www.google.com/maps/dir/59.2908769,18.2710363/haribohallen/@59.2211465,18.0013846,11z/data=!3m1!4b1!4m9!4m8!1m1!4e1!1m5!1m1!1s0x465f64aad4a78a25:0xed5e1de33bdf9678!2m2!1d18.1114051!2d59.1298664
Laguppställning
Referat
Knapp förlust, men bästa H35 matchen hitintills!
2 feb 2023 2 kommentarer

Hej,
Mycket bra genomförd match med bra spel och många målchanser!
Samling kl. 19:30 i Haribohallen, Haninge. Rätt trist hall i mina ögon, kallt slitet och det andas 60 tal…
Domarduon bestod av en senior, fd. elitdomare och en yngre regionsdomare. De skötte sig bra, tydliga domslut och hög pondus. Vartefter matchen led ökade dock toleransen i närspelet.
Haninge Anchors leder H35 div 1 Södra serien med fyra vinster och en förlust. Historiskt kända för att ha en rätt kaxig och tråkig attityd och det blir oftast mycket tjafs och bråk i matcherna mot dem. De har flera stora spelare, skridsko och spelskickliga och skjuter bra.
Nedsläpp och vi inledde första bytet helt ok, lite trevande från bägge håll, men sedan efter det att alla fått känna på isen spelade vi klokt, bra rörelse, vi lät pucken vandra mellan lagdelarna, bra forechecking och oftast först på pucken. Haninge fick inte i gång sitt spel. Bra jobbat!
Efter 2:41 in i matchen, med bra tryck och spel framför Haninge målet klev Alexander von Woven fram och sköt in 1-0 efter retur/pass från Martin Runvik Smith, härligt bra start!
Fortsatt högt tempo, hårt spel de efterföljande fem minuterna och vi radade upp den ena efter den andra fina chanserna, bland annat ett stolpskott från Filip Lomenius. Haninges målvakt hade tur där, men spelade för övrigt mycket bra under hela matchen.
Vid 6:23 fick Haninge utvisning för slashing och vi tryckte på bra med fint pp-spel, dock inget mål. Haninge hade sedan en bra period och satte tryck på oss i vår försvarszon, men bra försvarsspel och en storspelande Göran Steglin i målet motade bort puckarna. Ny utvisning för Haninge vid 13:30 som de redde ut efter återigen bra pp-spel från oss. Puckjäveln vill ju inte in!
Sedan vid 14:28 åkte vi på en boarding och hamnade i numerärt underläge. Haninge satte press och vi kämpade som bara f… Tröttheten tog ut sin rätt och vi hade svårt att få ur pucken ur egen zon i slutet av utvisningen och då kommer det vid 16:34, strax efter det att vi blev fulltaliga kvitteringen till 1-1. Asch så onödigt när vi spelat så bra och haft så många chanser… men bara att köra på igen! Haninge fick en ny utvisning vid 19:57 och vi gick till periodvila med 1–1.
Skotten efter första perioden: Haninge 13 och Saltis 16
Spolning i periodpausen och vi tog oss tillbaka till omklädningsrummet. Alla var eniga om att vi spelade riktigt bra och att vi ska fortsätta på samma sätt, målen måste bara komma så småningom.
Vi startade andra perioden med spel 5 mot 4, men lyckades inte få i gång något långvarigt pp-spel. Haninge var starka och fick ut pucken om och om igen. Efter det att de blev fulltaliga var det jämt spel, men vid ett av deras anfall på högerkanten slinker dessvärre 2–1 målet in vid 3:59 och det kändes tungt. Vi spelar ju riktigt bra och de får i stället enkel utdelning.
Fortsatt jämt, byte efter byte med bra spel från bägge lagen, och många chanser åt bägge håll. Göran var magisk i målet med några riktigt vassa räddningar.
Mellan 11:48 och 14:49 drog vi på oss två utvisningar efter varandra, men vi höll emot starkt och redde ut dessa. Göran motade bort allt.
Vid 17:10, blev både Saltis och Haninge spelare utvisade och vi spelade 4–4 i tio sekunder innan Haninge drog på sig ytterligare en utvisning. Nu kom chansen för oss att kvittera. Spel 4 mot 3 under en längre period. Otroligt vilka chanser vi radade upp och helt otroligt hur Haninge kämpade med att försvara sig. Samma visa igen, inget mål den här gången heller.
Bägge lagen fulltaliga vid 19:20 och vi höjde trycket och pressen ordentligt, där även spelet var otroligt tuff. Domarna släppte det mesta i närspelet. I slutsekunderna dansade pucken på mållinjen och vi var riktigt nära att äntligen få kvittera, men när slutsignalen ljöd var Saltis dessvärre det förlorande laget.
Skotten efter andra perioden: Haninge 9 och Saltis 14
Skott totalt: Haninge 22 och Saltis 30
Resultat: Haninge 2 och Saltis 1
Stor applåd till alla för en riktig kanonmatch, med några få dippar. Göran var kung i målet!
Nästa match är redan i morgon torsdag 2 feb mot Tullinge TP H35, hemma. Spelar vi som idag kommer vi mosa Tullinge….
Vi ses…
Mvh
Per
0709–565272
Kommentarer
-
Tobias Martin 2 feb 2023
Tack Per!
-
Per Sjöberg 2 feb 2023
Tack själva, bra insats!
Kommentarer