Laguppställning
Referat
12 okt 2013 3 kommentarer
Serieledande Tumba med 18 spelare i truppen, tvåan Ekerö med 15.
Hanell i Tumba-kassen.
Matchen i "plåtlådan" kommer igång och lagen känner lite på varann.
Ekerö levererar de två första skotten på mål men Hanell är med och tar dem.
Matchens hittills bästa chans kommer i den fjärde minuten då en hårt pressande Aje jobbar till sig bollen högt upp i banan och serverar Jake som tyvärr bränner läget.
0-1 kommer istället efter 5:45 då Aje får pass av Gurra och inte missar.
Tumba tar över mer och mer och skapar fler lägen men den duktige målvakten i Ekerö tycks vara i form och tar allt.
Efter nio minuter prick drabbas Ekerö av en tvåa för obstruktion.
Tumba rullar runt och avslutar några gånger men får inte riktigt till det. Ekerö reder ut sitt boxplay.
I den 16,e minuten är det ytterst nära 0-2 men det blir lite väl osjälviskt och en pass för mycket istället för ett snabbt avslut.
Två minuter senare kvitterar Ekerö till hemmapublikens stora glädje. Ett ganska massivt - JAAA! ekar i "plåtlådan". Inte direkt rättvist men Ekerö gör det bra.
Direkt efter målet är det mycket nära att Tumba återtar ledningen men den där målisen i Ekerö.. Det blir en fantastiskt fin räddning istället för Tumbaledning.
Perioden slutar 1-1, skotten: 6-15..
Vi på läktaren är lite konfunderade i pausen. Hur kan det stå 1-1 typ..
Den andra perioden inleds med att Tumba tar ännu ett steg upp i banan och sätter press på Ekerö som inte ges chans till några ordnade uppspel.
Den höga pressen resulterar i 1-2 efter 3:25 då Robban gör mål assisterad av AJ. Riktigt bra jobbat av hela femman.
Gurra gör 1-3 på egen hand efter 4:30 och Ralle 1-4 assisterad av en formtoppad Robban efter 6:54.
Det ser riktigt bra ut nu och Tumba dominerar där ute. Det hörs kommentarer från läktaren som "det är ju som PP"..
"Magic"-Gurra assisterar Jake och vi har 1-5 efter halva matchen.
Ekerö replikerar omgående och vispar in 2-5 och det är Rasmus Moberg som får fritt fram, ingen i Tumba "går på", och Rasmus gör sitt andra mål i matchen.
En dryg minut senare får kameraman Gunnar ett mini-spel då Henke höfttacklas in i sargen och Ekerö belönas med en ny tvåa för obstruktion.
- va faaan ere fö jäla håkkytacklingar!!!
Ingen fara med Henke men det närmaste Tumba kommer i PP är ett stolpskott av Johnny. Ganska nära också när Aje får läget men han bestämmer sig i sista sekunden för att missa, vilket han lyckas med till 100%. ;-)
Efter 16:40 snirklar Robban in sitt andra mål assisterad av 69,an Victor.
Ivrigt fotograferande hajade jag inte hur den gick in men det gjorde inte Gunnar heller. Lite "special-balja" över det. Typ.. 2-6 hur som helst.
Mellan minut 17 och 18 får plötsligt Ekerö lite boll och man rullar runt rätt bra i Tumbas zon men det skapas ingenting och perioden slutar 1-5 till Tumba. Med mersmak.
Skott 6-16.
Nöjdare Tumbapublik i denna paus.
Den tredje perioden är bara en minut gammal då det "ringer" igen.
Efter en makalös trippelräddning från Ekerös målvakt sätter till slut Gurra 2-6 assisterad av kapten Jake.
Tumba äger boll, avslutar på mål, vinner tillbaka boll och gör det mesta rätt där ute men det snålas i målprotokollet.
Hanell sätts på prov då och då när Ekerö kontrar och i den 11,e minuten gör han en klassräddning med högernäven.
Applåder från kollegan Alex som idag vilar på bänken.
Tredjefemman luftas för typ 3, 4e gången och då passar Hagy på att bli utvisad..
- Äh, nu kommer Robban att balja säger jag till damlagets suveräna tränare. Bara 44 sekunder senare gör Robban 3-9! :-)
Den eminente damtränaren konstaterar dock att det ju är Ralles mål och visst, Ralle gör ett kanonförarbete som belönas med ett assistpoäng.
Tjugo sekunder senare ser Ekerö till att det blir 1-1 i deras PP och 3-9 i matchen.
Jake prickar stolpen efter 14:08 och efter 19:08 så trycks Hagy ut över sargen och Ekerö får finna sig i sin tredje tvåa för obstruktion idag.
Johnny tar första avslutet i PP men målisen räddar. Det blir till slut Gurra som fastställer slutresultatet till 3-10 när Aje hittar honom ren och då kan inte Gurra missa. I samband med målet åker en Ekeröspelare ut för protest mot domslut, som egentligen nog var frustration p.g.a bortamål..
Skott i tredje 8-14 och totalt 20-45. Tack HJ-Anders för statistiken!
En trevlig match som Tumba vinner helt rättvist. Idag var det ett bra lag som representerade förorten (147!). :-)
Ifall någon missat det så var Ekerös målvakt lagets bästa spelare idag. I övrigt hade man det svårt att få till något eget spel. tycker vi på läktaren alltså.
Vi tycker som vanligt en massa och jag tvingades även lova att nämna något om "lallarna" också. Gunnar är hård..
Lallarna var de som gjorde sitt bästa för att hela tiden välja att gå förbi framför oss med kamera i handen. Under H E L A matchen.. Lite småirriterande för oss såklart men självklart kunde vi valt att ställa oss någon annanstans. Nu har jag i alla fall nämnt det. Ok Gunnar?
Tumba tackar domarna, som får godkänt, och Ekerö för en bra match.
Bilder här, och Tumbas videokassar här.
//Patrik på läktaren
Kommentarer
-
Vän Av Ordning 13 okt 2013
Ok, bra att du fick med lallarna, Har nog aldrig filmat så mycket ryggar på "publiken" på en innebandymatch förut! Tycker att det är bättre om dom som är där tittar på matchen. Fika handlar man tex i pausen!
-
Dennis Norström 13 okt 2013
Härligt killar!
Bra referat bajen! -
Patrik Douhan 13 okt 2013
Haha! Tack Dennis!
Kommentarer