Laguppställning
Referat
Vinst mot Sundbyberg med 8-12...
0 kommentarer
Bortamatch mot Sundbyberg i Hallonbergshallen.
Ett Sundbyberg som vi inte mött tidigare då våran första match flyttats och kommer att spelas kommande helg.
Matchen rullar igång och det är ganska högt tempo på båda lagen direkt.
Efter bara 40 sekunder får Sumpan frislag ute vid sargen till vänster om vårat mål och avslutet går tätt utanför bortre stolpen.
Strax därpå får vi själva frislag i Sumpans slott, men även detta blir resultatlöst.
03:57 får vi en spelvändning där bollen spelas upp efter vänsterkanten. Ralle spelar in boll i mitten till Robban som har bra fart och rundar Sumpans keeper, 0-1.
06:38 åker Sumpan på matchens första 2:a (för hårt spel) och vi får chansen att spela PP.
06:59 spelas bollen, via en lyftning, snett genom Sumpans box över till Gurra.
Gurra spelar bollen vidare, på volley, tillbaka till andra kanten där Jake står och klipper till direkt på den studsande bollen, 0-2.
12:20 ligger Sumpan i anfall och bollen spelas till deras vänsterback. Han driver bollen efter sargen drar på ett stenhårt skott som sitter välplacerat i bortre krysset, 1-2...
14:24 är det åter Sumpan som anfall. Resultatet blir precis som tidigare, fast denna gång på andra kanten, och bollen smiter in vid bortre stolpen, 2-2...
16:13 har Johnny bollen i vår egen zon. Snabb passning upp efter sargen till Jake som direkt släpper den vidare till Talme. Talme tar ett kliv och hittar crossbollen genom slottet över till Leijon som fyllt på ute till Vänster. Leijon klipper till direkt och Sumpans målvakt hinner inte med i förflyttningen, 2-3.
2-3 står sig perioden ut. En fartfylld period där spelet svänger fram och tillbaka lite för ofta och fort.. Vi bjuder tyvärr Sumpan på del chanser när vi tar lite förhastade beslut och spelar med lite för liten marginal.
02:00, in i andra perioden är det Sumpan som inleder målskyttet och kvitterar. Det är ett inte allt för farligt avslut som skapar en retur där bollen studas ut i slottet. Sumpan får tag i den och bågar genom hela slottet. Avslutet sitter snyggt i nättaket, 3-3.
14:12 vinner vi boll djupt ner i egen zon. Snabb och lång passning upp på Robban som fångar in bollen. Fart mot mål och skottet sitter pricksäkert i bortre, 3-4.
14:42 får Sumpan frislag i vår zon. Frislaget slås snabbt ut till höger där direktskott kommer, 4-4, och Sumpan vägrar vika ner sig.
15:48 Är det åter Johnny som drar igång vårat anfall. Denna gång spelas bollen centralt upp till Jake som spelar vidare till Talme ute till vänster. Snål vinkel, men Talmes skott är välplacerat och ger oss åter ledningen, 4-5.
17:47 kommer Sumpan i anfall efter vår högerkant. Bollen spelas in mitt i slottet till en ensam anfallare. Denna gång ligger vi allt för långt ifrån och Sumpanspelaren får väldigt mycket tid på sig att ta emot bollen och sikta, 5-5.
17:59 får vi vår första utvisning i matchen, (obstruktion).
Boxen sliter och kämpar och jobbar på bra. Vi vinner även boll och kan spela av en del tid i Sumpans zon. Efter en avblåsning (för skada tror jag det är) så slår sumpan ner bollen djupt i vår zon på det följande frislaget. Vi rullar igång direkt och hittar en lång passning upp till Robban som snyggt plockar ner bollen. Några snabba steg och så har Robban åter rundat keepern och kan, med 7 sekunder kvar av boxen, rulla in 5-6.
Det enda som sedan hinner hända är att vi blir fulltaliga precis innan periodslutet.
Tredje perioden drar igång och Sumpan jagar åter kvittering. Första chansen får de redan efter 35 sekunder men det slutar med ett stolpskott.
02:06 Får Sumpan på ett hårt skott från vänsterkanten och bollen smiter in vid första stolpen, 6-6...
