Vallentuna IBK D1

FBI Tullinge (A)

Laguppställning
Ledare
Referat
Inget fel på kämparglöden, men ännu ingen seger
24 okt 2022 0 kommentarer
Då var det dags för en ny hemmafight i borgen, vi hälsar gästande IBF Tullinge välkomna. Ett Tullinge som startat starkt i serien med bland annat en seger i deras lokalderby emot Huddinge som sticker ut lite extra såklart, men i deras sista match gick man på pumpen emot Bele, så ett litet stukat lag är det som kommer. Tullinge har man sprungit på många gånger genom åren, kända för en härlig fart i anfallsspelet, väldigt griniga spelare i många av deras lag som ofta lett till heta matcher, jag älskart. En härlig profil i nuvarande sportchefen Markus Lehtola som har hängt med länge och var väldigt involverad i F-03/04 kullen som var väldigt roliga att möta, jämna, tighta och ofta välspelade matcher.
Så vad behövs från oss idag för att ta vår första seger? Självklart hårt jobb av samtliga, lyckas få stopp på Tullinges anfall och spelvända på dem när dom är som mest sårbara, vara tuffa i de heta zonerna både framåt och bakåt, vinna dueller och få övertag längst sargerna samt att ha lite flyt med sig också.
Första perioden startar lite böljande, Tullinge på tårna och vi med, båda lagen har nån halvchans. Efter 3.04 så gör Tullinge 0-1 efter att vi tappat bollen bakom offensivt mål, dålig backcheck gör att Tullinge spelaren får springa ensam hela vägen från eget mål och gå på avslut mitt i höga slottet, ingen chans för Ida i mål. MEN hur kan Tullinge spelaren få springa så ensam så länge utan att vi är på henne, det är inte ok. Efter målet så har Tullinge mer boll, skapar lite halvchanser men inget superfarligt. Vi är lite slarviga med boll, första pass är svårare än den behöver vara och vi får inte till några långa anfall, men skapar ändå lite oreda kring Tullinges mål. Tyvärr så kommer det lite mer slarv i egna zonen då vi tappar boll och Tullinge får en 2vs1 och gör inga misstag, 0-2 på tavlan efter 11.45
Hårt jobb på bänken, på alla och påminna om att vi ska upp med huvudena, det är lång tid kvar. Nu gör vi en bra andra halva av denna perioden och efter hårt jobb i ett av våra längre anfall så reducerar vi till 1-2 genom Wilma på pass från Frida W, tiden 18.45
Vi går till paus i underläge med 1-2. I paus snackar vi om att det är mycket som är bra, vi rättar till det höga försvaret då vi tycker att Tullinge lite enkelt kunnat ta sig fram på deras vänsterkant, korrigeringar bakifrån samt på forwards så skall vi stänga det. Fortsätta vara jobbiga i heta zonerna, se till att första pass blir lite enklare. Bra energi i laget och alla vill ut och spela.
Andra perioden blir ett ställningskrig, vi växlar lite chanser och det är väldigt korta perioder som det ena laget är bättre än det andra. Det tar ända till 16.37 av andra perioden innan det blir något mål, och då är det vi som kvitterar till 2-2 efter att Maria dragit iväg ett fint skott efter pass från Alex, ruggigt fin täckning framför mål också av Sabina.
tyvärr så blir glädjen kortvarig när vi bara 44sek senare åker på 2-3 i baken. Slarvigt inslag från eget sarghörn där vi inte för dialog med varandra, Tullinge stöter högt, vinner boll och får till ett längre anfall som avslutas med skott i stolpen och där Tullinge kan slå in bollen på returen. Här måste vi bli tuffare, sluta vifta med klubban utan gå in med kropp, kör över motståndaren, sparka bort bollen gör vad som helst bara motståndaren inte kan slå in bollen. Detta målet åker också upp på konton slarv i passningsspelet i egen zon.. Trist avslut på en annars bra period från vår sida.
Vila, vatten, frukt och en lugn stund i omklädningsrummet. Bra snack om det som vi gjort bra, hur vi lyssnat och löst deras uppspel efter första perioden. Nu handlar det om ork, vilja och slit sista 20min, hårdast jobb vinner.
Tredje perioden startar och vi har nån halvchans, Tullinge kommer till något avslut, men inget som oroar. Tyvärr så gör Tullinge 2-4 efter 3.54 efter att vi inte haft fokus på rätt saker när Tullinge gör sitt inslag, Tullinge spelare fri i slottet och håller i och får ner Ida i mål liggande och kan lyfta bollen i nättaket.
