Dela nyhet
Utomhusträning 2/2 kl11 HP2
1 feb, 09:27 2 kommentarer
Hej,
Vi kommer så länge vädret tillåter träna utomhus framöver. Från och med imorgon 2/2 kommer vi träna utomhus kl 11.00 på Härlanda Park 2 (Närmast Kåken).
Om vädret inte tillåter för spel utomhus så informerar vi via mail, och tränar då istället samma tid kl.11 i Rosendalshallen.
Ses imorgon kl. 11 på Härlanda Park
Väl mött
Tränarkåren P18
Kommentarer
Scott Dovholt 2 feb, 08:50
Hej. Inte för att gnälla och klaga. Jag är dessutom rätt ny. Men det känns lite väl tidigt att börja med ute-träning redan nu. Är minusgrader samt att ändringen kommer dryga 24 timmar innan… hallen är bokad och betald.
Hampus Regner 2 feb, 09:13
Hej Scott,
Beslutet är taget gemensamt av tränarna. Många lag har tränat ute på Härlanda Park sedan flera veckor tillbaka. Att informationen om utespel inte kommit tidigare beror på att vi inväntat svar från Qviding om att få en utomhustid kl 11 (samtidigt som inomhustiden) istället för kl 0900. Skulle vädret inte tillåta spel utomhus exempelvis vid snö kan vi då istället hålla träningen inomhus.
Hoppas ni kan tänka er delta trots utomhusspel och kort notis.
Väl mött Hampus Regnér