kartor.eniro.se/s%C3%B6k/stortorpshallen
Laguppställning
Referat
Inte mycket att göra - En lektion i hockey!
16 feb 2023

Hej,
Vi mötte ett Trångsunds IF som helt enkelt var två nummer för stora för oss.
Samling söndag kl. 20:30 i Stortorpshallen, Trångsund. Påminner mycket om MB-hallen i Sätra och Ekhallen på Värmdö. Gott mod hos alla. Inte så vanligt att vi spelar sena söndagsmatcher.
Christer Lundquist behöver vila knäna och Göran Steglin var sjuk. Dagen till ära hade vi Rikard Ervid som gjorde H45 debut i målet (jo han är underårig, men om motståndarlaget godkänner, kan vi spela med en MV som är minst 40 fyllda). Även Benny Axelsson gjorde sin SIF Vets matchdebut.
Henrik Morén, efter det att han betraktat en stund av Trånkans uppvärmning, sa till mig att de här gänget kan åka skridskor… Ja, Trånkan är kända för att spela bra och har många skolade spelare som spelat på hög nivå historiskt.
Saltis inledde matchen helt ok, med bra rörlighet och utmanade i närkamperna. Trånkan fick en del mothugg i inledningen av matchen och efter ett anfall och press i deras försvarszon passade Benny Axelsson bak till Mogge som avlossade sin ”blålinjepatentare” och pang pucken gick rakt in i mål och vid 1:52 hade vi 0–1 till Saltis, faan va bra!
Nåväl, efter målet fick Trånkan i gång såväl skridskoåkning som passningsspelet. Det blev rätt snabbt jobbigt för oss att hänga med och att vara först på pucken. Vid 3:51 kom kvitteringen till 1–1 och vid 6:18 tog de ledningen med 2–1. Sedan 3–1, 4–1 och 5–1. Trots att de hade två utvisningar lyckades vi inte skapa något riktigt tryck eller farligheter. Trånkan är ju riktigt starka och täta, även med fyra spelare på isen.
Vi gick till periodvila med just 5–1 i baken. Rikard Ervid fick klart godkänt för sin insats så här långt! Trånkan hade i stort sett alltid en eller två fria spelare framför mål och vi måste bli duktigare på att trycka bort dem.
Skotten efter första perioden: Trångsund 13 och Saltis 9
Andra perioden drog i gång med hårt tryck från Trånkan och efter 1:07 var det 6–1. Sedan fick vi en period på drygt sex minuter där det fortfarande var övervägande spel i Trånkans regi, men vi stack upp emellanåt och skapade några farliga chanser. Dock lyckades de peta in 7–1 vid 7:35.
Nu handlade om att vi går in och kämpa och göra så gott vi kan, minimera baklängesmål och självklart peta in några egna mål. Mycket riktigt fick vi till det med ett bra anfall och spel i deras zon, där pucken till slut hamnade hos Christoffer Åkerlund som kund skjuta in reduceringen 7–2 vid 8:37, snyggt!
Vi var väldigt förskonade av utvisningar, ingen faktiskt i första perioden, men vid 9 minuter in i andra perioden lyfte domaren armen, Trånkan tog ut sin MV och satte in sex utespelare. Ja det behövdes ingen utvisning utan de satte 8–2 trettio sekunder senare.
Tekning och snabbt anfall av Trånkan, pang där satt 9-2 vid 9:59.
Skam den som ger sig, vi stack upp emellanåt, riktigt bra spel och efter ett pass längst vänsterflyern till Christoffer Åkerlund som kom fri med målis, avlossade skott, räddning av MV och där kom Henrik Morén i andra vågen och smashade in reducering till 9–3 på volley vid 12:14. Så ska det se ut!
Tröttheten tog ut sin rätt och vid en avvaktande utvisning på oss, tryckte Trånkan in 10–3, vid 13:09. Samma spelare som gjorde målet, kunde minuten senare även peta in 11–3.
En hårt ansatt Rikard Ervid fick jobba ordentligt mellan stolparna. Genomförde matchen bra, få misstag och räddade en hel del puckar.
Vid 15:30 kom då vår ”enda” tvåminutersutvisning för hakning. Ja, nu kan du vid det här laget vad som blev resultat, jo 12–3 vid 16:39.
Vi kunde hålla emot Trånkans press de sista tre minuterna och matchen slutade 12–3.
Skotten efter andra perioden: Trångsund 21 och Saltis 10
Skott totalt: Trångsund 34 och Saltis 19
Resultat: Trångsund 12 och Saltis 3 Period 1 (5–1), Period 2 (7–2)
Bara att lyfta på hatten för Trångsund! Vi var inte ens i närheten av att ta poäng den här gången.
Nästa match är +H45 på torsdag 16 februari mot Tyresö/Hanviken hemma, kl. 21:30. Vi kan räkna med tufft motstånd i även denna match!
Mvh
Per
0709–565272