Dela nyhet
Inför helgens tävlingar
20 feb, 21:55 0 kommentarer
Kommande helg tävlar många barn från gruppen på Nordiska Ungdomsspelen, jätteroligt att så många vill vara med.
På hemsidan finns startlistor, tidsprogram samt tävlings-PM publicerat, läs noga igenom dessa innan tävlingen.
https://www.svenskalag.se/ogif-nordiskaungdomsspelen
Vi kör en gemensam uppvärmning som alla förhoppningsvis vill vara med på. Samling framför sekretariatet/speakern:
Lördag: Uppvärmning start kl 8.30.
Söndag: Uppvärmning start 9.15.
Kom ihåg att hämta nummerlappen före uppvärmningen.
I löpgrenarna (60m, 60m häck och 400m) måste man bekräfta sitt deltagande genom att pricka av sig. Detta görs digitalt på tävlingsdagen senast 45 minuter före grenens starttid. Länk till avprickningen finns på hemsidan. Upprop sker 10min före respektive grenstart.
På lördagen är det stafett 4x200m där vi hoppas att alla som tävlar under lördagen vill vara med. Hade varit super kul om vi får ihop ett eller två lag. Vi sätter ihop lag på plats på tävlingsdagen och vi anmäler lag på plats.
Alla deltagare får resultatkort och medalj. Resultatkortet delas ut i Jämtkrafthallen, medan medaljen erhålls vid Nordiska Ungdomsspelens medaljfest i Badhusparken på lördag kväll kl18.45. Har man inte möjlighet att vara med i Badhusparken kan man få medaljen i Järmtkrafthallen.
Har ni några frågor så hör av er till oss eller till sekretariatet på plats i Jämtkrafthallen.
Vi ses!
//Stina och Jim
Kommentarer