Laguppställning
Referat
Upp som en sol och ner som en ....
3 apr 2022

Hej,
Sista seriematchen för säsongen! H45 avslutar bortamatch på hemmaplan!
Hammarby har uppenbarligen svårt att få till istider, så vi gav dem en hjälpande hand, och fixade till en matchtid i Saltis ishall (vilken de fick betala för givetvis).
Som så många gånger tidigare under säsongen, var sekretariatet välfyllt, Thomas Larm, Christer Lundquist och Johan Mellström skötte spakarna.
Thomas Larm kom med leverans av våra nya puckar med snygg Saltis logga!
Hammarby är ett lag i mitten av H45 serien (tre matcher färre spelade än de flesta lagen) och övervägande del av spelarna spelar även i H50 serien (snack med lagledaren innan matchen). Ungefär samma medelålder som i Saltis laguppställning. Upplagt för jämn fight!
Period 1
Ganska avvaktande inledning av matchen från bägge lagen. Hammarby hade några farliga chanser, men Göran Steglin gjorde ett antal bra räddningar och höll pucken utanför målstolparna. Saltis var inte sämre utan fick till ett och annat anfall och avslut. Över lag ganska lågt matchtempo, men Hammarby lyckade få in 1–0 efter 11:06. Strax därefter fick de en utvisning vid 12:10, som vi dessvärre inte lyckades göra något farligt av.
Efter det att Hammarby blev fulltaligt, ökade tempot och de blev mer fart i framför allt i vårt spel. Martin Wigforss fick en passning vid egen blå och ryckte fram i full speed på högerkanten mot Hammarbys mål, där Anders Canemyr ryckte fram i mittzonen och strax framför målet fick passen som innebar kvittering till 1–1 vid 15:26. Bra där!
Drygt halvminuten senare vid 16:09 var det dags igen, där Anders Jönsson efter att ha sugit oss fast i deras försvarszon, fick fram pucken till en frispelad Karl-Åke Jansson, pang 1–2 till Saltis. Jubel i båset!
Böljande spel följde och efter ett Hammarby anfall med mycket viftande med klubborna på våra backar, brast det för Mogge som rappade tillbaka och vi fick en två minuters utvisning för slashing vid 17:38. Nu parkerade Hammarby i vår zon och spelade skickligt pucken runt vårt förvarande lag. Lite oturligt hamnade den till slut intill stolproten vid Görans högra stolpe och domaren dömde mål, men det var mycket tveksamt om den var inne… nåja domaren dömer och vid 17:52 kvitterade Hammarby till 2–2. Vilket även blev periodresultatet.
Resultat: Hammarby 2 och Saltis 2
Skotten: Hammarby 13 och Saltis 10
Period 2
Gott humör vid periodvilan och vi kände att den här matchen kan vi vinna om vi håller tempot uppe. Märkbart att Hammarby var rätt trötta.
Ny period och full fart framåt, vi rev igång ett rafflande anfall och efter det att Mogge lagt in pucken framför Hammarbys mål var Anders Canemyr snabbt framme och rakade in ledningsmålet 2-3 vid 0:48. Hääärligt!
Fortsatt bra spel och högre tempo, vilket innebar att Hammarby föll tillbaka i egen zon. Bra chanser och bra räddningar av Hammarbys målis. Nu hade vi greppet, men vid 09:13 åkte Henrik Andersson ut två minuter för en tripping. Hammarby mobiliserade sig och inledde ett bra 5–4 spel vilket, som så många ggr tidigare när vi är en spelare mindre på plan, resulterade i ett baklängesmål, 3-3 vid 09:52. Suck!
Nåväl, upp på hästen igen, det här ska vi fixa, vi har ju bättre flås än Hammarby. Vad händer, jo de lyckas bara 18 sekunder senare ta ledningen vid 10:10 med 4-3. Här vände det för Hammarby vilket gav dem ny energi och det blev mer och mer Hammarby spel och högre tempo från deras sida. Saltis spelade stundtals bra, men det saknades det där sista i att erövra pucken samtidigt som vi hade hackande i kedjorna efter det att Martin Wigforss fått kliva av efter en skada i foten.
Vid 11:48 drabbas vi av ännu en utvisning när undertecknad klev ut på isen fick pucken samtidigt som Richard Bjälkdal fortfarande var en meter från båset. Japp två nya minuter i utvisningsbåset för sex spelare på isen. Nytt övertag för Hammarby och även denna gång resulterade 5-4 övertaget i mål och de petade in 5–3 vid 13:07. Suurt sa räven…
Vi spelade nu som med handbromsen i och lät Hammarby ta över matchen mer och mer. Snöpligt lyckades de sätta 6-3 vid 19:38 bakom en annars välspelande Göran Steglin.
Resultat: Hammarby 4 och Saltis 1
Skotten: Hammarby 14 och Saltis 11
Slutresultat: 6-3 till Hammarby
Skotten: Hammarby 27 och Saltis 21
Summering… tre utvisningar tre baklängesmål! Den här matchen kunde vi definitivt ha vunnit om tempot och spelet från första perioden och de sju minuter i andra hade stått sig hela matchen.
Stort tack för ännu ett proffsigt sekretariat!
Dessvärre visade det sig att Martin Wigforss fått en fraktur i foten och blir borta resten av säsongen. Du får njuta av det fina förarbetet till 0-1 målet och komma igen stärkt till hösten. Krya på dig!
Nya tag nästa säsong!
Mvh
Per
0709-565272