Dela nyhet
Kommande träningar och nuläge i laget
11 nov 2024 0 kommentarer
Här kommer en liten lägesrapport med info om hur upplägget blir nu i november och december, samt hur läget är inför säsongen 2025.
Först och främst är det väldigt roligt att kunna konstatera att vi på träningarna sedan seriespelet slutade är mellan 15-20 spelare på varje träning.
Vi har just nu fyra killar som testar med oss, plus en till som tränade med oss redan förra vintern och som nu har bestämt sig för att börja i BK.
Målet är som vi tidigare kommunicerat att kunna ha två lag i seriespel även 2025. Även om vi tar beslutet i januari när vi fått koll på exakt hur många vi blir så ser det lovande ut. Just nu är vi 30 spelare på listan och vi bedömer att vi behöver vara minst 25 för att kunna ha två lag.
Jag (Johan) kommer ta en liten paus under november och december för att ladda batterierna till kommande säsong men då så många killar vill hålla igång så kommer Alexander och Elias hålla i torsdagarna framöver, medan Serra tar en del måndagar.
Det kan bli så att vissa pass kommer sakna ledare, men då vi har tiderna bokade så kommer vi isåfall styra upp lite spontanfotboll som killarna själva får hålla i. Sista bokade tiden är torsdagen den 12 december. Notera att vi från och med idag tränar kl 17:00 på måndagar. Torsdagarna är det 18:00 som gäller precis som tidigare. Samling tio minuter innan som vanligt.
Runt Jul och Nyår blir det några veckors uppehåll. Vi siktar på att dra igång träningen igen i vecka 2 eller 3. Notera att vi ännu inte vet vilka tider vi får efter jul, men vi kommer köra två pass i veckan. I februari kommer vi även börja spela träningsmatcher.
Vi ledare ser fram emot en väldigt rolig säsong!
Kör hårt med bingolottförsäljningen!
Kommentarer