Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Bottenstrider fortsätter
25 sep 2020
Liket lever minsann i allra högsta grad när det återstår två omgångar av div 5 NV och GBK har efter förra helgens derbyseger nu sitt öde i sina egna händer. Nu ska laget försöka förvalta förutsättningarna man gett sig själv genom att först och främst åka till Egnahem i jakt på 3 poäng.
Fjolårets seriesegrare av div 6 JKPG Norra, Egnahems BK, är alltså helgens motståndare. De inledde säsongen fint med att vinna sin grupp i Toyota Cup där bland annat även seriekonkurrenten Visingsö AIS huserade. Därefter har det dock gått desto tyngre för EBK som inte mäktat med ett enda poäng på seriens hittills spelade nio matcher och på dessa dessutom bara gjort två mål (-41 i målskillnad). Underskattning är dock idrottsmannens största fiende och det lär krävas lika hårt arbete som vanligt för att kunna få med sig poängen hem till Smévallen. Det är trots allt bara ett drygt år sedan Egnahem slog Gripenberg med 2-0 då lagen möttes på Runnåkra IP. Målskyttarna från den matchen (J Sandberg Eriksson & A Klaesson) verkar dessutom fortfarande vara någorlunda delaktiga i laget denna säsong (den förstnämnda har spelat 55,5% av matcherna och den sistnämnda 22,2%). Motståndet bästa målskytt under fjolårssäsongen, J Tedefält, (8 mål på 9 matcher), verkar dock inte vara kvar alls i klubben.
Linus Rosell, som var formidabel i backlinjen mot SAIF, var med senast GBK mötte EBK. Nu siktar han och laget självklart på revansch, men för att lyckas med det krävs som sagt att laget undviker att åka till Huskvarna och underskatta ligajumbon.
- Det kan vara svårt att undgå för hur mycket man än pratar om det så har alla det någonstans i bakhuvudet ändå. Men vad kommer de ställa upp med för lag? Det vet vi ju inte, men något som vi faktiskt vet är att vi fick stryk sist vi var på besök på Runnåkra. Vi tänker att vi möter ett bottenlag, men det gör ju faktiskt dom också, säger mittbacksveteranen, som också påpekar att vägen till seger går genom inseendet av att inte lita på att någon annan ska ta löpningen, markeringen eller lösa situationer åt dig på planen.
Angående derbysegern mot Sommen har Rosell följande att säga:
- Insatsen var väl spelmässigt inte den bästa vi gjort för året. Större delen av första halvlek var vi ett gäng statister som stod 7-8 meter från närmsta motståndare. Vi vann nog inte många andrabollar, men ändå lyckades vi skapa ett par bra lägen. Spelmässigt ska vi emellertid vara glada för ledningen i paus. Sommen spelade ju på sin ork (läs; jobbade inte alltid hem), så när vi tappade boll på väg framåt eller kom snett på andrabollarna var de farliga i sina omställningar. I andra halvlek blev det bättre och vi kunde ligga ett par meter längre upp med laget. Ju äldre matchen blev så lades mer och mer vikt på att försvara ledningen samtidigt som Sommen chansade lite mer i sitt spel. Hade vi släppt in 1-1 i slutet efter de missade chanserna vi hade sista kvarten så vet jag inte vad jag hade gjort...
Lyckligtvis behöver inte Linus tänka mer på det utan kan ha tankarna helt på Egnahems BK. Vid seger imorgon kan Gripenberg lämna kvalplatsen och gå förbi både Månsarps IF och Forserums IF, vilket förstås vore det allra bästa scenariot inför slutomgången. Då måste dock MIF och FIF förlora samtidigt som GBK tar in fyra mål på FIF. Eftersom båda lagen har fördel i inbördes möten måste Gripenberg se till att ha bättre målskillnad eller fler gjorda mål ifall något av lagen skulle stå på lika poäng när säsongen summeras. Mycket står alltså på spel i bottenstriden av serien som även lever till fullo i toppen där fyra lag i ingenmandsland jagar positiv kvalplats. Inga matcher är med andra ord betydelselösa och vi kan nog räkna med spänning enda in till sista matchen blåsts av nästa helg.
