Dela nyhet
Kort info kring träningarna i höst/vinter
14 sep 2023 0 kommentarer
- Vi kommer att träna 3 dagar i veckan fram till och med cupen 21-21/10, nuvarande tider gäller. Vi avslutar med en föräldramatch 24/10, därefter kort uppehåll.
- Vi drar i gång igen vecka 45 med 2 pass på konstgräs/vecka under några veckor innan vi igen går upp på 3 pass per vecka. 2 utomhus och 1 inomhus. Exakta tider från vecka 45 presenteras när allt är klart.
- Precis som i serien kommer närvaro att krävas för att spela vinters träningsmatcher och eventuella cuper. Vi tar hänsyn till de som dubbelidrottar, vilket få spelare gör i vårt lag. Det är också anledningen till att vi vill ge liknande möjlighet till rörelse och utveckling året runt. 4 tillfällen (3+match) på sommarhalvåret och 3 tillfällen under vinterhalvåret.
Vi vill passa på och berömma allas träningsflitighet, den är grym och har varit det en längre tid nu. På sikt är det sådant som driver utveckling, både individuellt och som lag.
Grabbarna är grymma!
Ha det kanon!
/Glada ledare.
Kommentarer