Laguppställning
Ledare
Referat
Storseger mot Zenith
23 apr 2017
USK-Zenith 6-0 (4-0)
Det behövdes inte sägas innan att den här matchen var väldigt viktig för hur vår fortsatta säsong skulle se ut. Killarna var väl medvetna om förutsättningarna och rejält revanschsugna efter vad som var den värsta kollapsen i blågult mannaminne förra veckan. Vi började också matchen riktigt bra och redan efter åtta minuter ringer det när Olof löper sig fri och kallt rullar in bollen nere i målvaktens högra hörn. Då stod det 8 minuter på uret. Trots vår fina start fortsatte det att brinna under skorna på killarna och efter 15 min tråcklar sig Hädda fram i straffområdet. Blir grovt kapad men lyckas få fram bollen till en fristående Lunkan som lyckas placera in 2-0. I den 22 min sparkar en av Zeniths backar ett hål i luften stort nog för en pansarkryssare och ger Olof ett fritt halvvolleyläge mitt i boxen som han dundrar in till 3-0. I 30 min dödar Hedelin matchen genom en fin räd till vänster i straffområdet som han avslutar med att trycka upp bollen intill närmsta stolpen. Efter den här urladdningen går vi ner i intensitet och blir lite passiva. Zenith skakar fram några hörnor men 4-0 står sig till paus.
I andra halvlek bevakar vi mest våra psoitioner och det händer inte nämnvärt mycket innan Olof löper sig fri till höger på en fin framspelning av Rasmus och kyligt placerar in in bollen längs med stolproten. Sen blir det lite som det blir när man leder med 5-0 men för att råda bot på detta bytte vi in samtliga killar från bänken som verkligen kom in med energi höll trycket uppe. I 78 min är det Anton som med ett skott? hittar fram till Tom som enkelt sätter 6-0.
Sammanfattningsvis gör vi en riktigt stabil match. Vi håller nollan bakåt och hänger in sex baljor framåt. Motståndet saknade en del folk i sin backlinje och såg stundtals väldigt darriga ut i de bakre leden men det förtar inte vår insats. Nu handlar det bara om att få bort det här varannan match-syndromet och även skrämma iväg borta-spöket tills kl 13:00 på lördag då vi möter Älvängen borta. Avslutningsvis fungerade även denna match som en rensare av dåligt samvete gentemot Mikael och Kim Olofsson (samt även Leif Jarnevi om han varit på plats). Dessa tappra själar tog sig hela vägen till Romevi förra veckan och stod och led i 90 min plus stopptid då. Nu fick vi betala tillbaka lite som tack för supporten i den bedrövliga insatsen senast! Det är ju från den här sidan vi vill visa upp oss varje vecka J.
Det är svårt att dela ut poäng när man vill plussa för hela truppen. De som närmast hamnar utanför idag men ändå förtjänar ett omnämnande är Lunkan som förbättrade sin insats från senast med i runda slängar 600%! Bidrog i offensiven men tog framförallt några riktigt uppoffrande löpningar i defensiven i första halvlek. Även Andreas som inte hade mycket att göra i första halvlek men gjorde tre riktigt bra räddningar i andra halvlek gör på nytt en riktigt stabil insats.
1 p – Svedberg. Den nykäre, skäggige surmulne grubblaren från Utby har hackat och rosslat en del på försäsongen. Har ju en riktigt hög högstanivå men har varit långt ifrån att nå den hittills i år. Men nu när chansen dök upp från start så snackades det och manades på, styrdes och ställdes och framförallt fanns den där beslutsamheten där som alltid varit hans trademark. En viktig injektion för laget!
2 p – Olof. Tre mål snackar man inte bort. Som en pansarkryssare navigerar han sig fram längst upp i banan. Blågults egen Oliver Bierhoff har även näsa för mål och en kompromisslös inställning!
3 p – Här blir det delad pott mellan två giganter som tillsammans så väl ramade in totalfotboll idag:
Hädda: Så var han tillbaka, den gormande och ofta frustrerade urkraften som har ett driv som få andra. Slog bort lite bollar och stod och skrek efter vatten 10% av första halvlek men all tid utöver det gick åt till att skaka fram målchanser åt egna laget. Var inblandad i lagets samtliga FYRA mål i första halvlek och gjorde motståndarförsvaret så underlägset att man skiftade ytterbackar på hans kant. Spelade rollen som ytter perfekt och blev i vanlig ordning vansinnig när han blev utbytt och satte sig och tjurade/stretchade utan tröja i fem minuter innan han sansade sig och kom tillbaka och stöttade laget från sidan. Vinnarskalle galore!
Fabbe: Ytterligare en gubbe som haft en tuff försäsong där det inte alls lossnat. Här har vi ju en kille som ska kunna dominera matcher på den här nivån vecka ut och vecka in. Bortrest två veckor och sedan på bänken men när han nu tog plats från start så var Usk:s egen Paul Gascoigne återuppstånden. Vann varenda närkamp så länge han spelade. Tillät aldrig Zeniths mötande felvända spelare vända upp och täckte enorma ytor. Kombinerade detta med utmärkt spel med boll och blev precis som Hedelin arg som ett barn vars godispåse tas ifrån honom när han blev utbytt. Tillbaka i gammalt gott slag!