Dela nyhet
Preview: TRC @ SMM, U19
27 aug 2015 2 kommentarer

Klara seriesegrarna Tyresö reser i sista omgången (för vår del) till Östermalms IP för att spela returmötet mot SMM. Förra mötet lagen emellan slutade med säker Tyresöseger, 33-0.
FÖRRA MATCHEN
I seriefinalen mot Arlanda spelade Tyresö sin kanske bästa fotboll för året. Bortsett en dipp i den andra kvarten var det en väldigt bra prestation och det resulterade i en säker seger, 41-6.
Offensivt kunde vi leverera i både luften och på marken, och vi nådde nästan upp i 500 yards offense. QB Dennis Isberg gjorde sin bästa match för året med över 70% completions och nästan 300 yards.
Vårt defense släppte ett par stora spel men tillät inte Arlanda att sätta ihop några längre driver som hotade oss. Arlandas enda TD kom på en långpass till deras duktige WR #84.
SMM
Stockholm har haft ett tufft år, med idel förluster så här långt. Förra omgången spelade man dock sin jämnaste match hittills (6-16 mot Uppsala) vilket möjligen tyder på stigande form.
Spelmässigt var SMM fysiska och storväxta, med ett defense som var klart bättre än offense.
MATCHEN
TRC kommer såklart gå för vinst, och därmed en "perfect regular season", men utan att riskera några spelare som är banged up. En del backups kommer att få se mycket speltid och vi kommer att testa runt en del, både med personal och positioner.
För vår del gäller framför allt:
- Bra tempo och god execution offensivt, för att sätta SMM's defense i problem.
- Många spelare till bollen defensivt.
- Fortsatt hög nivå på vårt returspel, som ger oss kort fält.
SPELARSITUATIONEN Vi vilar som sagt ett par spelare för att vara på säkra sidan, samt har några frånvarande på grund av skador, och dressar därför färre spelare än till matchen mot Arlanda.
Ute: Bastian Helmers, WR (high school) Michael Björklund, RB (knä) Sebastian Andersson, OL (knä) Otto Jonter, OL (hand) Pontus Jonsson, LB (axel) Oskar Bergshjort, OL (studier på annan ort) Gabriel Barhanko, WR (resa)
Tveksam: Lucas Fält, LB (tå) Trolig: Niklas Jacobsson, DL (knä)
Starters, Offense:
OL - Dennis Wastesson
OL - Marcus Fritzdorf
OL - Linus Lindholm
OL - Tim Berggren
OL - Axel Åström
QB - Dennis Isberg
RB - Josef Ahmadzai
WR - Filip Persson
WR - Richard Ohlsson
Slot - Aslan Zetterberg
Slot - Tony Sjöblom
Starters, Defense:
DL - Dennis Wastesson
DL - Niklas Jakobsson
DL - Linus Lindholm
DL - Marcus Fritzdorf
LB - Alex Palmqvist
LB - Aslan Zetterberg
LB - Robin Pihl
DB - Tobias Skoglund
DB - Assan Njie
DB - Sam Goldson
DB - David Sten
Kickoff 12.00 på Östermalms IP, lördag 29/8
Leo Billgren, Head Coach TRC U19
Kommentarer
Mikael Björklund 27 aug 2015
ag stavas Dock Mikael 😅
Leo Billgren 27 aug 2015
Sorry, det ska vi korrigera i fortsättningen Micke!