bli korrekt.
- Kolla gärna isschemat (det ska finnas ett aktuellt isschema i kiosken, annars på hemsidan) för att se om det är någon match/kioskpass efter. Är det det, hjälp gärna till och förbered med att koka kaffe, plocka fram mer korvbröd eller förbered korgarna till domarna. Det blir alltid uppskattat av de som kommer efteråt.
- Det finns numera en “förbandslåda” i kiosken om olyckan skulle vara framme.
- 14 års gräns gäller fortfarande i kiosken. Det är bestämt av styrelsen.
Vill också passa på att tacka för grymt bra arbete och samarbete i laget kring serveringen.
/Ewa
Kommentarer