Laguppställning
Ledare
Referat
DM match mot Skepparslöv
4 mar 2017
Wä äger mycket boll i första halvlek där vi rullar på bra.
Dock chockas vi av att Skeppet gör mål på sina första bollkontakter i 3:e minuten. Vi tar oss dock samman också skapar tre vassa målchanser som samtliga borde varit mål men bollen bollen vill inte in. Skeppet gör som man började och gör mål på frispark med fem minuter kvar av första.
Vi känner docka att vi är med och måste förvalta våra chanser bättre. Vi har mer boll och kommer till lägen men sista skärpan saknas.
I andra får vi ganska snabbt en straff som Fatos sätter säkert. I 74:e friställs gårdagens födelsegris Andre som enkelt kan rulla in bollen. Nu tar vi över mer och mer och får ytterligare en straff i 80:e som Fatos sätter igen.
Då får vi Tim utvisad i en märklig situation, han kommer först på bollen när Skeppets back kommer glidande. Tim försöker då hoppa över honom och får då en fot mot ansiktet på honom. Rött direkt och alla var nog lika förvånade. Han för altt för att undvika satsningen.
Vi tvinga till lite byten och Strax därefter sätter Johannes ett uppspel till Qendrim som jagar ner långs högerkanten spelar snett inåt bakåt och Fatos kan tåpaja in i bortre.
Då kändes matchen avgjord.
Ibbe får till en kort inspark som Skeppet hugger på direkt.
mål och 3-4. I sista minuten missar vi ett uppspel och anfallaren kommer fri med Ibbe och vi tror på straff men han bestraffas med gult och vi kan spela av matchen.
En bra vändning och bra moral.
Tabell
DM Herrar grp.1 | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 1 | 10 | 7 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 9 | 3 | 6 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 11 | -5 | 3 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 12 | -8 | 1 |