Laguppställning
Referat
Frustrerat GBK i kryssmatch
6 sep 2020
Trots sent kvitteringsmål av lagkapten tillika outtröttlige Arvid Carlsson är det tyvärr inte mycket man kan glädja sig åt direkt efter en sådan här tillställning.
Gripenbergs BK, som hade en spelfri helg i div 5 NV, åkte under söndagseftermiddagen till Frinnaryds IP för sin näst sista match för året i utvecklingsserien. En match mot Frinnaryds IF a-lag som man på förhand ska vinna och en match som man i efterhand borde ha vunnit men ibland blir det inte som det borde. Istället fick man sig en rejäl prövning av tålamodet och hur det är att kämpa i motvind. Hemmalaget var dessutom rejält taggade med framför allt tre killar som utmärkte sig till lagets fördel - en vass och snabb striker som gjorde båda målen och hade bud på ännu fler och en duktig målvakt som räddade sitt lag ett antal tillfällen.
GBK gör sin bästa del av matchen i första halvlek då man fortfarande har fullt fokus på spelet, men det vill sig inte riktigt på sista tredjedelen. Gästerna har bland annat en del farliga inlägg från höger men det är alltid en målvakt, försvarare eller tveksamma offsidelöpningar i vägen. Matchen är rätt jämn under första 45 även om det är GBK som har mest boll och känns närmast ett ledningsmål. I minut 36 kommer istället ett baklängesmål efter bolltapp i backlinjen, som inte lyckas räddas upp då en Frinnarydsspelare taktiskt stänger löpvägen för GBK-backen, vilket gör att en annan hemmaspelare är först på boll. 3 mot 2 spelas bollen sedan på en djupledslöpande, sopren och offsidestående FIF-anfallare (den offsiden syntes nog enda hem till Gripenberg) som avslutar i mål. Målet godkänns dock. 1-0.
Gripenberg hänger inte med huvudena utan får in ett kvitteringsmål strax innan halvtid genom Albin Göransson. En mindre bra rensning efter en hörna snappas upp av Love Samuelsson utanför straffområdet som kontrollerat klipper till bollen hårt längs marken mot mål. Skottet blir en bra pass som snappas upp av Albin som vänder om och avslutar lågt i målvaktens högra hörn. På tal om Albin så spelade han idag stundtals ihop med både pappa Daniel och lillebror Olof. Härligt att se!
GBK lyckas inte riktigt ta grepp helt om matchen efter kvitteringen då hemmamålvakten står för ett par fina insatser och 10 minuter in i andra halvlek hamnar man återigen i underläge. Den snabba strikern löper igenom och kommer fri, men lyckas inte göra mål på förstaläget då Oliver Fransson kommer ut bra. Returen skjuts dessvärre i mål trots att läget inte är jättebra och att GBK hunnit hem med någon försvarande spelare. Avslutet är så bra det kan bli och bollen seglar in i bortre hörnet. Samma FIF-spelare har sedan ytterligare ett par bra lägen när GBK går för en ny kvittering, men lyckas inte överlista Oliver i kassen något mer.
Viljan i GBK kändes lite frånvarande stundtals efter 2-1-målet samtidigt som motståndarna försvarade sig ordentligt nu när ledningen återigen var deras. GBK skapade dock bekymmer för motståndarna fler gånger och det luktade, förlåt det till och med stank, straff flera gånger. Bland annat blir Viktor Nordstrand fälld i utkanten av vänstra delen av straffområdet, men får bara med sig en frispark strax utanför straffområdet. Inte långt senare är samma GBK-spelare på väg att dribbla sig igenom försvararna i straffområdet, men en kapning sätter stopp för hans framfart och vid detta ögonblick tror nog alla att den där straffsparken ska komma, men av någon anledning ansågs försvarsingripandet vara regelrätt.
Efter flera ytterst tveksamma ingripanden börjar det bli allt mer irriterat på vissa håll i GBK. Och när man väl nått dit kan minsta inkast som går åt fel håll få det att bubbla över. Med tio minuter kvar springer Albin Göransson mot en långboll och lyckas vara före målvakten på bollen samtidigt som han ser ut att få sig en rejäl smäll. Bollen går så småningom ut till hörna, men innan den slås får GBK ett gult kort efter att ha uttryckt åsikter angående att man lyckats skapa ännu en straffsituation utan att få skjuta ostört från 11 meter. Hörnan hinner knappt slås innan FIF får frispark för något i boxen som nog endast ungefär 4% av de på planen såg. Och precis efter signalen skjuter nyss varnade Nordstrand till bollen mot mål på ett sådant där sätt som händer i princip varje match då det tar några hundradelar för spelaren att reagera och alltid går obemärkt förbi, men denna gången resulterar det i matchens andra gula för GBKs nummer 12. Onödigt såklart, men frustrationen är inte så svårförklarlig och karriärens första röda kort var ett faktum.
Trots decimerat antal spelare vet GBK att det finns goda möjligheter att hinna vända på det här. Stor eloge till de som inte låter sig tappa fokus på uppgiften och som kämpar vidare. Innan kvitteringen kommer lyckas GBK skapa sig ytterligare en straffsituation då Jerry Johansson och en motståndare smäller ihop och blir liggande för en stund. Trots en duell där ingen är bollförare men Jerry är först in till bollen finns det nog ingen som nu längre blir förvånad när det slutar med en frispark för hemmalaget. Och så småningom får GBK som sagt in 2-2 genom Arvid Carlsson som är snabbare och piggare än motståndarbackarna, vilka kämpat rejält för att behålla sin ledning. En fin pass av Albin Göransson som för en stund ser ut att bli ännu en lite för lång boll som målvakten tar, men Arvid hinner dit först och avslutar elegant förbi den utrusande målvakten. Där räddade han helt klart söndagskvällen och kanske hela nästa vecka.
2-2 alltså i seriens näst sista match. Trots uteblivna straffar och felaktigt baklängesmål ska GBK kunna vinna den här matchen, men det saknades tyvärr något idag samtidigt som FIF kanske var lite mer motiverade. Nu återstår endast Adelöv och vid seger där kan GBK ha chans på fjärdeplatsen.
Tabell
Utv B Tranås | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | 7 | 0 | 0 | 40 | 4 | 36 | 21 | |
7 | 6 | 0 | 1 | 29 | 4 | 25 | 18 | |
7 | 4 | 1 | 2 | 16 | 12 | 4 | 13 | |
7 | 3 | 1 | 3 | 19 | 18 | 1 | 10 | |
7 | 2 | 1 | 4 | 15 | 16 | -1 | 7 | |
7 | 2 | 0 | 5 | 12 | 34 | -22 | 6 | |
7 | 1 | 2 | 4 | 10 | 27 | -17 | 5 | |
7 | 0 | 1 | 6 | 11 | 37 | -26 | 1 |