Laguppställning
Referat
Tråkigt avslut i femte raka segern
9 jun 2018 0 kommentarer
Efter fyra raka segrar var det dags att ta emot Tallboda på Aspängen. Tallboda hade inför matchen spelat sju matcher och tagit nio poäng efter tre segrar och fyra förluster.
Thomas och Micke gav följande spelare chansen i elvan:
Honken
Karlsson Dennis Alex Furis
Simon D
Jimmy Erik Hammarn
Vigge
Tommy
Bänk: Bawan, Linus, Aron och Marwel
Vi inleder matchen ganska bra men nästan direkt gör Tallboda 0-1 på deras första målchans. De får en frispark på deras högerkant som de lyfter in mot Honken, och i duell med en motståndare skarvar Simon olyckligt in bollen bakom Honken i mål. Som tur är studsar vi tillbaka snabbt. Jimmy slår en fantastisk passning från sin högerkant i djupled mot Hammarn som kommer fri med målvakten. Han fintar ner målvakten och slår in bollen i öppet mål.
Vi spelar stundtals helt okej men det är ändå ganska långt ifrån hur vi kan spela när vi är som bäst. I den 33e minuten sätter Tommy gasen i botten efter att ha vunnit boll till höger några meter in på Tallbodas planhalva. Han går förbi motståndare efter motståndare när han sätter fart mot vänstra delen av straffområdet och ingen lyckas stoppa honom. När han tillslut bara har målvakten kvar att överlisa lättar han kyligt bollen över honom och bollen landar i nät. Vi har vänt, 2-1. Det sista som händer i första halvlek är att Jimmy snor åt sig bollen av en slarvig Tallbodaförsvarare. Han kommer fri med målvakten, rundar honom och lägger in 3-1 i öppet mål.
I andra halvlek slappnar vi av och tappar spelet. Tallboda vill spela runt på egen planhalva och vi lyckas nästan aldrig ta bollen av dem. Det gör att det blir en väldigt jobbig andra halvlek där vi får springa mycket och jaga boll i den stekande solen. Det känns ändå ganska lugnt för Tallboda lyckas inte skapa några farliga målchanser, men det blir mer nervöst mot slutet av matchen. En motståndare kommer i den 73e minuten ned på kortlinjen till vänster om målet och slår ett hårt, lågt inlägg som en av deras anfallare hinner först på och sätter dit reduceringsmålet.
Vi har jagat mycket boll och är trötta mot slutet av matchen och en uddamålsledning är aldrig helt säker. Vi hamnar för långt ned på egen planhalva men vi lyckas rensa undan de inlägg som Tallboda pumpar in. Med bara några minuter kvar av matchen tar Honken ett inlägg och blir därefter överkörd av en motståndare som kommer in fult och sent mot honom. Smällen tar illa, Honkens axel är förmodligen ur led och vi får slänga in den minst dåliga målvakten vi har, Marwel (som för dagen spelat både vänsterback, högerback och anfallare). Marwel i målet sätter skräck i alla förutom motståndarna, men som tur är sätts han inte på några svåra prov utan bidrar med långa utsparkar och insparkar. Tallboda lyckas inte kvittera och matchen slutar 3-2.
En grisig match med många varningar (nio), tuffa dueller och dåligt spel, framför allt i andra halvlek. Tallboda rullar bollen bra men ganska långt ifrån vårat mål. Vi klarar inte av att ta bollen av dem och det gör att det blir en väldigt jobbig match för oss. Vi tar ändå vår femte raka seger och det var otroligt skönt. Nu tänker vi på Honken som vi hoppas återhämtar sig så fort som möjligt. Uppdatering från Honken på sjukhuset: nyckelbenet har lossnat från axeln.
Tveksamt om, och isåfall när, Honken återhämtar sig så pass att han kan vakta vårat mål igen.
Nästa match är lördag borta mot Stegeborg, och kom ihåg vad Rothman sa:
"Stegeborg är inget lag, det är en RUIN!"
Kommentarer
Tabell
(från everysport)
Herr Division 5 Mellersta | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 20 | 1 | 1 | 74 | 11 | 63 | 61 | |
22 | 17 | 3 | 2 | 97 | 28 | 69 | 54 | |
22 | 12 | 4 | 6 | 63 | 44 | 19 | 40 | |
22 | 12 | 3 | 7 | 70 | 48 | 22 | 39 | |
22 | 11 | 1 | 10 | 69 | 51 | 18 | 34 | |
22 | 9 | 5 | 8 | 51 | 53 | -2 | 32 | |
22 | 9 | 3 | 10 | 45 | 58 | -13 | 30 | |
22 | 9 | 1 | 12 | 49 | 60 | -11 | 28 | |
22 | 7 | 1 | 14 | 53 | 71 | -18 | 22 | |
22 | 5 | 4 | 13 | 39 | 66 | -27 | 19 | |
22 | 2 | 2 | 18 | 24 | 107 | -83 | 8 |
Kommentarer