Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Preliminär uppställning
0 kommentarer
Första träningsmatchen i tre perioder och mot riktigt bra motstånd. Strömsbro spelade i tvåan ifjol och slutade på tionde plats. Länk med deras spelarstatestik från förra året:
http://www.innebandy.se/Templates/IDA/Team.aspx?PageId=8811&TeamID=32963&epslanguage=SV
Tyvär har vi några borta och vi som åker ned får göra det bästa möjliga av det. Har jag missat någon som vill vara med så ring eller messa mej. Den preliminära uppställningen finns under dokument (Strömsbro.pdf).
Upp till kamp Wallvik! /David
Bra träningspass
0 kommentarer
Vi satsade på en hög press över hela banan.
Men flertalet gånger kunde bollskickliga Strömsbrospelare spela sig ur pressen och komma till farliga lägen. Den första perioden slutade med underläge 0-3 för WIK.
I den andra perioden (som normalt är vår sämsta) spelade vi upp oss och skapade många farliga lägen, men allt som oftast saknades det lilla sista i avsluten.
Period nummer två slutade 2-2 (sammanlagt underläge med 5-2).
I den tredje perioden mattades vår press lite i och med att vi blev tröttare ju längre matchen gick, men trots det fortsatte vi med hyffsat spel och skapade även i denna period mycket farliga lägen och lyckades även göra 2 mål.
Tredje perioden slutade även den 2-2 och matchen totalt 7-4.
Positivt;
Kul att se Amel i målet, skötte sig mycket bra! Många fina räddningar under matchen!
Kul att se de yngre spelarna inte kliva undan från närkamperna! Många bollar/frislag vanns på detta sätt!
Roligt att vi skapar många farligheter, nu fattas det bara att vi ställer in siktet rätt!
Negativt;
Utvisningarna... Tror Strömsbro gjorde 2-3 mål i powerplay.
Kommunikationen kan förbättras!
Det börjar se bra ut. Härligt att allt snart drar igång igen!!!
Kommentarer