Laguppställning
Ledare
Referat
2 maj 2015 0 kommentarer
Kämpaseger i hemmapremiären!
Efter en lång, slitsam ökenvandring var äntligen division 5-fotbollen tillbaka på Aspängen, och vilken match det bjöds på!
Efter det minst sagt ymniga regnet som föll under gårdagen och -natten var det en välvattnad och knallgrön gräsmatta som välkomnade ÖRIF:s hjältar och bortalaget Drothem till den andra omgången av division 5 Östra.
Till vissa supportrars förtret blåstes matchen igång klockan 11:57, och alla fotbollsälskare som trotsade det kyliga vårvädret och tog sig till Aspängen till 12:00 missade således matchens första mål.
Knappt hade domaren hunnit blåsa igång matchen innan han blåste för 0-1; efter en kommunikationsmiss och en tursam studs hade Drothem tagit ledningen innan ens en minut var spelad.
Och värre skulle det bli.
Problemen från bortapremiären hängde i, och en hörna resulterade i 0-2. Detta medan ett till synes lamslaget ÖRIF slog fruktlösa långbollar och hade stora bekymmer att hitta det vägvinnande passningsspel som ledde till uppflyttning förra året.
Men efter dessa dubbla kallduschar vaknade vi till, och började hitta in med bollen på fötterna på vårt centrala mittfält, för att därifrån börja etablera lite längre sekvenser av press.
Både Lewe och Hammarn serverades fina instick bakom backlinjen, vilket resulterade i gula kort och frisparkar, publikens rop om frilägesutvisning till trots. Men utdelningen skulle komma. Och som den såg ut!
Efter en passningskombination fick Hammarn ett läge ur halvsvår vinkel på högerkanten. Med ett kraftfullt ryck passerar han sin försvarare för att sedan i full fart bjuda på en chip som hade platsat på de flesta arenor världen över. ÖRIF fortsätter att föra spelet, men 1-2 står sig till halvtidsvilan.
Den andra halvleken inleddes med avvaktande spel, där inget av lagen skapade några stora chanser, Drothem hotade på fasta situationer, medan ÖRIF inte riktigt hittade de avgörande passningarna.
Men allt skulle komma att förändras under matchens sista 15-20 minuter, när Hammarn byttes in igen, efter att ha vilats ett tag (möjligen påtvingad vila efter otaliga nedsparkningar). Hemmalaget fick mer spets i kontringarna, flyttade fram positionerna och visade prov på fint passningsspel.
Men inte gick det att känna sig trygg för det; Drothem var giftiga och skapade stor oreda efter ett par hörnor, vilka tvingade Stefan i målet till ett par vassa reflexräddningar.
Men det var ÖRIF, och matchens frontfigur Emil Hammarström som skulle få det sista ordet.
Först trampade han loss på högerkanten och serverade Alfred ”Pippo” Leward på bortre stolpen till 2-2. Sedan, när det bara återstod ett fåtal minuter, klev Simon fram och bröt bollen, varpå han med en fenomenal genomskärare serverade Hammarn ett läge att vika in från vänsterkanten. Hammarn vände och vred, för att slutligen göra en repris på 2-2-målet och servera Lewe öppet mål vid bortre stolpen. Mannen med tofsen slängde sig fram och stötte in 3-2 och försatte Aspängen i extas!
ÖRIF höll undan och inkasserade sina tre första poäng i division 5 i en hemmapremiär som bådar gott inför framtiden.
Kommentarer
Tabell
Division 5 Östra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 21 | 0 | 1 | 112 | 27 | 85 | 63 | |
22 | 16 | 2 | 4 | 65 | 30 | 35 | 50 | |
22 | 13 | 5 | 4 | 95 | 41 | 54 | 44 | |
22 | 12 | 4 | 6 | 53 | 35 | 18 | 40 | |
22 | 11 | 4 | 7 | 61 | 45 | 16 | 37 | |
22 | 10 | 2 | 10 | 80 | 53 | 27 | 32 | |
22 | 9 | 4 | 9 | 60 | 52 | 8 | 31 | |
22 | 8 | 2 | 12 | 40 | 78 | -38 | 26 | |
22 | 7 | 3 | 12 | 43 | 83 | -40 | 24 | |
22 | 3 | 5 | 14 | 28 | 62 | -34 | 14 | |
22 | 3 | 3 | 16 | 33 | 86 | -53 | 12 | |
22 | 2 | 0 | 20 | 36 | 114 | -78 | 6 |
Kommentarer