Laguppställning
Ledare
Referat
Grattis Sverige, Grattis VIF
6 jun 2020
Tid 16.00 Plats Kamratgården Trollhättan.
IFK Trollhättan- Vänersborgs if
Nationaldag och fotboll.
Kan ju inte bli mer svenskt än kombinationen föreningsliv och Nationaldag.
I sol och blåst fick vi Vifsupportrar se en riktig målkavalkad för egna laget. Detta beror på flertalet faktorer.
Alla verkade laddade till tänderna och kämpade verkligen för varandra. Dessutom kommer man mer och ner in i sin spelmodell vilket ger trygghet både i med och motgång. Framförallt börjar man fylla på vid anfall på ett sätt man inte sett tidigare. Lägg till att man börjar använda kropp på ett schysst men bestämt sätt för att visa vem som bestämmer.
Utan att vara partisk skulle jag vilja påstå att spelet idag mest var riktat mot motståndarnas mål. Dagens lirare Charlie Kartberg, numera kallad Superman på grund av att han mer flyger än springer, började nätandet med skön nick. Assist av Emil. Sen tror jag procentuellt sett att Charlie var lika mycket flygande som springande under matchen. Ingen luftduell undgick denne herre. Det resulterade i ytterligare ett nickmål samt riktigt nära ett tredje då han i hastighet likt ett Jasplan for fram mot ett inlägg men där nicken inte behagade infinna sig innanför stolparna.
Mohammed var dock dagens meste målskytt med inte mindre än 3 strutar. Straff var inget obetydligt inslag i det antalet. Två iskalla underbara sådana. Men samtliga straffra var väl förtjänade och orsakade av ett hungrigt spel av denne kämpe.
Halvtid 0-5 till Vifs favör. Så långt 2 av Mohammed, 2 av Charlie samt ett självmål.
Är man på G så är man på G. 49:e minuten så är Omar och Jörneberg igång med väggspel som gör en tårögd, 0-6 Omar.
0-7 i 51:a straff av alltid lika energiske Filip Nilsson. Satt som en smäck. Filip skapar enligt min mening alltid problem för motståndarna då han är lika outtröttlig som tuff. Härligt att se. Sånt smittar.
0-8 59:e straff Dag. Säkrare än så går inte att uppnå. Spela enkelt som hans far Per säger.
Så långt en väldigt trevlig tillställning. Sen börjar ett gäng i publiken kasta sten på vår målvakt Erik. Matchen stoppar och tränare samt domare överlägger och får tillfälligt bort förövarna. Föredömligt skött av båda lags spelare och ledare då ingen försöker uppvigla stämningen utan konstruktivt spelar på då domaren ger klartecken.
Sista 30 är inte fantastiskt spel men sista målet är en njutning för ögat då Mohammed slår en passning till Eric Kjellsson som på onetouch helt enligt skolboken snyggt sätter dit den. Ser enkelt ut men är svårt.
En rolig och välförtjänt seger som jag tror ger härligt självförtroende. Tyvärr smolkas glädjen av fortsatt stenkastande på bilar tillhörande vårt lag vilket är polisanmält. Hoppas vi slipper sånt igen för det förtar det fina med idrott. Dock ett omnämnande till domaren som jag tyckte var exemplarisk i sitt agerande.
Till vår målvakt Eric en särskild tanke.
Grattis till vinsten killar! Väl förtjänt!
Vid tangentbordet Roland
Tabell
Pojkar, Div 2 Västra - Vår | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | 4 | 3 | |
2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 7 | -2 | 3 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 |