Vallentuna IBK D1
![](https://cdn.svenskalag.se/img/clubmarks/4070.png?4)
Sköndals IK (A)
![](https://cdn.svenskalag.se/img/clubmarks/4026.png?5)
Laguppställning
Ledare
Referat
Ny förlust på hemmaplan i D1
28 nov 2022 0 kommentarer
Då var det dags för en ny hemmamatch, denna gången gästas vi av Sköndal. Vi kommer från en seger på bortaplan och har fyllt på lite energi och självförtroende i ryggsäcken, så vi går ut till denna match taggade för att lyckas kriga till oss 3 nya poäng.
Matchen drar igång och det är en matchbild som svänger mycket, vi turas om att ha lite längre anfall på varandra och skapa lite chanser. Det är en jämn period som slutar 0-0.
Vi pratar i paus om att vara lite rejälare och rakare emot mål, vi är väldigt mycket runt omkring mål offensivt och lite tama framför eget mål, annars inga större saker som tas upp.
Andra perioden startar med ett anfall från oss och en halvchans, Sköndal vänder på spelet på sin högerkant, två enkla pass senare så kommer dom i båge från kant, lastar folk på mål för skymning och skytten gör inga misstag, 0-1 upp på tavlan efter 0.44 sek.
Vi reser oss och spelar bra de kommande 8-9 minutrarna, skapar chanser, går på mål, skymmer, jobbar och sliter, men tyvärr ingen utdelning trots bra slit från alla. Efter 11.11 så gör Sköndal 0-2 där vi tyvärr förlorar två dueller och sedan missar markering i höga slottet. Lite trist med det baklängesmålet då vi haft en bra period innan.
Lite tråkiga enkla domslut emot oss under en period gör att vi börjar lägga mycket fokus på domarna och deras beslut, stundtals slutar vi nästan spela och ägnar oss åt fel saker, fokus på match försvinner. Efter 13.41 så går vi på en mina på mittplan och tappar bollen, Sköndal spelar ett par tre pass, back kan vandra in ganska ostört från mittplan och skjuta, framför mål står endast en Sköndal spelare och då Felicia inte kan hålla bollen så får sköndalspelaren enkelt slå in returen till 0-3. Andra perioden spelas av, händer inte så mycket mer, några halvchanser för båda lagen.
Snacket från undertecknad i paus är att vi tappat fokus på spelet och lagt det på domarna, att det inte är någon mening, spela vidare så får ledarna ta domarna istället, alla delar inte denna mening. Vi har satt ihop två nya femmor som delges laget som vi skall starta tredje perioden med, ge detta en ordentlig chans nu, gå för det, ut och kör.
Vi kommer ut bra, härlig fart och energi, skapar lite chanser, bollen hoppar och studsar runt Sköndals mål vid några tillfällen, ibland räddar målvakten utan att veta om det också, så man kan säga att det inte riktigt studsar vår väg vid några tillfällen. Efter en bra press och en stressad felpass av en Sköndalspelare så hamnar Ida N fri i slottet och trycker dit 1-3 med ett fint handledsskott, tiden 1.54.
Vi fortsätter att trycka på, skapar chanser, rullar även in mer folk i spel igen, men tyvärr så får vi inte in bollen. Sköndal vinner boll, slår ner den på djupet på deras högerkant där en spelare kommer i fickan och tar in den i bågen, håller i och håller i och i rätt läge trycker dit 1-4 efter 5.32.
Sedan tar det bara 40 sek innan domaren hittar en utvisning på oss, Sabina får gå och sätta sig 2min för slag.
Sköndal kör igång sitt PP, vi försvarar oss bra, dom får skjuta från kanterna och vi har hygglig koll tycker jag, men så blir vi lite passiva i boxen, väljer att ligga kvar på min plats istället för att ta bort den heta spelaren, vips så får dom stå fria i slottet och skjuta, 1-5 efter 7.23 i tredje perioden. Det är sällan en olycka kommer ensam, endast 19 sek efter 1-5 så får Sköndal sin andra straff (Fellicia räddade den första), tyvärr för oss denna gången så gör Sköndal spelaren mål och 1-6 på tavlan är ett faktum.
Matchen spelas av och vi byter lite chanser med varandra, vi orkar inte lyfta oss från detta och slutresultatet skrivs till 1-6.
En match där vi kan hitta en del höga toppar blandat med en del djupa dalar. När vi mentalt gnuggar på tillsammans är vi jobbiga för motståndarna, likväl som vi blir enkla byten när vi blir bekväma och inte gör jobbet. Misstag kommer man alltid att göra, och det är ok, det gäller bara att minimera dem och när man väl gör dem så görs dom på mindre sårbara ställen. Mycket handlar om att värdera sina beslut, idag värderade vi våra beslut både som ledare och spelare i en blandad kompott.
Vi säger Grattis till Sköndal, tackar domarna och publiken.
Nu tränar vi på i veckan och blickar framåt emot kommande helg då vi åker och möter Djurgården på bortaplan, ett nykomlingsmöte tillika ett bottenmöte då Djurgården står på 0 poäng och ligger sist efter 9 omgångar, vi har 4 poäng och ligger näst sist.
Väl mött i Hjorthagshallen på lördag kl 16.00
// Coach Ludde
Kommentarer
Tabell
Damer division 1 | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 16 | 3 | 3 | 163 | 76 | 87 | 51 | |
22 | 16 | 2 | 4 | 122 | 80 | 42 | 50 | |
22 | 14 | 4 | 4 | 114 | 89 | 25 | 46 | |
22 | 12 | 5 | 5 | 108 | 83 | 25 | 41 | |
22 | 12 | 2 | 8 | 114 | 102 | 12 | 38 | |
22 | 11 | 2 | 9 | 109 | 95 | 14 | 35 | |
22 | 10 | 0 | 12 | 99 | 107 | -8 | 30 | |
22 | 8 | 3 | 11 | 93 | 102 | -9 | 27 | |
22 | 8 | 2 | 12 | 113 | 127 | -14 | 26 | |
22 | 4 | 5 | 13 | 76 | 120 | -44 | 17 | |
22 | 3 | 2 | 17 | 70 | 119 | -49 | 11 | |
22 | 3 | 0 | 19 | 59 | 140 | -81 | 9 |
Kommentarer