Laguppställning
Ledare
Referat
Nervös premiär i D3
27 sep 2022 0 kommentarer
Premiär i D3 med ett blandat lag av spelare från D1/D3 och vårt Dj lag, och det är så det kommer se ut i denna serie under säsongen. Matchen spelas på bortaplan emot Örby i Högdalshallen, ett Örby som förra säsongen krigade till sig en 3:e plats i D3 södra serien men är i år flyttade till vår D3 norra, så det skulle bli en tuff premiär.
Man märker redan i omklädningsrummet att det ligger en del nerver utanpå, och när det ramlar in spelare som man knappt känner igen och som man nu skall spela match med så förstår man att det blir lite extra nervigt. Vi pratar om vikten att ha fart ute på banan och låta bollen göra jobbet, vara jobbiga för motståndaren och inte ge dem någon tid. Dags för match och vi sätter taktpinnen i matchen, har ett hyggligt tempo men är lite försiktiga i vår press och Örby kan ganska enkelt ibland spela upp bollen, men vi jagar på bra i backcheck och Örby skapar inte speciellt mycket till avslut. Efter 12.11 i 1:a perioden så tar vi ledningen med 1-0 genom Leontine som är fint framspelad av Ida H. Perioden avslutas med order om högre press då Örby börjar se trötta ut, det gör vi bra men tyvärr inget mer mål och vi har 1-0 efter första perioden. Pausen ägnas åt att finjustera lite, fortsatta order om hög press så vi kan vinna bollen tidigt och komma till snabba avslut.
Andra perioden hinner knappt starta innan vi gör mål då Emilia V slår en fin passning till Ida H som tar in bollen i hooken och drar iväg en pärla till 2-0, tiden 0.42 Sedan rullar spelet på och vi har full koll på matchen och Örby skapar ingenting. 11.39 i andra perioden gör Maja J 3-0 på ass fråm Moa A, allt efter hårt arbete nere i offensiv zon. Sedan händer något, vi blir lite slappa och tappar fart, liten tro om att matchen är klar, men ack så fel vi hade. Örby reducerar till 1-3 efter 14.30 och sedan är vi skakiga och Örby trycker ner oss djupt i egen zon och dom skapar chans på chans och Linda i mål gör några både bra och viktiga räddningar, tyvärr hjälper inte ens det då vi efter långt byte i försvarsspel tappar bollen till ett friläge för Örby där inga misstag begås så står det nu 2-3 på tavlan och tiden 19.39, vi håller emot resten av perioden och får vila lite. Pausen ägnas åt att andas, få ner stressnivån och bli noggrannare i det vi gör på banan, fortsätta trycka på högt och få dem att spela felvända. Tredje perioden hinner knappt starta innan Örby får in 3-3, tiden 0.51 och inte den starten vi behövde på sista perioden. Hur ska vi svara på detta nu, jo med att göra det tjejerna gjorde, började ta ansvar, rulla runt bollen och höll den inom laget, spelade hem på backar och fick Örby att irra runt i egen zon och efter ett långt anfall med mycket fart och bra press på bollhållaren så slår Örby en felpass som blev ett smörpass till Leontine som tackar och tar emot genom att vräka upp bollen i krysset med ett stenhårt skott, 4-3 till oss och tiden 7.02 i 3:e perioden. Sedan blir det lite böljande spel som jag ändå tycker vi har koll på och vi tillåter inte Örby få några jättelägen och vi skapar några halvchanser men spelar av matchen och vinner med 4-3.
Tycker att vi vinner rättvist, blev lite onödigt jämt men en rolig och nyttig match för oss. Det skall bli kul att fortsätta samarbetet med Dj och fylla på med spelare från deras lag upp i D3, där dom får seniorutbildning, går inte alltid supersnabbt men dom är på rätt ställe, använder kroppen och det är en jättebra utbildning.
Tycker att alla gör en bra match, alla drar sitt strå till stacken och 3p in på kontot. Nu tränar vi på i veckan och kallelse till kommande match på söndag hemma emot Järfälla skickas ut på torsdagkväll.
Bra kämpat alla
// Ludde
Kommentarer
Tabell
Damer division 3 norra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 | 13 | 3 | 0 | 121 | 35 | 86 | 42 | |
16 | 12 | 1 | 3 | 79 | 40 | 39 | 37 | |
16 | 11 | 1 | 4 | 69 | 61 | 8 | 34 | |
16 | 10 | 1 | 5 | 79 | 52 | 27 | 31 | |
16 | 10 | 0 | 6 | 79 | 36 | 43 | 30 | |
16 | 5 | 0 | 11 | 62 | 79 | -17 | 15 | |
16 | 3 | 1 | 12 | 48 | 95 | -47 | 10 | |
16 | 2 | 1 | 13 | 32 | 114 | -82 | 7 | |
16 | 2 | 0 | 14 | 45 | 102 | -57 | 6 |
Kommentarer