Laguppställning
Ledare
Referat
Kronans FK - Nor/Slottsbrons IF 1-2
1 maj 2016 0 kommentarer
Kronans FK - Nor/Slottsbrons IF 1-2
Kronans FK ställde upp med följande lag:
Målvakt: Frida Glavsjö
Backar: Sara Mattsson, Elin Olsson, Malva Eklund, Natalie Olsson
Mittfältare: Josefin Glavsjö, Emelie Boström, Sofie Zackrisson (K), Alicia Svenske
Forwards: Maja Larsson, Sandra Wattle
Ersättare: Desirée Björk, Ida Widén, Sara Widén, Thatsanee Rodwinit
Första halvlek:
Kronan startade matchen piggast. I 4:e minuten avslutade Sandra, efter ett fint anfall, strax utanför.
N/S tryckte på och fick till ett farligt anfall. Frida gjorde en fin räddning men returen gick ut till en friställd N/S-spelare. Domaren blåste av för offside.
I 9:e minuten fick Emelie en frispark från bra läge strax utanför straffområdet. Tyvärr inget mål.
N/S gick till attack och slog in bollen i vårt straffområde. Olyckligt nog fick en av tjejerna felträff när hon skulle rensa och bollen seglade in. 0-1 till N/S i 12:e minuten.
Tjejerna krigade på och matchen fortsatte fram och tillbaka där båda lagen tryckte på för att göra mål men utan utdelning.
I 40:e minuten fick Kronan en hörna som träffade handen på en motståndare. Domaren dömde straff som Elin iskallt slog in på en chanslös målvakt. Kvittering 1-1.
Andra halvlek:
Kronan tog över spelet i den första delen av den andra halvleken. Flera fina lägen och kombinationer visades upp men målen uteblev tyvärr.
I 55:e minuten räddade Frida ett N/S-skott men returen gick olyckligt ut till en N/S-spelare som slog in 1-2.
Tjejerna gav inte upp utan gnetade på för en kvittering. Det verkade dock som att det gått troll i bollen för marginalerna var inte på vår sida denna dag. Vi hade bland annat flera fina hörnor och frisparkar som vi inte fick någon utdelning på.
I slutet av matchen gjorde vi några förändringar i spelsystemet för att bli starkare offensivt och tryckte på med allt vi hade. I matchens sista minut var vi riktigt nära att kvittera på ytterligare en fast situation, men tyvärr…
Slutsatser:
Nervositeten från förra helgens seriepremiär var idag som bortblåst. Kronan-tjejerna spelade med ett helt annat lugn och bättre disciplin än föregående match och höll ihop hela laget på ett riktigt bra sätt. Vi utnyttjade kanterna betydligt bättre vilket var en förutsättning idag då mittplanen var en lerig historia. Planen var blöt och tung vilket gjorde det svårspelat för båda lagen.
Det var två jämna lag som möttes på Edevi idag och ett oavgjort resultat hade nog speglat matchen bättre. Både hemma- & bortalaget visade en vilja och spelglädje som nog gladde den påhejande publiken.
Glädjande idag är kämpaviljan som samtliga Kronan-tjejerna visade. Vi hämtade upp ett underläge och tryckte på för att hämta upp ytterligare en gång utan att vi tappade defensiven. Tjejerna krigade för varandra och slet för att täppa igen ytorna för motståndarna på ett bra sätt. Backlinjen höll sig lugna och visade en uppspelsambition snarare än att bara slå rensbollar.
Idag fungerade markeringsspelet mycket bättre än i premiären och vi hittade våra utgångspositioner och avståndet mellan lagdelarna riktigt bra. Vi tar också med oss mängder av frisparkar (Emelie) och hörnor (Alicia/Josefin) av klass. Framöver ska vi se till att peta in bollarna innanför målramen också.
Ett extra plus till matchens fantom Elin Olsson för mängder av fina brytningar, fina uppspel och ett iskallt straffmål, Emelie för hårt jobb och frisparkar av riktigt hög kaliber, Sara Widén som gör premiär i laget med den äran och Malva som spelade lugnt och resolut och som börjat styra backlinjen riktigt bra.
Nästa match blir hemma mot Villastadens IF söndag 8/5 kl. 16.00 på Edevi.
Kommentarer
Tabell
(från everysport)
E & Y ligan (div 5 damer) | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 | 13 | 5 | 2 | 56 | 23 | 33 | 44 | |
20 | 13 | 2 | 5 | 61 | 38 | 23 | 41 | |
20 | 12 | 3 | 5 | 65 | 40 | 25 | 39 | |
20 | 10 | 3 | 7 | 64 | 45 | 19 | 33 | |
20 | 10 | 3 | 7 | 52 | 40 | 12 | 33 | |
20 | 9 | 5 | 6 | 60 | 35 | 25 | 32 | |
20 | 9 | 3 | 8 | 45 | 33 | 12 | 30 | |
20 | 8 | 1 | 11 | 52 | 43 | 9 | 25 | |
20 | 7 | 2 | 11 | 33 | 57 | -24 | 23 | |
20 | 3 | 2 | 15 | 26 | 63 | -37 | 11 | |
20 | 0 | 1 | 19 | 12 | 115 | -103 | 1 |
Kommentarer