Laguppställning
Ledare
Referat
Blytung förlust i Gunnarskog
22 aug 2020 1 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/e7bc9e76-8bbf-4b49-bbbc-8abb9c78f772/20200822_091444.jpg?0)
Tyvärr var jag inte på plats under torsdagens bortaderby mot Gunnarskog och har fått forska lite i efterhand angående förlusten 4-3 i något som redan uttalas som årets match i trakterna kring Gunnarskog!
Riktigt så var inte känslorna bland våra spelare utan det var idel besvikelse!
Om än flera av våra fans på plats även de talar om en otroligt spännande match.
Så här säger tränare Emelie om matchen efter att precis sett matchen på videoanalys.
Det var nyttigt att se det här igen man får en helt annan blick nu på matchen har man ju fullt upp med annat.
Främst slår vi alldeles för många felpass idag och lyckas inte med uppspelen men vi är heller inte nog rejäla i närkampsspelet men även i avsluten fattas skärpa, vi kan mycket bättre!
Låter som lite underskattning tycker jag och hör mej vidare för med Marie om hur hon känner dagen efter match och förlust mot ärkerivalerna Gunnarskog
Hej Marie hur känns det här nu då ,vi lägger oss väl inte ner och dör för att Gunnarskog vann derbyt?
- Besviken det känns förjävligt, idag får vi väl va sura och bryta ihop sen får vi ta nya tag och nu jäklar ska vi kämpa och komma igen för bättre än så här kan vi att.
Ja men det låter ändå klokt Marie vi är inte ett lag som ger upp i första taget.
Alva då hur känner du om detta så här dagen efter ?
-Det var tungt "vi är ju bättre" det här ska vi vinna man är besviken men det är så det är nu men vi är taggade så vi bryter ihop och kommer igen .
Ja jag förstår det, otroligt jobbigt att det blir så särskillt i en match man kanske sett fram emot lite extra men vi ska inte ta ifrån dem heller att detta gjorde dom bra, det är vi som leder med 3-1 när Gunnarskog vänder och vinner så nog luktar det lite underskattning tycker jag.
Vi laddar om helt enkelt och följer Maries och Alvas råd!
Kronans målskyttar i matchen blev Alicia, Malin och Alva!
Kom igen och ta nya tag tjejer!
- Robert Edvardsson
Kommentarer
-
Carl Wästlund 22 aug 2020
Gunnarskogs taktik var enkel, aggressivt och hårt i närkamperna och höga långbollar på mål. Och maximal utdelning kan man ju lugnt säga att de fick. Våra tjejer försökte spela konstruktivt, och det glimtade till ordentligt några gånger.1-0 till GIK kom efter vad som från läktaren såg ut som en klar offside, men det kom ingen signal utan målet godkändes. Alicias 1-1 mål kom efter en läcker framspelning (tror det var Alva som passade), 1-2 kom efter en härlig kantrusch av Hanna som lade in passning snett inåt bakåt till Malin som drog den i mål. Vid 1-3 var det Alva som skaffade sig ett bra läge och gjorde mål.Vid 2-3 målet var undertecknad och köpte kôrv så det såg jag inte, men det är sannolikt ingen dålig gissning att det var en hård höjdboll. 3-3 kom på hörna, kanske vi var lite passiva i den situationen. 4-3 kom så i slutminuten på en hård höjdboll. Anja köpte förmodligen en Triss-lott på vägen hem efter matchen....
Våra tjejer var såklart besvikna efter matchen, det är lätt att förstå.
Men nu kan vi ju framöver tänka att vi i varje match slår ur underläge, utan höga förväntningar. Då känns det kanske inte lika pressande. Och även om motvinden just nu viner runt öronen, så är det bara att försöka hålla humöret uppe och tugga på. Någon gång vänder det!
Tabell
Div 3 Värmland damer | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 | 8 | 0 | 1 | 44 | 6 | 38 | 24 | |
9 | 8 | 0 | 1 | 41 | 6 | 35 | 24 | |
9 | 5 | 2 | 2 | 41 | 14 | 27 | 17 | |
9 | 5 | 0 | 4 | 34 | 24 | 10 | 15 | |
9 | 4 | 2 | 3 | 27 | 20 | 7 | 14 | |
9 | 4 | 0 | 5 | 8 | 24 | -16 | 12 | |
9 | 3 | 1 | 5 | 23 | 19 | 4 | 10 | |
9 | 2 | 3 | 4 | 10 | 20 | -10 | 9 | |
9 | 1 | 0 | 8 | 10 | 29 | -19 | 3 | |
9 | 1 | 0 | 8 | 7 | 83 | -76 | 3 |
Kommentarer