Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför: Oskarström - Sennan
17 jun 2020 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/e2d90157-fefb-48c1-8a36-c548436bb85e/_Guldhattar_DJI_0242_Moment.jpg?0)
Derbydags i Södra Nissadalen.
Det tillhör inte vanligheterna att Sennans IF och Oskarströms IS möts i tävlingsmatcher på seniornivå. Vi får gå tillbaka till 2015, då Sennan besegrade Oskarström med 3-2 i en DM-match. Men nu är det äntligen dags igen. Ingen behöver nog påminnas om rådande omständigheter, vilket innebär att matchen kommer spelas utan publik. En situation som givetvis är tråkig för två lag som såg framemot två folkfester när serieindelningen presenterades i december. Nu är så inte fallet, utan det blir enbart ett möte mellan lagen.
Bägge lag kommer till matchen med premiärsegrar i bagaget. Sennan besegrade som bekant HGH med 1-0, medan Oskarström fick proppen ur och slog Skuggan med 6-2. En förändring finns i blårötts trupp sen senast, Erik Lundin ersätts av Pleurat Hasani.
En som har koll på morgondagens motståndare är Loran Bela, som spelade i helvitt innan han kom till Sennan. - De är ett ungt lag som är fysiskt starka. Två spelare att lyfta fram är Peter Stangenfjord och Erik Wallentin, säger han. Stangenfjord har gjort över 600 matcher för OIS och bidrar med ovärderlig rutin, medan Wallentin är en spelare som alltid ger sitt yttersta och är vital för Oskarströms spel.
Senast mot HGH knoppade Tobias Eriksson in segermålet i slutet på matchen. Han ser framemot derbyt, även om upplägget hade kunnat vara bättre: - Hade läget varit normalt hade det garanterat varit en folkfest. Nu får vi göra det bästa av situationen. Känslan i laget är god, samtliga i truppen är taggade och vi ser fram emot ett hett derby där bästa lag må vinna!
Oskarströms IS hälsar att matchen kommer att spelas utan publik, men att alla kan följa den i Min Fotboll https://minfotboll.app.link/obJ6nssGk7
Avspark 19:00
Vi önskar laget lycka till och hoppas att den goda formen håller i sig så att vi får höra Sennan Blues vråla ut över hela Nissadalen!
Oskarström - Sennan 3:1
18 jun 2020 0 kommentarer
Sur förlust i derbyt.
Sennan åker på årets första förlust borta mot Oskarström.
I en bitvis svängig match så är det de vita i hemmalaget som drar det längsta strået.
Efter en trevande start på matchen är det Oskarström som tar intiativet, ett anfall där de lyckas rulla igenom hela vårt lag och rulla in ett friläge. 0-1. Vi kommer dock tillbaka och Fitim Behramaj nickar in kvitteringen. Resten av halvleken är ganska chansfattig och 1-1 är resultatet i paus.
Andra halvlek börjar på sämsta möjliga sätt. En trasslig situation där en Oskarströmsspelare faller i straffområdet. Domaren pekar på straffpunkten och Erik Wallentin rullar in 1-2. Oskarström stänger mer eller mindre ner matchen efter det. Vi skapar inga vassa chanser, och när vi trycker fram laget i slutet kontrar OIS in 1-3.
Ridå!
En väldigt sur förlust. Assisterande Tobias Lennartsson: - En match där vi har dålig inställning från start! Oskarström vill mer och forsar fram i början. Vi kommer in i matchen mer efter en stund i första.
Vi tar nya tag och laddar för nästa match, mot Vapnö nästa vecka, den sista innan sommaruppehållet.
En eloge till alla fans som på olika sätt stöttade laget.
Kommentarer
Tabell
Div. 6 Mellersta Södra Herrar | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 | 9 | 1 | 0 | 53 | 8 | 45 | 28 | |
10 | 9 | 0 | 1 | 34 | 12 | 22 | 27 | |
10 | 7 | 0 | 3 | 22 | 14 | 8 | 21 | |
10 | 6 | 2 | 2 | 32 | 23 | 9 | 20 | |
10 | 6 | 0 | 4 | 42 | 15 | 27 | 18 | |
10 | 3 | 1 | 6 | 16 | 22 | -6 | 10 | |
10 | 3 | 1 | 6 | 13 | 24 | -11 | 10 | |
10 | 3 | 1 | 6 | 15 | 33 | -18 | 10 | |
10 | 3 | 0 | 7 | 12 | 25 | -13 | 9 | |
10 | 2 | 1 | 7 | 20 | 34 | -14 | 7 | |
10 | 0 | 1 | 9 | 6 | 55 | -49 | 1 |
Kommentarer