Återstående matcher som är intressanta ur GBK-ögon:
Omgång 10:
Egnahem - Gripenberg
Sommen – Norrahammar
Forserum - Visingsö
Månsarp - Örserum
Omgång 11 (spelas 3 oktober):
Gripenberg - Torpa
Visingsö - Månsarp
Taberg – Forserum
Öxnehaga - Sommen
Avspark i säsongens näst sista seriematch går av stapeln kl. 16:00 imorgon (lör 26/9) på Runnåkra IP, Huskvarna. Det finns en bra mobilapplikation vid namn Min Fotboll om någon lyckats missa det. Ladda ner den om du inte redan gjort det och följ GBKs matcher där.
Trevlig helg!
Text: Jonathan Nordstrand
GBK pallade trycket och vann
28 sep 2020
Pressen på GBK att slå seriejumbon var stor redan innan omgång 10 startat och den blev inte desto mindre av att konkurrenterna tyvärr gick och tog poäng i sina matcher som spelades timmarna innan avsparken i Egnahem. Trots pressen att vinna och en något krampaktig insats lyckades ändå Gripenberg vinna med 3-0 och återta greppet i den svettiga nedflyttningsstriden.
Det var som sagt en match som Gripenberg på förhand bara skulle vinna, men att vinna på beställning är sällan det lättaste. Det blir dessutom inte lättare när man gör sin kanske sämsta insats för säsongen då det på ett höstigt Runnåkra IP inledningsvis inte var mycket som gick att känna igen hos GBK. Samtidigt gjorde ingen enskild spelare i laget en speciellt dålig match, bara det att det inte ville sig riktigt kollektivt idag.
Matchen kunde dessutom fått en riktig mardrömsstart då Timmy Roos-Bengtsson i sjätte minuten halkar då han ska vända in i banan och ta emot ett hemåtpass. Bollen snappas istället upp av en Egnahemsanfallare (som tur är var denna spelare inte Demba Ba) som tar med sig bollen framåt in i straffområdet och är helt fri mot GBK-målvakten (som ännu mer turligt är heter Lukas Hagström och inte Simon Mignolet). Hagström reagerar snabbt, kommer ut, gör sig stor och gör ännu en gång en riktigt viktig räddning. Sådana prestationer som kan skilja mellan degradering och säker mark i slutändan.
Gripenbergs spel hackar och man har svårt att komma framåt på samma sätt som man brukar. Dessutom struntar man ofta av någon anledning att använda vänsterkanten i anfallen utan tränger istället ihop spelet på den högra sidan av planen. Det är dock ändå vänsteryttern Filip Bremer som hittar de bästa lägena i första då han efter en dryg halvtimmes spel prövar EBK-målvakten flera gånger om inom loppet av några minuter. Det andra av lägena är det bästa då Bremer får till ett vettigt avslut på en svår boll i straffområdet, men än så länge är det målvakten som drar det längsta strået.
10-15 minuter tidigare har kapten Johan Nilsson glidtacklat i en duell som domaren har synpunkter på. Rättskiparen plockar upp det röda kortet ur bakfickan och ingen på Runnåkra tror sina ögon. Något de också gjorde rätt i då det visar sig bara vara en liten miss från domarhåll och kortet ändras snabbt till gult. Johans varning var den första av en mängd gånger som huvuddomaren skulle få vifta med korten denna eftermiddag och det hade förmodligen varit ännu fler om inte en Egnahemsspelare sagt till domaren att “ta det lugnt med korten”. Hemmaspelaren anade förmodligen att det kunde bli lite onödiga varningar för hans lagkamrater...
I minut 41 får Egnahem återigen en gratischans, denna gången orsakad av en för lös hemåtnick. Än en gång är dock GBKs burväktare Hagström kvick i både tanke och fötter och är tidigt med på vad som ska ske. En ny livsviktig räddning och Lukas ser till att GBK slipper en rejäl kalldusch innan halvtid.
