Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför omgång 3 mot Azalea BK
19 apr 2023
Nu är det återigen dags för seriematch i div. 5B.
Denna gången gästar vi Azalea BK och Majvallen på fredagkväll med matchstart kl 19.15
Inför matchen är det två obesegrade lag som ställs mot varandra. Serieledande Önnereds som tagit två raka 4-1 segrar (Warta IF och Donsö IS) och Azalea BK som tog en stark 3-0 seger mot Mossens BK på Guldhedens Södra senast.(Innan det 3-3 mot Guldhedens IK)
Vi tar tempen på Capitano inför mötet:
1. Kanonstart på säsongen för "Nya Önnered"! Vad innebär "Nya Önnered"?
- Absolut en kanonstart utav oss, nya önnered innebär nog för det mesta ambitionerna som laget är överens om med den nya tränaren! Vi har till skillnad från de andra åren fått in väldigt duktiga och lite yngre grabbar som får igång oss äldre! Men i huvudsak så vet vi att vi nu vill upp i seriesystemet och inte bara hålla oss kvar, ett nytt tänk för vårt nya önnered!
2. Hur har ni lyckas få en sådan kanonstart på säsongen?
- Vi har fått in väldigt skickliga spelare som är lika grymma utanför planen som på planen vilket har skapat en helt otrolig lagkemi och atmosfär runt och i "Tollaborg" vilket har avspelat sig på planen!
3. Nu möter ni obesegrade Azalea BK i ett litet toppmöte, Hur går tankarna inför det mötet?
- Tanken är densamma inför varje match, att om vi inte gör det vi ska och är bra på så vinner vi inte, men går vi in med det mindset vi själva byggt upp och tror på det vi gör så kommer vi lämna majvallen med 3 poäng! Vi har en extremt stark trupp trots folk på skadelistan, våra inhoppare är killar som kan förändra en matchbild om så skulle behövas!
Vi tackar Capitano Fredrik Rumin och laddar nu inför fredagens drabbning på Majvallen.
Oavgjort på Majvallen!
24 apr 2023
Azalea BK en fredagskväll på Majvallen. Två obesegrade lag skulle bjuda upp till kamp. Precis kamp är vad det blev. Vi pratade en del om att Azalea utnämnt oss till seriefavoriter och att detta skulle innebära att det kom taggade som tusan till denna matchen. Det var precis det som skedde.
Azalea var hungrigare och hade mer vilja än oss en dag som denna. Men vi hade chansen att göra ett par tidiga mål i första halvlek då vi kommer i två frilägen. Tyvärr så lyckas vi inte få bollen i nät. Typiskt när sådan sker så gör ofta motståndarna mål. Det skedde idag! Azalea utnyttjar när vi slarvar på mitten och backlinjen inte alls ligger rätt. En djupledsboll senare så ligger bollen i vårt nät. 0-1 och vår prestation än så länge är inte på den nivån vi önskar.
Matchen står och väger. Men det känns lite som vi har övertag och skapar en del halvfarliga anfall men når inte riktigt fram. Innan paus lyckas vi trycka in kvitteringen. Lycke hittar först på ett inspel från vänsterkanten och det är kvitterat.
I paus pratar vi måste höja oss på flera plan.
Andra halvlek startar vi bäst. Men Azalea försvarar sig med näbbar och klor och kämpar stenhårt för att avvärja. Deras målvakt som enligt oss är bäste spelarn på plan räddar dom när vi väl lyckas komma till läge. Även i denna halvlek har vi ett friläge som målvakten gör en kanon räddning på.
Matchens sista kvart tar Azalea över spelet lite och försöker forcera utan framgång. Emil gör ett par räddningar som på långskott. Men vi får till ytterligare ett läge. På en fast situation nickskarvas bollen mot bortre. Tyvärr för oss är det en Önnered-spelare som petar bollen över.
Matchen slutar oavgjort efter en välspelad match från två bra lag. Vi kommer inte upp i nivån vi vill. Detta har såklart mycket att göra med oss själva och att motståndet idag gjorde det svårt för oss.
Dagens stjärna som blev utsedd av spelartruppen är Emil Nyqvist i målet som är stabil hela matchen igenom.
Tabell
Division 5B Herr | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 15 | 2 | 5 | 62 | 36 | 26 | 47 | |
22 | 13 | 3 | 6 | 40 | 25 | 15 | 42 | |
22 | 12 | 4 | 6 | 64 | 37 | 27 | 40 | |
22 | 10 | 4 | 8 | 48 | 47 | 1 | 34 | |
22 | 10 | 3 | 9 | 63 | 52 | 11 | 33 | |
22 | 8 | 5 | 9 | 45 | 43 | 2 | 29 | |
22 | 7 | 7 | 8 | 43 | 48 | -5 | 28 | |
22 | 7 | 4 | 11 | 37 | 46 | -9 | 25 | |
22 | 6 | 6 | 10 | 35 | 50 | -15 | 24 | |
22 | 7 | 3 | 12 | 29 | 56 | -27 | 24 | |
22 | 7 | 2 | 13 | 42 | 61 | -19 | 23 | |
22 | 4 | 9 | 9 | 36 | 43 | -7 | 21 |