Trycka ut energi på bänken till spelarna, gjuta mod i dem att orka, in och kör nu. 6.59 gör vi 3-4 då Frida M slår in en egen retur efter pass från Ida N, nu är det mycket energi i laget. Nu håller vi i taktpinnen och spelar med bra fart, vinner dueller, skapar chans på chans och efter 9.05 så kommer kvitteringen till 4-4 då Towa trycker iväg ett otagbart skott efter fint dropp av Sabina, snyggt mål. Bara 16sek senare drabbas vi av en spökutvisning, ingen vet vart domaren hittade den, inte ens domaren själv då han inte visste vem han skulle ge 2:an till, total förvirring, 5min senare efter mycket pinsamheter från domarens sida efter att ha skrattat några av våra spelare i ansiktet bland annat så har han 3st nr som han väljer på, slutar med att lotten fallen på nr 35 och Agnes får sätta sig på utvisningsbänken. Vi klarar av boxplay och Agnes kommer in igen och vi kan starta vår offensiv igen. Ett ihopslag senare, lite slöa fötter i försvaret så kan tyvärr Tullinge ta ledningen igen, 4-5 efter 12.00 på klockan. Timeout tas, direktiv om att vi går ner på två femmor, gå in och kör, ta bollen emot mål och var jobbiga över hela banan. Sagt och gjort så kommer vi ut och ger det en bra chans tycker jag, inga riktigt superheta chanser, men vi vill, vi kämpar och sliter. Tyvärr så blir vi lite passiva under en stund och Tullinge utnyttjar det skoningslöst och gör 4-6 efter 16.47 för att omgående nästan göra 4-7 då klockan stannar på 17.08 och tyvärr så är matchen över då vi inte har energi kvar att lyfta oss efter dessa två mål. Vi kämpar hela vägen och putsar siffrorna på slutet till 5-7 då Maria gör sitt andra mål i matchen efter pass från Alex.
Matchen är slut och vi tackar Tullinge för en härligt spännande match och får gratulera dem till segern.
Det stora samtalsämnet efteråt var såklart domarna, jag har medvetet valt att inte skriva något om dem i referatet, och kommer inte göra det heller då det finns risk för anmälningar mm och det är dom inte värda.
Vad kan vi då säga om våran egen insats i denna match? Jo jag tycker att vi tar fler steg på stegen och gör kanske över 60min vår bästa match hittills, jobbar hårt över hela banan, skapar mycket och har en bra offensiv (borde göra lite fler mål bara), vi lyssnar på det som sägs i paus och kan förändra matchbilden till vår fördel genom att störa Tullinge i deras uppspel, så mycket som är bra. Det som måste skärpas och bli bättre är slarvet i egna zonen, vi måste bli mer noggranna i det vi gör, inte sätta varandra i svårigheter, göra saker enklare både själv och för varandra. Men sen är det så att misstag kan vara ok om man lär sig något av dem, och vi hoppas att alla tittar på matchen, ser sin del i det och lär av det och blir bättre och bättre, det blir så vi växer som lag när varje individ tar sitt ansvar och jobbar på att stärka gruppen, tillsammans blir vi starkare för varje match.
Vi blickar fram emot kommande helg, Hammarby på bortaplan i Sjöstadshallen, blir en härlig drabbning på lördag eftermiddag och det ska bli skönt att plocka första 3-poängaren in på kontot.
Vi tränar på i veckan som vanligt, fokus på det vi gör och det långsiktiga arbetet löper på.
Ses i hallen
// Coach Ludde
Kommentarer
Tabell
Damer division 1 | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 16 | 3 | 3 | 163 | 76 | 87 | 51 | |
22 | 16 | 2 | 4 | 122 | 80 | 42 | 50 | |
22 | 14 | 4 | 4 | 114 | 89 | 25 | 46 | |
22 | 12 | 5 | 5 | 108 | 83 | 25 | 41 | |
22 | 12 | 2 | 8 | 114 | 102 | 12 | 38 | |
22 | 11 | 2 | 9 | 109 | 95 | 14 | 35 | |
22 | 10 | 0 | 12 | 99 | 107 | -8 | 30 | |
22 | 8 | 3 | 11 | 93 | 102 | -9 | 27 | |
22 | 8 | 2 | 12 | 113 | 127 | -14 | 26 | |
22 | 4 | 5 | 13 | 76 | 120 | -44 | 17 | |
22 | 3 | 2 | 17 | 70 | 119 | -49 | 11 | |
22 | 3 | 0 | 19 | 59 | 140 | -81 | 9 |
Kommentarer