Dela nyhet
Tuff bortamatch mot GP-vinnarna
13 feb, 19:52 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/88d9e17e-40f4-4fe9-aa8a-a48decf2992c/DSC07763.jpg?0)
På lördag den 15 februari beger sig ÖVK till Floby för att ta sig an de nyblivna GP-vinnarna. När vi mötte dem hemma i december lyckades vi vinna med 3-2 efter en mycket välspelad och spännande tillställning.
Efter 4 raka segrar är nu ÖVK uppe på säker mark i tabellen och är klara för slutspel.
Floby har Elitseriens mest erfarna lag med spelare som Serigne Fall, Viktor Norberg och den gamla ÖVK-bekantingen Jakob Tegenrot som de bärande spelarna i laget. De har inga direkta svagheter i sin förstauppställning utan spelar en snabb, variationsrik och sevärd volleyboll. De ligger för närvarande trea i Elitserien, men jag utnämner dem ändå till favoriter att vinna SM-guldet senare i vår.
Förra veckan var en vecka med många skador och sjukdomar, vilket tyvärr inte har ljusnat. I skrivande stund saknas 3 av våra nyckelspelare som är sjuka eller skadade.
ÖVK beger sig till matchen med vetskapen att Floby vill ha revansch, är i god form och har fördelen av hemmaplan. Vi kommer att kunna spela helt utan press och frågan är om vi kan spela tillräckligt bra för att vinna den femte matchen i rad?
ÖVKs hemmamatcher i Grundserien 2025
- Söndag 23/2 klockan 16:00 mot Vingåker
- Söndag 9/3 klockan 16:00 mot Södertelge
Du kan se alla matcherna i Elitserien via VolleyTV
//Elitsektionen
Kommentarer