Laguppställning
Ledare
Referat
Välkomna till Div 1
26 sep 2022 2 kommentarer
Så kom dagen som vi är många som har väntat på, premiären i D1. Vi kommer fyllda av energi då vi haft 5st raka matcher utan förlust varav 3st av dessa var tävlingsmatcher, så självförtroendet var det inget fel på inför matchen. Premiären är borta emot på förhand topptippade Huddinge som ramlade ur allsvenskan ifjol, så nykomlingsmöte men med väldigt skilda bakgrunder, ena laget vinner div 2 och tar steget upp medans det andra laget kommer på 8:e plats i allsvenskan av 12 men åker ändå ur serien, hur kan det ens kan vara möjligt?
Inför matchen pratar vi om noggrannheten i vårt arbete ute på banan, ligga på rätt sida, hålla dom utanför oss, komma upp i det fysiska spelet, våga hålla boll och inte kasta iväg utan adress, det är mycket att tänka på. Nervositeten gör sig påmind hos några, lite mer hos vissa, och det är bra, nervositet behöver inte vara något negativt utan det kan också vara något positivt då det visar på att man är påkopplad och i fokus inför uppgiften, några korta byten i början så alla får springa av sig detta så brukar det släppa och fokus ligger kvar på uppgiften.
Matchen drar igång och jag tycker att vi startar matchen bra de första bytena, har ett par bra lägen där vi kunnat hängt en kasse med lite tur, kändes som att Huddinge var lite tagna av stundens allvar. Sen kommer vi till en händelse som nu i efterhand också visat sig på bild, Huddinge gör 1-0 då vi går på byte när bollen gått över sargen och domaren pekar åt fel håll, Huddinge tar bollen lägger upp den passar in i slottet till en fristående spelare som enkelt gör 1-0. Alla gör vi misstag både som ledare, spelare och domare, detta får vi lära oss av och alltid se till att vi är vaksamma i alla moment och spelar till domaren blåser, aldrig ta något för givet. Sen har vi ett par tre byten med lite böljande spel, lite mer chans från vår sida och mer kontrollerat från Huddinges håll. Tiden 4.46 och fram till 7.13 är totalt 2 min och 27 sek, där kommer det stora raset då vi släpper in 4mål. mål 2 och 3 är vi långa som lag och får kontringar emot oss då Huddinge ställer om blixtsnabbt och vid 4:e och 5:e målet blir vi tillbakapressade och tappar orienteringen i egen zon och börjar titta boll och tappar markering framför mål så Huddinge ganska enkelt kan slå in bollarna. TIME OUT tas för att få stopp på blödningen, lite direktiv och påminnelser från genomgången och framförallt ANDAS lite behövdes, vi får stopp på baklängesmålen och spelar av perioden på ett helt ok sätt, Huddinge håller boll och vi jagar och sliter, skapar någon halvchans men går till första pausvila med underläge 5-0.
Andra perioden är bättre från vår sida försvarsmässigt även om vi släpper in 4 mål så tycker jag att Huddinge i alla fall får jobba betydligt hårdare nu för att göra mål på oss. Det offensiva spelet saknas i den andra perioden och vi orkar inte fullfölja anfallen utan det blir en eller två som går på anfall medans de andra byter då vi många gånger blev tillbakatryckta av Huddinge i längre perioder, 9-0 på tavlan efter andra perioden.
Tredje perioden är vår bästa i matchen, vi släpper ett mål bakåt, skapar en hel del målchanser och jag tycker att vi var värda ett mål i matchen, men tyvärr för vår del så blir det inget mål framåt och matchen slutar 10-0 till Huddinge.
Vi lärde oss nog en hel del av denna match och vi tar med oss det positiva som trots resultatet ändå fanns en del av.
Huddinge var några nummer för stora för oss i denna match och vi får självklart gratulera dem till segern. Vill också nämna att jag tycker inte det är ok att personer ur ledarstaben hos Huddinge kommer ut på planen när Huddinge har en skadad spelare liggandes och säger till våra spelare att vi är ute efter att mörda deras spelare, det är inte ok. Jag vill ge en extra stor eloge till våra spelare som trots resultatet inte visade några som helst signaler under matchen på frustration som lätt kan gå över till någon dumhet som resulterar i onödiga utvisningar, det tycker jag är starkt gjort i en sådan här match.
Vad tar man med från en match som slutar 0-10, jag tycker att vi andra halvan av första perioden och resterande del av matchen har ett ok försvarsspel, vi tappar aldrig humöret så att det visar sig utåt, vi kämpar hela vägen in i mål, vi luftar alla spelare som är med, så visst finns det lite positivt.
Utöver att vi självklart behöver jobba på ovan nämnda saker så måste jobba hårt på avslut på träning, tycker att vi har tillräckligt med lägen i matchen för att göra 2-3 mål i alla fall, det kommer inte bjudas på så mycket chanser i matcherna så när lägen väl dyker upp så måste vi lyckas ta till vara på dem, så det får vi jobba på.
Vi bryter ihop och kommer igen, ny match redan till helgen i hemmapremiären emot Bele/Barkarby som även dom är ett lag som trillade ur allsvenska ifjol, så vi gör läxan i veckan och förbereder oss på bästa sätt.
// Ludde
Kommentarer
-
Isabella B. 26 sep 2022
Toppen bra referat! Vi taggar igång inför nästa match och kommande träningsvecka!
-
Anna Bergvall Lundén 27 sep 2022
Bästa bästa tjejerna, nästa match har ni!!!🖤🤍 ps, inget slår dina referat pappa❤️🔥
Tabell
Damer division 1 | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 16 | 3 | 3 | 163 | 76 | 87 | 51 | |
22 | 16 | 2 | 4 | 122 | 80 | 42 | 50 | |
22 | 14 | 4 | 4 | 114 | 89 | 25 | 46 | |
22 | 12 | 5 | 5 | 108 | 83 | 25 | 41 | |
22 | 12 | 2 | 8 | 114 | 102 | 12 | 38 | |
22 | 11 | 2 | 9 | 109 | 95 | 14 | 35 | |
22 | 10 | 0 | 12 | 99 | 107 | -8 | 30 | |
22 | 8 | 3 | 11 | 93 | 102 | -9 | 27 | |
22 | 8 | 2 | 12 | 113 | 127 | -14 | 26 | |
22 | 4 | 5 | 13 | 76 | 120 | -44 | 17 | |
22 | 3 | 2 | 17 | 70 | 119 | -49 | 11 | |
22 | 3 | 0 | 19 | 59 | 140 | -81 | 9 |
Kommentarer