Laguppställning
Ledare
Referat
11 matcher - 22 poäng
8 jun 2018
Den elfte och sista motståndaren att ta sig an i serien var Argo på Gröna Vallen där motståndarna efter att ha radat upp en fin svit tappat lite på slutet, samtidigt som vi efter segern senast mot Tynnered hade ännu mera vind i seglen.
Ungefär samma direktiv som matchen före mot Tynnered, sätt press direkt och spela rejält på egen planhalva för att undvika att motståndarna gör första målet.
Och resultatet var likadant denna gång, det tog inte ens två minuter så underskattade vi motståndarens vassa tempoväxling och han drog förbi tre önneredsspelare i ett svep och tryckte in ledningsmålet efter marken, alldeles för enkelt.
Vi brukar ju ligga under i matcherna, så det var väl ingen fara på taket ändå, men ett ganska onödigt mål att släppa in även om argospelaren gjorde det bra.
Vi rullade boll lite på egen planhalva, kom fram lite på kanterna, men när vi närmade oss motståndarnas straffområde strandade oftast anfallen eftersom vi rörde oss lite för lite, det gick för långsamt och det blev oftast en hafsig boll framåt som vi inte fick kontroll på.
Det skapades ändå en hel del skottlägen, Möller hade flera stycken där han normalt sätter ett par av dem och Arthur hade två fina skott mot bortre krysset där målvakten gjorde snygga räddningar.
I den 20:e minuten fick vi årets första straff när vi tog oss in bra i straffområdet och en argospelare kom lite sent med ett brytningsförsök så att elvametaren var solklar.
Tenggren satte den fint och det var kvitterat och vad bättre var, just före straffen hade vi börjat få lite bättre spel, Arthur hittade bra positioner och kom rättvänd så vi kunde styra spelet och komma till ännu bättre lägen.
Det hettade till runt Argos mål ett flertal gånger utan att vi fick in bollen, men just före paus fick Möller en strålande framspelning från Arthur och han dunkade in bollen från högerläge.
Ledning 2-1 i paus och tunga argoben blev ännu tyngre, samtidigt som vi hade gjort en ganska tam första halvlek med för lite rörelse och för långsamma beslut.
I andra blev det desto mera action, Argo kom ut med ett försök att komma tillbaka i matchen, men istället vann Ante bollar på mitten och i den 51:a minuten en dragning med ett blixtrande skott som målvakten räddade fenomenalt via stolpen, men på returen höll sig Hadi framme och slog in 3-1 till oss.
Nu var det nästan enbart spel på Argos planhalva och chanserna radade upp sig, vi rörde oss bra och det var ett helt annat passningsspel mot första halvlek,
I den 60:e minuten lyckades äntligen en av våra hörnvarianter och Hadis hörna nådde A lindgren perfekt till 4-1.
Argo var tröttkörda, men hade några längre bollar som skickades på chans, fick en hörna på en sån boll och där var vi lita tama så att bollen studsade mitt framför målet förbi alla utom hemmaspelaren på bortre stolpen till 2-4 i 71:a minuten.
Precis därefter kunde Ante gjort årets mål när han dribblade förbi tre gubbar och såg att målvakten var långt ute, men lobben tog i ribban, det var väl Antes fjärde ramträff på Gröna Vallen på vårsäsongen, tjockt material i målramen där.
Bra spel fortsatt och ett par riktiga mönsteranfall resulterade i mål sista tio, först blev Wikan fint framspelad av Simon och satte snyggt 5-2 i 80:e, sedan gjorde Simon själv 6-2 i 82:a minuten efter fin framspelning av Jakob.
Årets mål kom ändå i denna match, ett jättefint anfall där bollen gick som på ett snöre avslutades genom att Jakob spelade snett inåt bakåt från högerkanten och Daniel släppte bollen mellan benen till Kalle som klippte till direkt från 20 meter och bollen susade in i vänstra krysset.
I matchens sista minut bröt Kalle och Simon bollen gemensamt tio meter in på vår planhalva vilket gjorde att vi kom tre spelare ensamma mot målvakten(det ser man inte ofta) där Kalle rullade in sitt andra mål för dagen till slutresultatet 8-2.
Inte så mycket snack egentligen, vi var minst ett nummer större än motståndarna som ändå kämpade på bra, men över 90 minuter var det väl minst sex måls skillnad mellan lagen.
Bra insats från alla önneredsspelare som vanligt, extra plus till Magnus som kom in när Melker blev skadad och skötte sig bra som både högerback och mittback, till Ante och Arthur som återigen hittade perfekta positioner så att vi dominerade mittfältet totalt och Wikan som var mycket bra framåt framförallt i andra halvlek.
Det var halva serien det, 11 matcher och 22 inspelade poäng, två i snitt/match är godkänt och räcker för en topplacering när serien summeras, men ska man ända upp får man skruva lite till.
Sista matchen för vårsäsongen på tisdag hemma mot Fröjden.
SK Argo - Önnereds IK 2-8 (1-2)
1-0 SKA (Kristoffer Jonsson) ´2
1-1 Andreas Tenggren (str) ´20
1-2 Olof Möller (Arthur) ´44
1-3 Hadi Namro (Ante) ´51
1-4 Andreas Lindgren (Hadi) ´60
2-4 SKA (Magnus Andersson) ´72
2-5 Sebastian Wikström (Simon) ´80
2-6 Simon Frindi (Jakob) ´82
2-7 Karl Turesson Olausson (Jakob) ´88
2-8 Karl Turesson Olausson (Simon) ´90
Laget :
Daniel U
Melker (10)
A Lindgren (60)(80)
Kalle
Wikan
Simon
Ante
Arthur (80)
Tenggren (75)
Hadi (60) (75)
Möller
Magnus (10)
Jakob (60)
Daniel (60)