Laguppställning
Ledare
Referat
En usel start gav en rejäl uppförsbacke
11 feb 2018
På förhand en riktigt viktig match, tidig seriefinal, vi stod på samma poäng så vinnaren skulle skaffa sig ett guldläge inför slutspurten.
Inför matchen och på uppvärmningen kändes det också bra, gott tagg i laget och ingen direkt nervositet. Något annat visade sig dock när domaren blåste igång. Boxholm satte hög och hård press direkt från början, vilket stressade upp och gjorde oss nervösa, med följd av att vi inte alls gick att känna igen. Vi slog bort massa passningar, och gick dom fram fanns det inget att leverar till sen, utan där var Boxholmsspelare och satte press direkt. Och direkt när dom vann boll gick dom raka vägen mot mål. Hade det inte varit för att Alva gjorde några riktigt grymma räddningar hade stått mer än dom 1-4 vi hade i baken inför andra. Tilläggas bör också att Boxholm satte sin taktik klockrent, vi kom ingenstans. Vårat mål gör vi efter ett frislag från hörn, där Ebba placerar in bollen i målvaktens "femte hål".
Inför andra pratar vi om tålamod, att inte stressa upp oss, det är trots allt 40 minuter kvar. Och in kliver vi som ett helt nytt lag, stärkta av ett PP vi fick i slutet av första reducerar vi efter 1.40. Resten av perioden är det stort spelöverag från oss utan att få in bollen (11-0 i skott(!?)). Vi hjälper varandra ute på plan, visar oss för bollhållarn, dubblar så vi vinner boll och sliter så att inte Boxholm kommer till några lägen.
Inför tredje är vi riktigt på gång, vi pratar fortsatt om att det är viktigt med tålamod, bollarna kommer trilla in. Efter 13 sekunder händer det som inte får hända, vi ska spela upp bollen enkelt längs sargen, en sarg som inte sitter ihop, så bollen studsar rakt in i slottet till en fristående Boxholmsspelare som inte missar, 2-5.... och ridå för dom flesta lag, men inte för Solfjäderns damer anno 17/18! Utan direkt på tekning gör Ebba 3-5 läckert frispelad av Vickan. Vi forsätter trampa på, stundtals har vi riktigt stort tryck i Boxholms zon och nu märks det att deras höga presspel börjar ta ut sin rätt, krafterna tryter hos dom. 6.43 gör Mattsson 4-5 fint framspelad av Elise, 9.02 är det ombytta roller, 5-5. Nu har vi det mesta av spelet, men ofarliga är dom inte, Alva får återigen visa sin klass i målet då vi släpper till ett par riktigt farliga kontringar där dom kommer i frilägen. 11.30 gör sen Ebba sitt tredje för dagen, framspelad av Adelia. I samband med 6-5 målet stärks givetvis vi, samtidigt mattas Boxholmstjejerna ännu mer. Känslan från bänken är att vi spelar av resten av matchen, trots att dom tar ut målvakten kommer dom inte till några riktigt farliga lägen.
+ idag till Alva i målet som håller oss kvar i matchen både i första och tredje med några riktigt matchavgörande räddningar. + också till Lina som det känns är överallt på plan, grym backchecking! Ebba får också + som utöver sina 3 mål vinner tillbaka massor av boll. Våra inlånade debutanter ifrån Berg (Hanna Bergstrand och Hanna Trygg) bör också nämnas, som går in och spelar helt respektlöst i sin första D1 match någonsin! (i en seriefinal).
Sist men inte minst, det är laget som vinner ikväll, vi spelar hela matchen på tre formationer och när vi ska hämta ikapp lyfter sig alla och visar att dom vill vara med. Det är LAGET, ifrån Ronja på bänken till Ebba på topp, dom som inte blev uttagna, till Stefan med vattnet, som gör att vi tar tre poäng ikväll! LAGET!! För det slutliga resultatet är vi alla lika viktiga!
Correns ord och intervju med Sarah Nyman
Periodsiffror
1-4 1-0 4-1
Skottstatistik
27-18 (9-11 12-0 6-7)
Utvisningar
SIBK 2*2min
BIBK 1*2min
Publik
198 st
Poängbäst
Ebba Stolt 3+0
Elise Henrichsen 1+2
+/- femvis
1a 2-3
2a 3-1
3e 0-1
PP 1-0
BP 0-0