Laguppställning
Ledare
Referat
Vinst i svår bortamatch
0 kommentarer
Seger nummer åtta kom idag mot Stockholm IK, det satt långt inne och vi ska faktiskt vara både glada och stolta att vi åkte hem med tre poäng.
Vi valde att samlas och byta om i klubbhuset idag, vilket var helt rätt. Men för att det ska fungera krävs det lite organisation och en tidsplan. Nu kändes det som att det varken fanns det ena eller det andra. Redan i det skedet kändes det att uppladdningen inte var den bästa.
När matchen väl började så såg det riktigt bra ut i 10 minuter. Sen sköt Kirri Stockholms keeper rätt på juvelerna och vi fick ett avbrott på 10-15 minuter. Efter det så stämde helt plötsligt ingenting. I vår totala svacka så gjorde Vaiken bekantingen Nutte 1-0 för hemmalaget. Trots att vi inte spelade på topp så skapade vi ändå en mängd chanser. Tyvärr så slarvade vi i avgörande lägen i den sista tredjedelen. Kirri som för ovanlighetens skull hade brännt en del i inledningen kunde med halvlekens sista spark göra 1-1. Vilket gav oss det självförtroendet vi behövde i paus.
Coacherna gjorde två byten i halvtid och slängde in både Ibra och Jeppe. Med den sena kvitteringen i ryggen och tröttnande motståndare så tog vi över mer och mer. Kirri gjorde sitt andra för kvällen, fint framspelad av Ibra. Eriks fina form håller i sig, han tryckte in en hörnretur och spelade snyggt fram undertecknad till 4-1 målet. Stjärna till Rille som i andrahalvlek visade upp ett mycket fint mittbackspel.
Tre nya poäng in på kontot och nu är det bara Ibero som kan stoppa oss från att gå obesegrade under vårsäsongen.
Dagens match var inte lätt, ett tag kändes det som de kom in nya spelare från bänken hela tiden. Domaren, som skötte sig helt ok, har ingen lätt uppgift med att dels hålla koll på matchen och sen även jaga bort ungar från planen. Vill passa på att plussa för Stockholms IK som var en ny trevlig bekantskap.
Match tisdag nästa vecka, sen är det väl läge för en våravslutning. Festkommitté någon??!!
Kommentarer