Det verkar inte som att vi riktigt är med på att matchen åter startat och vi försöker vakna till liv. I och med 6-6 målet så byter vi även keeper för att få till en förändring och Danne får komma in i matchen.
02:38 försöker vi rulla igång ett anfall. Resultatet blir tyvärr att Sumpan bryter en passning och går på kontring. Full fart på vänsterkanten. Snabb passning över till höger och ett direktskott som sitter vid första stolpen, 7-6.
Vi tar time-out och rör om lite i uppställningarna.
05:10 Åker Sumpan på en 2:a för otillåten träningen.
06:03 (i PP) spelar vi ut bollen på vänsterkanten. Gurra släpper bollen vidare ner till Aje som har både tid och yta. Några snabba kliv in i banan och bollen lyfts säkert upp i bortre krysset, 7-7.
07:12 åker Sumpan på en U5 för hårt spel när Henke manglas vid/över sargen i vårat defensiva hörn.
08:46 (PP) spelar vi in bollen mitt i slottet. Det blir en boll som ligger fri för ett tag innan Aje vinner sin duell och blir etta på bollen. Inget "skön-skott", men hårt/rakt och lågt och bollen går i mål mellan benen på målvakten, 7-8.
09:24 (PP) spelar Johnny ut bollen till häger där Talme väntar. Talme hittar en obevakad Gurra i mitten och Gurra skjuter direkt, 7-9.
09:58 drar Sumpan på sig en ny 2:a och i samma veva får tidigare utvisad spelare ytterligare 2+10. Det tar lite tid att fylla i protokoll och redan ut vilka tider som gäller för vad men till slut kommer i alla fall spelet igång igen och nu i formen 5 mot 3.
10:48 (PP) spelar Johnny ut bollen till Gurra igen. Gurra tar några kliv och aviserar skott, men viker istället ner bollen till Aje. Denna gång dammar Aje till bollen direkt och den sitter fint i första krysset. (se film) 7-10.
12:59 (PP) får vi nästan se en repris av 7-9 målet. Det är åter Gurra som tagit plats i slottet och det är åter Talme som hittar in till Gurra med en utmärkt pass. Precis som tidigare så är skottet direkt och välriktat, 7-11.
14:31 får vi åter chansen att spela Boxplay då Henke får en 2:a för fasthållning.
15:30 tappar Talme det lilla tålamod som finns kvar med domarnas allt fler tveksamma bedömningar. Detta resulterar i en inte helt oväntad 2+10...
16:12 (i 3 mot 5) har Sumpan fått igång ett bra boll-rull i sitt PP. Detta medför att våran 3-manna box spelar tight och tätt. Tyvärr innebär det också att Sumpans skyttar kommer väldigt nära.. När skott väl kommer sitter det hårt i krysset, 8-11.
17:27 (i 4 mot 6 då Sumpan tagit ut målvakten) är det ändå Tumba som får sista ordet i matchen. Danne räddar ett skott och får tag i bollen. Snabbt upp och ett hårt välriktat utkast till Robban som redan sett möjligheten och i tom bur kan Robban rulla in slutresultatet till 8-12.
Dagens match går nog inte till historien som en av de mest välspelade, men den bjöd i alla fall publiken på många mål och utdragen spänning. Något som säkert till viss del beror på att serien närmar sig sitt slut och båda lagen har mycket som står på spel.
Det verkade även vara lite svårspelat idag då domarna hade en lite varierande bedömningsnivå. De utvisningar som delades ut idag tror jag inte att någon har allt för stora invändningar mot men däremot var det lite mer svajigt när det gäller frislagen (eller avsaknade av frislag).
Ju längre matchen gick desto oftare uppstod det situationer är dagens tre lag (röda, gröna och gråa) inte var helt överrens.
Detta ledde till en del frustration, diskussion och jag tror att de två utdelade 2+10 talar sitt tydliga språk.
Det var dock rättvist så till vida att det var nog inget lag som drabbades mer eller mindre än något annat även om jag är övertygad om att Sumpan gärna hade sluppit 5:an..
Vi tackar Sumpan, domarna och pubilken för dagens match.
Kommande helg möts vi som sagt igen och då är det vi som står som hemmalag även om matchen spelas ute i Botkyrkahallen.
Vi hoppas naturligtvis att publiken tar sig dit och stöttar oss i denna viktiga match.
Kommentarer