Laguppställning
Ledare
Referat
Söndagmorgon för B-laget
23 apr 2018
Tredje matchen i B-lagsserien och den hade någon kommit på att lägga kl 11.00 en söndag, märklig idé, men vi fick ihop 12 spelbara killar och dessutom två ledare beredda på bänken i nödfall.
Det såg ganska ok ut i början, Fässberg försökte på sedvanligt vis med kortpassningsspel på mittfältet utan att numera ha kapacitet för det och vi vann massor med bollar men missade sedan den sista passningen i omställningen grovt.
Istället tog Fässberg ledningen i 10:e minuten när vi spelade en passning som inte var till en grön tröja utan en lila och motståndaren kom helt fri mot Daniel som debuterade, vilket inte var en schysst start för honom.
Det var upp och ner i denna match, vi hade en period med flera bra chanser och bra spel utan att få in bollen och istället gjorde Fässberg 2-0 på ett hårt skott som Daniel stoppade men returen hamnade på ett lite olyckligt ställe där en hemmaspelare var först.
Precis efteråt fick vi in bollen i mål på en fin kombination, men där hittade domaren en offside som denna gång inte var korrekt, vilket hans övriga bedömningar var.
Sista minuterna av första halvlek var de sämsta för vår del och Fässberg gjorde 3-0 när vi glömde av en motståndare helt på bortre vid ett inlägg, men nicken räddades grymt av Daniel som även tog returen och sedan även retur nummer tre, alltmedan några gröntröjade stod och beundrade skeendet, men retur nummer fyra hamnade till slut i nätet otacksamt för vår målvakt som stred med näbbar och klor i denna situation.
Tremålsunderläge och lite hängande huvuden i paus, spelmässigt och chansmässigt var vi med i matchen och tre mål borde vi också kunna göra i andra kom vi fram till.
Det behövdes fyra efter en minut då Fässberg fick frispark och lyfte in den där tre gröna var plats och vann bollen, men ingen tog sig tre meter ut och försökte blocka skottet som satt fint vid stolpen.
Det fanns ändå mycket möjligheter i andra, vi hade två bollar i ribban och en i stolpen, förutom flera fria lägen, men Tenggren gjorde de två mål vi fick in, först efter snygg framspelning i 72:e minuten där han rullade in reducering nr.1 och sedan med en läcker utsida som knorrade sig in i mål nästan från hörnflaggan efter att Fässbergs målvakt misslyckats med en rensning.
Chanser även på slutet för båda lagen där Fässberg också hade ett friläge men bollen gick långt utanför och matchen slutade 4-2 till hemmalaget.
Det var en lite trög och sömnig match, inte helt oväntat med tanke på tidpunkten, men det var ändå sköna förutsättningar med fint väder, bra plan och ett motstånd där vi kunde spela boll om vi ville det, men det blev bara fläckvis bra under matchen.
Godkänt till alla som ställde upp och extra plus till Daniel i sin debut med flera fina räddningar och stabilt uppträdande.