Laguppställning
Ledare
Referat
Knapp förlust i seriepremiären
30 sep 2021 0 kommentarer
Med höstsolen i vänstra ögonvrån gungar vi iväg mot Västerås längs E4 söderut. Det är dags för första seriematchen på nästa ett år och det känns riktigt inspirerande. Barmarksträning från slutet av december till början av augusti kändes långt på slutet men nu är det dags efter 6 veckors träning på is.
Vi har fått med oss ett starkt gäng som äntrar rinken för isvärmning och för att skaka loss lederna inför matchstart.
Första perioden går igång med de första bytena och kommer vi in på ett bra sätt i matchen. Lite ovant självklart och vi blir väl passiva emellanåt. Motståndarna får nu och då ta sig in lite för ohotade i vår zon. I stort gör vi dock en bra period där vi skapar många målchanser men tappar fokus och energi under perioder. Västerås tar tillvara på chanserna bättre går in till periodvila med 2-0 på resultattavlan trots ett litet övertag för oss i skottstatistiken (6-9).
Vi startar andra perioden i numerärt överläge och är inte alls ofarliga. Fortfarande mållöst för oss efter de två minuterna men efter ytterligare knappt två minuter har vi både reducerat och kvitterat till 2-2. Hela laget visar mycket vilja och energi och det är formationen med Lova och Marie som lyckas avsluta måltorkan med två pytsar i tät följd. Nu spelar vi riktigt bra under några minuter och skapar en hel del chanser samtidigt som vi tappar en del bakåt och öppnar upp för motståndarna. Under den här sekvensen av matchen och resten av perioden då vi återgår till att bli lite mer passiva spikar Jennifer igen kassen bakåt och resultatet står sig perioden ut. Skottstatistik 8-11 i vår favör.
Helt jämt inför tredje och nu ska det avgöras. VIK kommer ut starkare än oss och redan efter tre minuter sitter ledningsmålet som sedan utökas med ytterligare ett innan vi nått halvvägs. Time out och vi samlar oss för att göra ett försök att gå ikapp. Full forcering framåt och Louise trycker in 4-3 på en retur där Lova och Marie återigen är inblandade och knappt 15 sekunder senare bryter Elin in högt i slottet kvitterar till 4-4 genom ett dolt skott med backen som screen.
Halva perioden kvar och nu får vi dessutom en chans att ta ledningen för första gången i matchen i numerärt överläge!
Möjligen tryter orken för nu lyckas vi inte bra och inte blir det bättre av att vi återigen hamnar i underläge strax efter att Västerås återigen är fulltaliga. Matchen avgörs definitivt med minuten kvar att spela då pucken för 6-4 får hämtas ur nätmaskorna.
Totalt sett gör vi en godkänd insats och tillräckligt många mål för att ge oss möjligheten att vinna. Vi har dock lite för djupa dalar under matchen och får fila lite på detaljerna då vi tappar motståndarna. Vi kommer självklart igen i nästa drabbning som är hemma mot Sandviken.
Hur det än är så är det riktigt kul att vara tillbaka i matchandet igen!!
Till de lite mer speciella händelserna idag hör att Marie gör sitt första mål för damlaget, att Nike gör matchdebut och att Vicky kommer till spel efter ett flerårigt uppehåll!
Jan L
Kommentarer