Andra halvlek är till sin början väldigt lik den första. GBK har mer boll och försöker ta sig framåt, men är fortfarande rätt bleka på offensiv planhalva. Egnahem står också upp rätt bra och vill ta sina första poäng och då även sätta käppar i hjulen för motståndaren. Alla i hemmalaget har emellertid inte mest fokus på att få med sig poäng, utan irriterar sig istället på det mesta som händer på planen. I 58:e minuten kommer också inte helt oväntat det andra gula för EBKs nummer 14 och bara en minut senare får han sällskap i omklädningsrummet av en lagkamrat som först lyckats komma undan en ful satsning med bara ett gult för att ändå snacka till sig ett till direkt efteråt.
En halvtimme kvar, elva man mot nio och GBK måste få in ledningsmålet. Då kunde inte Egnahem stå emot i mer än två minuter innan Filip Bremer ger gästerna ledningen. I straffområdets vänstra del vänder Filip inåt för att kunna avsluta med högern, vilket han också gör. Och avslutet sitter fint hårt skruvat i bortre utom räckhåll för hemmamålvaktens utsträckta armar. Ett av tre kliniska avslut som vi får bevittna i andra halvleken.
Det andra står Adam Knutsson för i minut 68 efter fint förarbete av Johan Nilsson. Adam kommer fri mot målvakten och gör inga misstag trots en lite halvtaskig vinkel vid avslutet. 2-0 och nu känns de tre poängen bergssäkra.
Strax efter 2-0-målet får Olof Göransson göra a-lagsdebut i seriesammanhang. Mycket välförtjänt då han tagit flera kliv i rätt riktning under hösten. Han behövde inte mer än 13 minuter innan han hittat nät och fastslagit slutresultatet. Filip B vinner boll i ett bra läge centralt när motståndarna är påväg uppåt. Han sätter fart mot mål och har flera medspelare framför sig som löper i luckorna i backlinjen. Till vänster finns Olle som också får bollen och helt lugnt som helst placerar bollen i mål. Snyggt och kul för junior att få kröna sin debut med ett mål. I slutet ville också pappa Göransson vara delaktig på planen och bytte in sig själv för att göra sönerna sällskap.
Man kan inte låta bli att lida med hemmalaget, en klubb som vann division 6 ifjol men vars a-lag så tydligt förfallit under året. Jag tror många av oss som spelat fotboll i de lägre divisionerna under ett antal år har varit med om något liknande och det är riktigt tråkigt. Generationsskifte, ett kompisgäng som lämnar laget, nyckelspelare som försvinner, en dålig start på säsongen som gör att träningsnärvaron sjunker, glädjen försvinner och allt bara fortsätter i en dyster negativ spiral. Men det är väl tyvärr en del av livets cirkel för seniorlagen i småklubbarna som inte har massvis med ungdomsspelare som fyller på underifrån varje år. Egnahem kom exempelvis till spel utan någon coach eller lagledare vid bänken och lagets andra avbytare dök upp först 20 minuter in i matchen. Irritationen på planen hade förmodligen mycket att göra med hur säsongen urartat sig för jumbon. Surt för Egnahems BK, men bra för oss.
Nu väntar Torpa FF i avslutande matchen. Mer om den närmare inpå!
Text: Jonathan Nordstrand
Tabell
Div 5 NV | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 | 10 | 1 | 0 | 35 | 12 | 23 | 31 | |
11 | 7 | 1 | 3 | 46 | 37 | 9 | 22 | |
11 | 7 | 0 | 4 | 30 | 19 | 11 | 21 | |
11 | 6 | 2 | 3 | 38 | 22 | 16 | 20 | |
11 | 6 | 0 | 5 | 31 | 29 | 2 | 18 | |
11 | 5 | 2 | 4 | 22 | 20 | 2 | 17 | |
11 | 4 | 2 | 5 | 18 | 30 | -12 | 14 | |
11 | 4 | 1 | 6 | 21 | 19 | 2 | 13 | |
11 | 3 | 3 | 5 | 32 | 35 | -3 | 12 | |
11 | 3 | 2 | 6 | 29 | 26 | 3 | 11 | |
11 | 3 | 2 | 6 | 26 | 31 | -5 | 11 | |
11 | 0 | 0 | 11 | 2 | 50 | -48 | 0 |