Laguppställning
Ledare
Referat
SNFF - Trönninge IF 1-5
17 mar 2019
Skedalahed IP bjöd på en fruktansvärd kall och hård vind idag när SNFF tjejerna mötte div.2 laget Trönninge IF i DM sista gruppspelsmatch.
Förhållandena var inte optimala för fin fotboll där vinden ställde till det för båda lagen, matchplanen idag ville vi kopiera från matchen mot Astrio med 4-1-4-1 och sedan spela 4-4-2 i andra halvlek.
Trönninge lyckades göra 0-1 på en retur och 0-2 på ett inlägg men SNFF reducerade till 1-2 innan paus genom Lollo, energin och viljan saknades lite hos SNFF tjejerna.
Till andra halvlek försökte vi få igång energin och rörelsen som blev aningen bättre men Trönninge var liksom Astrio vassa i de avgörande lägena som skapades 1-3, 1-4 och 1-5 som blev slutresultat.
SNFF tjejerna hade många fina lägen att få in bollen i andra halvlek men tyvärr saknades skärpan och ”turen” just där idag, nya tag tjejer framöver.
All heder till er idag bästa SNFF tjejer som krigade på i den kalla hårda vinden.
Ledarstab: Henrik, Stefan och Marigona