Laguppställning
Ledare
Referat
IKT - Värmdö
29 sep 2019 0 kommentarer
PANG sa det och så var det seriepremiär!
Lika snabbt som försäsong, sommarlov, fysträning och uppstart kickat igång - lika snabbt kör vi nu igång serien. Och på det temat kan vi fortsätta för om det var något som kännetecknade matchstarten så var det just det: hur snabbt det går. Värmdö river igång från första minuten och ganska snabbt inser vi att här finns det individuell skicklighet - men även det kollektiva sitter ihop. Lite tagna på sängen skapar vi därför onödig stress i vårt spel och det tar lång tid innan vi känner att vi är i matchen.
Inte helt orimligt dock, det är en mental omställning som tjejerna är med om, att gå från något mer avslappnade träningsmatcher till serispel. Det gäller att koppla på 100% fokus när man möter skickliga lag, annars blir det till att sitta i baksätet och titta på när det andra laget för matchen.
Vartefter tiden går så börjar vi hitta fina kombinationer, våga hålla i bollen, börjar prata med varandra och framförallt spela rätt hela vägen. Ester håller nere siffrorna samtidigt som vi får utdelning på två målchanser som är en spegelbild av det vi tränar på varje vecka. Meja står redo med båda händerna redo mitt i slottet, bollen hittar dit och en enkel träff gör att vi sätter första målet. Andra målet, även det skolbok, tillkommer genom att Filippa vågar lyfta vårt frislag hårt in i slottet från distans, kedjan lyckas skapa så mycket oreda att bollen hittar fram ända till nätet. Precis som vi tränat på.
Vi går till paus med 2-2. Snacket handlar såklart om att vi måste upp i tempot, vi tipsar om hur man undviker lite enkla markeringsmissar och att vi nu måste hitta tillbaka till vårt spel.
Andra perioden kan man väl sammanfatta som att vi sakta men säkert höjer vår kvalitet, medan Värmdö ligger kvar på samma dito. De håller fortfarande mer boll, men vi börjar springa mer och störa deras uppspel mer än vad vi gör i första perioden. Ester gör både så gott hon kan och mer därtill i alla anfall och ser till att vi fortsätter hålla nere siffrorna. Vår behållning från andra perioden var helt klart Amandas läckerbit, en stenhård backhandklack distinkt ner till stolproten - även det något vi gnuggar på träningarna!
Så, med mantrat "träning ger resultat", "övning ger färdighet" osv osv så låter vi nu sakta men säkert pulsa sänka sig och så stänger den här premiären med ett blygsamt leende fyllt av mersmak. Nu kör vi!
Kommentarer