Välkommen till Alingsås IF Fotboll - pojkar födda 2013!

Säsongskort 2025
6 mar
Årsmöte i AIF Fotboll 12 mars 19.00
18 feb
Ett hållbart HR-partnerskap med NearYou!
18 feb
12 mar, 20:27 2 kommentarer
17 dec 2024 0 kommentarer
Hej!
Det lackar mot jul och vi tar en liten paus från fotbollsträningar för jul och nyårsfirande! Sista träningen är
imorgon onsdag 18/12.
Fotbollsåret 2025 startar vi upp vecka 2 och vi kommer träna två dagar i veckan, återkommer med tid och plats.
Vi har anmält fyra lag till en cup som heter Giffcupen i Tidaholm och den spelas 26-27/4. Kallelse till cupen kommer inom kort.
Tack för detta år och vi ledare önskar er en härlig jul och ett gott nytt år!
26 aug 2024 0 kommentarer
Hej!
Som vi tidigare aviserat om kommer vi även i år sälja Sportlotten, vilket det blivit dags för nu!
Det är 20 st lotter/familj som gäller och lotterna hämtas i äldsta syskonets lag. Vi ledare kommer att dela ut lotter till spelare under vecka 35. Läs säljbrevet här för mer information. Precis som ifjol kommer fakturan för de 20 lotterna skickas direkt hem till er vårdnadshavare.
Har ni övriga frågor angående försäljningen hänvisar vi er att ta kontakt direkt med klubbchef Cathrin Rosén via mail eller telefon.
Med vänlig hälsning
Ledarna
4 aug 2024 14 kommentarer
Hej!
Nu finns det kioskschema och körschema för de bortamatcher som spelas under augusti och september. Ni ser dessa på Svenska Lag (1. klicka vidare på dokument 2. Bemanning och kontaktuppgifter) alternativt på Facebook-sidan (gruppen heter AIF P2013).
Som vanligt förväntas man byta med någon annan om man inte har möjlighet att ta den tid eller körning som man har blivit tilldelad.
Ha en fin dag!
4 aug 2024 0 kommentarer
Hej!
Hoppas alla haft en härlig sommar och är sugna med att starta upp höstsäsongen med AIF!
Vi har som ni säkert vet problem med avstängda planer vilket gjort att vi får pussla lite nu i början. Vi kommer att starta upp träningar igen som tidigare med träning på måndag och torsdag men första veckan kommer vi att spela på andra planer och tider. Håll koll på kallelserna och fråga gärna någon av oss ledare om ni är osäkra på plats. Som tidigare vill vi att ni anmäler till träningar i så god tid som möjligt men senast 24 h innan träningstid för att ge oss ledare möjlighet att bedriva träningar med bra kvalitet. Inom kort kommer även kiosk- och kör-schema läggas upp på hemsidan.
Vi ser fram emot en rolig höstsäsong med mycket fotboll!
Väl mött!
Lör 15/3
11:30-13:00 |
Träningsmatch Holmalund-Alingsås IF
Brogårdsvallen Elmander Arena |
Sön 16/3
12:30-14:00 |
Träning Noltorp
Noltorpsvallen B konstgräs |
Ons 19/3
17:00-18:30 |
Träning Noltorp
Noltorpsvallen B konstgräs |
Sön 23/3
12:30-14:00 |
Träning Noltorp
Noltorpsvallen B konstgräs |
Ons 26/3
17:00-18:30 |
Träning Noltorp
Noltorpsvallen B konstgräs |
Sön 30/3
12:30-14:00 |
Träning Noltorp
Noltorpsvallen B konstgräs |
Ons 2/4
17:00-18:30 |
Träning Noltorp
Noltorpsvallen B konstgräs |
Sön 6/4
12:30-14:00 |
Träning Noltorp
Noltorpsvallen B konstgräs |
Sön 6/4
15:30-17:00 |
Träningsmatcher Lerum lila
Lerum |
Ons 9/4
17:00-18:30 |
Träning Noltorp
Noltorpsvallen B konstgräs |