Laguppställning
Referat
Underhållande Nackaderby!
24 mar 2024
Hej,
Sista +35 matchen för säsongen mot Boo HC, Nacka derby på hemmaplan.
Det tuffa spelschemat senaste veckorna och många träningar samt att säsongsförkylningar tagit greppet över vår spelartrupp, innebar att det var många spelare som var antingen skadade, sjuka eller hade annat förhinder. Skönt för oss att vi är en så stor och bred trupp men många duktiga spelare att ta av.
Vi lyckade få ihop två backpar och tre kedjor, efter det att Richard Bjälkdal, som kom till hallen för sekretariatet, fick vända hem snabbt och hämta utrustningen.
Apropå sekretariatet var det som vanligt välfyllt med Rickard Hall i spetsen, följt av Anders Holmgren och Henrik Lundström (långtidsknäskadad).
Boo ligger i toppen av tabellen tillsammans mot Haninge Anchors och Trångsund. Vi vet att de är snabba och spelar bra hockey. Det här blir ännu en tuff match.
Snacket i omklädningsrummet innan matchen var att vi behöver vara med från start, undvika utvisningsbåset, och forechecka med endast en spelare, för att blockera vid ev. vändning i mittzon. Ett väl samlat gäng och bra laddning när vi gick ut på isen för uppvärmning. Thomas Larm i mål, som spelat riktigt bra senaste matcherna.
Matchen i gång och mycket riktigt tar Boo kommandot och drar upp ett högt tempo. Vi möter upp och visar att vi kommer utmana ordentligt. Dock får Boo greppet ganska snart och efter 2:53 efter ett anfall och en rundning av vårt mål sätter #24 i Boo 1–0 bakvägen. Asch lite för enkelt, vi blev stillastående och passiva framför Thomas.
Matchen fortsätter och Boo för den mestadels och vid 4:23 var det dags igen där 0–2 är ett faktum.
Det följer sedan en åtta minuters period där vi kliver fram och tar mer och mer för oss i spelet. Dock inga riktigt bra chanser, bra försvarsspel i Boo samt att deras målis står i vägen för de skott som avlossas mot deras mål.
Dock radar Boo upp ett antal vassa anfall emellanåt och det senare ger utdelning till 0–3 vid 12:56.
Vid 13:32 åker vi på en utvisning för fasthållning i offensiv zon. OK dags för numerärt underläge. Boo är skickliga på att spela runt och att röra sig i vår zon. De behöver inte mer än 50 sekunder för att utöka till 0–4 vid 14:21.
Snacket i båset är att fortsätt möta upp och kriga, vi ska peta in en reducering oavsett ställningen i matchen. Fokus på matchen och inte ställningen. Mycket riktigt så tar vi oss in i Boo:s försvarszon och får till ett bra anfall där Tobias Martin utan assist till slut kan skjuta in 1–4 vid 16:54. Härligt vi kan ju!
Boo drar sedan på sig en utvisning vid 17:34, som vi förvaltar dåligt efter ett stabilt Boo försvar och svårigheter för oss att etablera ett spel i deras zon.
Vi går till periodvila med Boo ledning med 1–4.
Skotten efter första perioden: Saltis 8 och Boo 16
Vi konstaterade i periodpausen att det kunde vara fler mål för Boo om inte Thomas räddat oss vid några tillfällen. Vidare att vi verkligen måste ligga nära ett välspelande och skickligt Boo, Orka att stå emot och spela smart genom att få våra uppspel via kanterna.
Andra perioden i gång och Boo för spelet i inledningen och vi drar på oss ännu en utvisning för slashing vid 2:53. Dags igen att försvara oss, men samma visa som tidigare, Boo behöver knappt minuten på sig att utöka till 1–5 vid 3:41.
Att vända och vinna den här matchen ligger långt borta men i båset var vi överens om att vi ska hålla emot och försöka peta in ett eller ett par mål till.
Vi tar tag i läget och krigar sedan på bra, Henrik Persson fångar upp pucken vid blålinjen i egen zon och sätter hög fart längs sargen, med Boo spelare hack i häl, svänger in vid Boo:s blålinje in mot mitten och blir stängd av två Boo spelare, vilket resulterar i en ”Kronwalled” på ena Boo-spelaren. Henrik har ingen stans att ta vägen men åker ut 2 min för Hiting. Neeej, inte rättvist!
Jaha, återigen dags igen för numerärt underläge och mot ett sådant här bra lag som Boo är det svårt att hålla tätt och vid 7:16 har vi 1–6 på resultattavlan.
Vi viker inte ner oss och utmanar ordentligt och skapar flera bra chanser och får till bra skott. Dock är Boo supersnabba att vända och ta tag i spelet och utmanar oss hårt i sina anfall. Vid 10:09 blir det även 1–7 efter just ett sådant anfall. Deras #24 Jimmy Wixström är liten men blixtsnabb och ställer oftast till det för oss i vår zon.
Matchen ändrar inte karaktär utan det är fortsatt hårt krigande med växelvisa anfall, dessvärre är det Boo som får ny utdelning och sätter 1–8 vid 13:49.
Tycker väl att vi lyckas hålla farten och spelet uppe resten av perioden och vi lyckas med att skapa några riktigt bra anfall. Extra kul att Saltis #16 Karl-Åke Jansson vid 16:20 får sätta pucken i nättaket, efter assist av Martin Wigforss och vi har 2–8 på tavlan.
Några fler mål blir det inte i matchen.
Skotten efter andra perioden: Saltis 11 och Boo 17
Skott totalt: Saltis 19 och Boo 33
Resultat: Saltis 2 och Boo 8 Period 1 (1–4), Period 2 (1–4)
Över lag en trevlig och underhållande match där Boo var ett och till och med två nummer större än Saltis. Deras seger var helt rättvis. När vi blir en man mindre är det svårt att stå emot. Vi visar dock att vi inte ger oss när vi hamnar i underläge och fortsätter att kämpa tills matchen är över. Ännu en bra match av Thomas Larm. Det kunde bli tvåsiffrigt om han i stället haft en dålig dag.
Det var som sagt var sista + 35 matchen för säsongen och vi får konstatera att vi hamnade sist i tabellen. Många jämna matcher i år, men vi har haft svårt att vinna dessa tyvärr. Stora kontraster mot förra säsongen där vi blev trea, med i stort sätt samma trupp.
Tisdag den 9 april spelar +45 sin sista match för denna säsong mot Huddinge borta. Vore kul om vi lyckas avsluta med en seger!
Trevlig söndag och vi ses på träningen i veckan.
Hälsningar
Per
0709-565272