Dela nyhet
Skyttiadens Regionsfinal
2 feb, 14:09 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/acf6ce39-8ac9-451c-95f6-bdaa4089c871/Gruppbild%20skyttiadens%20regionsfinal.jpg?0)
Igår var det sju skyttar från Åker-Länna skyttegille som sköt i Skyttiadens Regionsfinal för region öst.
I den här tävlingen var det de skyttar som gick vidare från förbundsomgången, där de 5 bästa resultaten gick vidare.
De 5 högsta resultaten från gårdagens tävling går direkt vidare till riksfinalen i Vindeln som hålls i mars.
Utöver de 5 bästa från de fyra regionerna så fylls det upp med ytterligare åtta skyttar så att det blir totalt 28skyttar per klass i riksfinalen.
I LS11 så lottas det in ytterligare 28skyttar så at de blir totalt 56st i finalen.
I LSi11 var det Billy och Harry som var med. De kom tyvärr inte vidare den här gången, men båda sköt bra resultat och har haft fin utveckling i sitt skytte på sista tiden, så dem och storebrorsan Viggo kommer vi att med all sannolikhet att få se mer av under vårens tävlingar.
I LSi13 knep Linnea andra platsen och Adrian på 7:e plats. Linnea är där med klar för riksfinalen och det finns chans för Adrian att få en av de 8 platserna som fylls upp.
I LSiÖ Knep Martin förstaplatsen och Malva klev in som 2:a. Båda är där med klara för riksfinal. LSiÖ är från 15 år och uppåt och man får inte ha skyttejacka.
I L15 tog Damien 3:e platsen och även han har säkrat en plats i riksfinalen.
Här finns det BILDER och RESULTAT från tävlingen och för den som vill kolla hur det gick i de andra regionerna, hittar samtliga resultatslistor HÄR
Ett stort grattis till era fina resultat!
Nu börjar vi med lite logistikplanering för att kolla alternativ till resor och boenden för de som till den 8:e mars får rulla hela vägen upp till Vindeln, en nätt resa på 708,6km
Kommentarer